Jaki makaron wybrać?

Różne kształty makaronu mają nie tylko znaczenie estetyczne. Makaron, w zależności od kształtu, ma nieco inny smak i inaczej przyjmuje smak sosu z którym się go podaje. Makarony suche zwykle dzieli się na długi, krótki, gładki lub prążkowany.

Przyjęło się, ze długi i cienki makaron (spaghetti, linguine, vermicelli) zwykle podaje się z sosem o płynnej konsystencji - na przykład z sosem pomidorowym, sosem śmietanowym z dodatkiem ryb czy owoców morza. Makaron grubszy i prążkowany (tagliatelle, pappardelle, fettuccine) lubi się z cięższymi i gęstszymi sosami z mięsem.

Suchy makaron paczkowany powinien być świetlisty, gładki, bez przebarwień. Jeśli makaron ma ciut ciemniejszy kolor lub jest nierówno wybarwiony, możemy spodziewać się, że został poddany zbyt wysokiej temperaturze, która miała skrócić czas suszenia. Po ugotowaniu taki makaron będzie miejscami bardzo miękki, a miejscami chrupiący i niedogotowany.

Sekrety włoskiej kuhni

Jak ugotować makaron?

Większość przepisów mówi „gotować makaron zgodnie z przepisem na opakowaniu’. To bardzo ważne, bo producenci zwykle wiedzą kiedy makaron osiąga pożądaną konsytencję. Jest kilka rzeczy o których warto pamiętać gotując makaron.

Długi makaron najlepiej gotować w wysokim i dużym garnku - dzięki temu nitki ugotują się równomiernie. Na 100 g makaronu potrzebujemy 1 litra wody - dzięki temu temperatura wody będzie stała i unikniemy wytrącania się skrobi. W skrócie, makaron nie będzie się kleił. Wodę na makaron solimy po gotowaniu.

Przyjmuje się, że dodajemy małą łyżeczkę soli na każde 100 g makaronu. Najpierw wsypujemy sól, czekamy aż się rozpuści, doprowadzamy wodę do wrzenia i wrzucamy makaron. Delikatnie mieszamy, żeby nie przywarł. Makaron układamy w garnku jak wachlarz - nie łamiemy go, nie wciskamy na siłę widelcem. Makaron o mniejszych kształtach po prostu wsypujemy. Makaron zwinięty w gniazdka delikatnie rozwijamy w garnku.

Odcedzając makaron warto zostawić nieco wody, którą można rozrzedzić sos w przypadku, gdyby okazał się ciut za gęsty. Makaronu nie przelewamy zimną wodą - opłukiwanie go sprawia, że pozbywamy się skrobi dzięki której sos dobrze przywiera do nitek. Makaron przelewamy tylko wtedy, kiedy chcemy go przechować (chociaż najlepszy jest makaron świeżo gotowany). Zwykle sos mieszamy z makaronem przed podaniem.

Pamiętajmy, że makaron po dodaniu do gorącego sosu nadal się gotuje, więc odcedźmy go, kiedy będzie al dente.

Garnek do spaghetti

Jak przygotować prosty makaron w sosie carbonara?

Włosi lubią prostotę. Dlatego rzadko do makaronów dodają niezliczoną ilość składników. Zwykle makarony podaje się z prostymi dodatkami, które są wyjątkowe i mają wysoką jakość. Jeśli we włoskiej książce kucharskiej w przepisie znajdziemy pecorino romano to znaczy, że właśnie tego sera powinniśmy użyć. Zastępując go, na przykład parmezanem, zmieniamy całe danie. Dla Włochów składniki są świętością. W naszych warunkach możemy pozwolić sobie na niego wolności.

Carbonara z fenkułem

Składniki:

  • Opakowanie makaronu
  • 1 fenkuł
  • 2 jajka
  • Opakowanie boczku
  • Czosnek
  • 1 łyżką sera pecorino Romano
  • Parmezan do podania

Świetnym przepisem jest połączenie sosu carbonara z fenkułem. 1 średniej wielkości fenkuł kroimy w paseczki i gotujemy w małej ilości osolonej wody do miękkości. Na podgrzewamy 1 łyżkę oliwy, dodajemy pokrojony w paseczki boczek i czosnek. W misce mieszamy 2 jajka z 1 łyżką sera pecorino romano, szczyptą soli i hojną ilością pieprzu. W osolonej wodzie gotujemy 400 g makaronu (np. kółek route). Do boczku dodajemy fenkuł i ugotowany makaron. Po zdjęciu z ognia do makaronu wlewamy masę jajeczną i energicznie mieszamy tak, by jajka ścięły się równomiernie. Podajemy z parmezanem.

makaron carbonara

Jak przygotować włoskie spaghetti aglio e olio?

