Tak wygląda prawdziwa poetka, podciągnij się! Listy”, Wisława Szymborska i Joanna Kulmowa

Aż trudno uwierzyć, że zachowało się tylko jedno ich wspólne zdjęcie. Wisławę Szymborską i Joannę Kulmową łączyła wieloletnia, piękna przyjaźń, która zaowocowała wieloletnią i równie piękną korespondencją, a my poznajemy ją nakładem wydawnictwa Znak. Listy nie były do tej pory publikowane, a bijąca z nich szczerość, serdeczność i ogromna dawka humoru malują fascynujący portret kobiecej przyjaźni. W „Tak wygląda prawdziwa poetka, podciągnij się! Listy” przeczytać możemy, jak Szymborska i Kulmowa nie tylko spierały się i wspierały, ale także żywo dyskutowały o sprawach im najbliższych, z kondycją i przyszłością poezji na czele.

 

Inne pozytywne uczucia też wchodzą w grę”, Wisława Szymborska i Stanisław Barańczak

Inną arcyciekawą relacją była ta łącząca Szymborską ze Stanisławem Barańczakiem - co ciekawe, twarzą w twarz spotkali się nie więcej, niż kilkanaście razy, a na „ty” przeszli… korespondencyjnie. I właśnie ta korespondencja stała się podstawą dla książki Inne pozytywne uczucia też wchodzą w grę” - poprzedzonej drobiazgowym „literackim” śledztwem i bazującej na odczytaniu ponad 150 rękopisów, które pozostawili po sobie poeci. Publikacja opatrzona została również szczegółowymi przypisami Ryszarda Krynickiego.

 

Najlepiej w życiu ma twój kot. Listy”, Wisława Szymborska

Wisławę Szymborską i Kornela Filipowicza łączyło silne, ale też niekonwencjonalne uczucie - spędzili razem ponad 20 lat, ale nigdy ze sobą nie zamieszkali. „Byliśmy końmi, które cwałują obok siebie” - mówiła poetka. To po śmierci Filipowicza napisała najbardziej znany ze swoich wierszy, „Kot w pustym mieszkaniu”. Niezwykłość ich relacji widać w korespondencji opublikowanej w Najlepiej w życiu ma twój kot. Listy; pełnej pasji, czułości i tęsknoty, ale także właściwego przede wszystkim poetce humoru.

 

Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej”, Michał Rusinek

Bestseller Michała Rusinka, osobistego sekretarza Wisławy Szymborskiej, wydany cztery lata po jej śmierci i będący relacją z piętnastu wspólnie spędzonych lat. Współpracę rozpoczęli krótko po ogłoszeniu, iż krakowska poetka nagrodzona została literackim Noblem. Rusinek był wtedy świeżo upieczonym magistrem filologii polskiej i miał pomagać Szymborskiej zaledwie przez trzy miesiące, aż do uroczystej sztokholmskiej gali. Został dużo, dużo dłużej, tworząc z poetką niepowtarzalny duet. W Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiejw fascynujący sposób przybliżył postać naszej literackiej noblistki, pozwalając jednocześnie lepiej zrozumieć jej twórczość.

 

Maria Skłodowska-Curie (wydanie książkowe)”, Marie Noëlle

Nikomu przedstawiać jej nie trzeba. Życiorys Marii Skłodowskiej-Curie wciąż pozostaje jednak niesamowitą, pasjonującą opowieścią o kobiecie, której determinacja, upór, ciężka praca i niezaprzeczalny talent przyczyniły się nie tylko do rozwoju nauki, ale i ruchu emancypacyjnego. W „Marii Skłodowskiej-Curie” w reżyserii Marie Noëlle i z Karoliną Gruszką w roli głównej widzimy nie tylko naukowczynię, ale czułą matkę, kochającą żonę oraz osobę niezwykle charyzmatyczną i pewną siebie, chociaż niepozbawioną trudnych do rozstrzygnięcia życiowych dylematów.

 

Mania Skłodowska”, Jakub Skworz i „Czytam sobie. Droga do Nobla. Historia Marii Skłodowskiej-Curie”, Ewa Nowak

Nasza podwójna noblistka to bez wątpienia postać, z którą warto zaznajamiać nasze dzieci już od najmłodszych lat. Tutaj z pomocą przychodzą dwie ciekawe publikacje - „Mania Skłodowska” opowiada przygodę małej Oli, która odkrywając na paryskim strychu zakurzoną księgę z kobietą z próbówką w ręce na okładce, przenosi się w przeszłość i poznaje tytułową Manię, czyli kilkuletnią Skłodowską. Czytam sobie. Droga do Nobla. Historia Marii Skłodowskiej-Curieto zaś historia życia i pracy naukowczyni, opisana w sposób przystępny dla odbiorców w wieku od 6 do 8 lat.

 

Czesław Miłosz. Los”, Tomasz Garbol

Książka Tomasza Garbola, doktora habilitowanego Ośrodka Badań nad Literaturą Religijną Uniwersytetu Łódzkiego, jest próbą przejścia od twórczości Czesława Miłosza do jego życia prywatnego i wyznaczenia punktów, które te dwa światy nie tylko łączą, ale i determinują. Autor analizuje sprzeczności przebijające się w wierszach noblisty - z jednej strony silnego, samoświadomego twórcę, z drugiej strony nieustannie podszytego strachem przed ukrytą pod powierzchnią pustkę. Kluczem dla tych badań jest wątek losu, tak przecież istotny w dziełach nagrodzonego literackim Noblem za rok 1980 Miłosza.

 

Henryk Sienkiewicz. Życie na walizkach”, Jolanta Sztachelska

Nie jest to powszechną wiedzą, ale pierwszy polski noblista z dziedziny literatury i jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy wiódł życie, które stać mogłoby się kanwą scenariusza fascynującego filmu. Urodzony w skromnej szlacheckiej rodzinie na Podlasiu, odwiedził Amerykę, Azję, Afrykę, a w Europie Zachodniej czuł się jak u siebie. Album Henryk Sienkiewicz. Życie na walizkachJolanty Sztachelskiej, badaczki twórczości Sienkiewicza z ponad 20-letnim doświadczeniem, pokazuje niezwykłość wojaży pisarza, które miały przecież miejsce w drugiej połowie XIX wieku.