Przygotowywanie przekąsek na imprezy bywa twardym orzechem do zgryzienia. Niełatwo jest bowiem dopasować gastronomiczny repertuar do upodobań wszystkich uczestników. Jest jednak przekąska, która z pewnością przypadnie do gustu zdecydowanej większości gości. Mowa o desce serów – efektownej i wielowymiarowej pod kątem smaków. Z uwagi na sporą zawartość tłuszczu sery są uznawane za idealne towarzystwo dla wina czy szampana, dlatego tym bardziej warto wypróbować to rozwiązanie na imprezach.

Deska serów – jak skomponować idealną?

Przekąskę tego typu można przygotować na wiele różnych sposobów. Wszystko zależy od tego, do jakich produktów masz dostęp. Możesz wykorzystać wyłącznie sery regionalne bądź stworzyć prawdziwie światową mozaikę przy wykorzystaniu produktów importowanych. W wielu krajach europejskich – zwłaszcza Francji, Włoszech, Szwajcarii czy Portugalii – serowe tradycje są bardzo bogate, co ma odzwierciedlenie w bogatym wachlarzu smaków. Polska również jednak może pochwalić się całkiem szerokim spektrum lokalnych gatunków serów, których potencjał warto wykorzystać przy komponowaniu deski przekąsek na imprezę.

obrotowa-deska-do-serwowania-przekasek-35-cm

Niezależnie od tego, na jaki wariant się zdecydujesz – lokalny czy międzynarodowy – warto pamiętać o kilku aspektach, które są kluczowe przy komponowaniu deski serów. Dzięki temu będzie ona nie tylko wyjątkowo smakować, ale również pięknie się prezentować – umiejętnie przygotowana, może być niemalże małym dziełem sztuki. Na co zwrócić uwagę?

  • Barwy – klucz do stworzenia deski serów, która będzie ucztą dla oczu, to uwzględnienie serów o różnych barwach. A te bywają naprawdę rozmaite - począwszy od Mimollette w odcieniu nasyconej pomarańczy, przez śnieżnobiałą mozarellę, po błękitny Roquefort. Możliwości jest całkiem sporo!
  • Tekstury – wybranie różnych konsystencji sera gwarantuje urozmaicone wrażenia smakowe. Warto więc zestawić ze sobą sery z porostem białej pleśni skrywające miękkie, kremowe wnętrze, póltwarde sery długodojrzewające – także te z dziurami oraz kruszące się twarde gatunki, typu dojrzały Cheddar czy Old Amsterdamer.
  • Stopień ostrości – na desce powinny znaleźć się sery o różnym poziomie ostrości, dzięki czemu będzie można spróbować wielu smaków, co jest szczególnie ważne w przypadku tego rodzaju przekąski. Do najostrzejszych serów należą te z przerostem błękitnej pleśni oraz z dodatkiem ziaren pieprzu czy chilli. Warto zestawić je z orzechowymi, lekko ostrymi serami dojrzewającymi i mlecznymi, o neutralnym smaku, jak choćby mozarella.

deska-kuchenna-do-plyty-indukcyjnej

Deska serów i wędlin – co oprócz sera powinno się na niej znaleźć?

Mimo że to przekąska, w przypadku której sery zdecydowanie grają pierwsze skrzypce, warto pomyśleć również o innych składnikach, które uczynią ją bogatszą i zagwarantują gościom jeszcze szerszy wachlarz smaków. Wiele gatunków serów – zwłaszcza tych pleśniowych i długo dojrzewających – cechuje się bardzo intensywnym aromatem, który dobrze jest czymś przełamać. Jakie składniki nadają się do tego najlepiej?

  • Wędliny – szynka parmeńska czy polska kiełbasa jałowcowa mogą stanowić świetne uzupełnienie deski serów.
  • owoce – na desce nie może ich zabraknąć. Warto uwzględnić w kompozycji zwłaszcza winogrona, które podobnie jak wino świetnie komponują się z serami, niezależnie od gatunku. Innym świetnym kompanem dla serów, szczególnie tych z przerostem błękitnej pleśni, jest gruszka.
  • Orzechy – będą świetną ozdobą, ale też ciekawym przełamaniem w kontekście smaku i tekstury. Z serami szczególnie dobrze komponują się orzechy włoskie i prażone migdały.
  • Miód – warto umieścić go na desce – świetnie komponuje się z mlecznymi serami białymi, szczególnie tymi o bardzo słonym smaku, jak choćby feta.
  • konfitury – idealny kompan dla serów. Konfitura żurawinowa znakomicie smakuje jako dodatek do wyrobów wędzonych, a pomidorowa, morelowa czy z owoców leśnych sprawdzi się w zasadzie na każdej desce przekąsek.

deska-do-sera-silcom-tabliczki-lupkowe

Deska serów – inspiracje

Znasz już integralne składniki deski serów. Na rynku produktów jest jednak tak dużo, że zdecydowanie się na konkretne gatunki może być trudne. Dlatego przygotowaliśmy zestawienie najchętniej wybieranych serów z każdej kategorii:

  • sery z porostem białej pleśni: Brie, Camembert, Chevre, Colloumiers,
  • sery z przerostem błękitnej pleśni: Gorgonzola, Roquefort, Błękitny Lazur,
  • sery półtwarde: Emmentaler, Gouda, Bursztyn, Gruyere, Comte,
  • sery twarde: Grana Padano, Parmiggiano,
  • sery świeże: twaróg, ricotta, mozzarella, feta, Halloumi.

Jeśli zależy ci na uwzględnieniu w desce produktów lokalnych, wytwarzanych w Polsce, warto wziąć pod uwagę ser koryciński, Bursztyn, bundz, bryndzę, ser mazurski, jak również oczywiście flagowe oscypki i twaróg.

talerz-do-serwowania-serow-z-nozykami

Deska do serwowania serów – na jaką się zdecydować?

Podstawą udanej kompozycji jest odpowiedni dobór samej deski. Podczas poszukiwania idealnego wariantu warto zwrócić uwagę przede wszystkim na materiał, z którego została wykonana. Najpowszechniejszym jest oczywiście drewno, które cechuje się trwałością i jest łatwe w obróbce.

taca-na-nozkach-drewno-mango

Często można spotkać jednak również warianty wykonane z kamienia, które prezentują się równie efektownie, a przy tym są jeszcze trwalsze niż wyroby drewniane. Jeśli wybierasz kamienną deskę musisz jednak pamiętać, że nie nadaje się ona do mycia w zmywarce. Ponadto jest znacznie cięższa. Niekiedy w sklepach można znaleźć również warianty szklane i marmurowe, jednak to właśnie kamień i drewno dominują w tej kategorii.

W zestawie z deskami do serwowania serów najczęściej sprzedawane są również noże. Ważne, aby w zestawie znajdowały się przynajmniej trzy rodzaje nożyków o różnych kształtach – do serów świeżych, półtwardych i twardych. Najczęściej uwzględnia się w nim również nóż uniwersalny, który sprawdza się przy wszystkich typach serów.

deska-do-serow-3-noze-w-zestawie

Zarówno kamienne, jak i drewniane deski gwarantują możliwość stworzenia kompozycji, która zachwyci nie tylko smakiem, ale również wizualną stroną.

źródło zdjęcia okładkowego: Shutterstock