Składniki:

  • 400 g makaronu
  • 5 łyżek oliwy z oliwek
  • 4 ząbki czosnku
  • 1 papryczka chilli

Aglio e olio znaczy czosnek i oliwa - to pokazuje jak proste są włoskie przepisy na makarony.

Przygotowując alglio e olio warto mieć wszystkie składniki gotowe do użycia. W garnku gotujemy 400 g makaronu. Trzy minuty po wrzuceniu makaronu do wody rozgrzewamy na patelni 5 łyżek oliwy z oliwek i wrzucamy na nią 4 ząbki czosnku drobno posiekane i 1 drobno posiekaną papryczkę chili. Smażymy na małym ogniu tak, by czosnek się zrobił złoty, ale nie brązowy. Odcedzamy makaron odlewając odrobinę na patelnię i dodając do czosnku. Na patelnię wrzucamy makaron, dokładnie mieszamy. Przekładamy na 4 talerze i podajemy oprószony świeżym parmezanem.

Aglio e olio przepis

Jak przygotować penne z kurczakiem?

Składniki:

  • 400 g makaronu
  • 3 duże piersi z kurczaka
  • Śmietanka kremówka
  • Bulion drobiowy
  • 1 cytryna
  • Oliwa z oliwek
  • Zioła prowansalskie

W garnku ugotujmy 400 g makaronu penne zgodnie z instrukcją na opakowaniu.

Tuż po wrzuceniu makaronu zajmijmy się kurczakiem. Na patelni rozgrzejmy 4 łyżki oliwy z oliwek i wrzućmy 3 duże piersi z kurczaka pokrojone w 1 cm kostkę. Oprószmy je 1 łyżeczką soli, 1 łyżką ziół prowansalskich. Smażmy do zazłocenia około 5 minut. Zdejmijmy mięso z patelni. Na patelnię wlejmy 2 szklanki śmietanki kremówki, 1 szklankę bulionu drobiowego, dodajemy skórkę z 1 cytryny i 1 łyżkę soku z cytryny. Cały czas mieszając doprowadźmy do wrzenia, dodajmy kurczaka i odcedzony makaron. Serwujmy oprószone świeżo mielonym pieprzem.

Jamie gotuje po włosku

Jak przygotować włoski makaron spaghetti z krewetkami?

Składniki:

  • 400 g makaronu spaghetti
  • Oliwa z oliwek
  • ¼ szklanki kaparów
  • 500 g krewetek
  • 1 szklanka tartego parmezanu
  • 1 cytryna
  • Łyżka kaparów
  • Garść świeżych liści bazylii

Przygotujmy 400 g spaghetti i ugotujmy je al dente. Na patelni rozgrzejmy 5 łyżek oliwy z oliwek, dodajmy 1/4 szklanki odcedzonych kaparów i usmażmy je na chrupko. Zdejmijmy z patelni, dodajmy 500 g krewetek, przesmażmy je około 3 minut, aż zrobią się przeźroczyste. Dodajmy 1/2 szklanki wody z gotowania makaronu, 1 szklankę tartego parmezanu, sok z 1 cytryny i skórkę z 1 cytryny, makaron. Mieszając smażmy około 2 minut. Pod koniec dodajmy kapary i garść posiekanych listków bazylii. Serwujmy od razu.

Jeśli szukacie pomysłów na dania kuchni włoskiej i proste makarony to warto sięgnąć do książek Jamiego Olivera i Nigelli Lawson. W obu pozycjach znajdziecie propozycje na proste sosy do makaronów i dania, których przygotowanie nie zajmie Wam dużo czasu.

Jamie 15 minut

Więcej pomysłów na pyszne i proste dania znajdziesz na Empik Pasje w dziale Gotuję.

Źródło zdjęć: shutterstock.com