Czy parasol służy tylko do ochrony przed deszczem?

Choć przedmiot ten wykorzystywany jest powszechnie do ochrony przed deszczem, jego pierwotne przeznaczenie było zgoła inne. „Parasole” znaczy w języku włoskim „przeciw słońcu”, a więc początkowo parasol używany był do ochrony przed promieniami słonecznymi. Do tej pory w niektórych krajach, np. we Francji, rozróżnia się parasole przeciwdeszczowe od tych przeciwsłonecznych.

W Polsce taki rodzaj ochrony praktycznie w ogóle się nie przyjął – zamiast tego nosimy kapelusze, chusty, okulary przeciwsłoneczne, a na skórę nakładamy kremy z filtrem.

Parasolka damska składana czy prosta?

Szeroki wybór przeróżnych parasolek damskich ułatwia znalezienie modelu pasującego do twojego stylu. W zależności od konstrukcji wyróżniamy parasolki składane i długie. Te pierwsze są niezwykle wygodne – mogą być złożone do niewielkich rozmiarów, dzięki czemu bez problemu zmieszczą się do torebki czy kieszeni drzwi w aucie. Takie rozwiązanie sprawdza się też w przypadku osób aktywnych, stawiających przede wszystkim na praktyczność. Druga opcja, choć nieco mniej poręczna, pochwalić się może większą stabilnością i odpornością na silne podmuchy wiatru.

pierre

Mechanizm rozkładania parasolki damskiej

Składanie czy rozkładanie parasolki nie powinno stanowić problemu. Proces ten może być w pełni lub w połowie zautomatyzowany bądź przebiegać manualnie.

Parasol w pełni automatyczny damski umożliwia obsługę praktycznie jedną ręką – wystarczy nacisnąć przycisk znajdujący się w rączce, by czasza się otworzyła lub zamknęła. To duże ułatwienie, szczególnie dla osób zabieganych, które często mają zajęte ręce. Modele półautomatyczne zaś można otworzyć za pomocą przycisku, jednak złożyć należy je samemu. Z kolei ręcznie rozkładane parasole są niezwykle eleganckie i zazwyczaj są nieco trwalsze od „automatów”.

Na co zwracać uwagę podczas wyboru?

Oprócz samego mechanizmu istotna jest także budowa parasola oraz jej poszczególne elementy. Podczas wyboru należy zwrócić uwagę m.in. na liczbę szprych na czaszy. Im jest ich więcej, tym stelaż jest bardziej stabilny i mniej podatny na uszkodzenia. Innym istotnym elementem jest sam stelaż. Najpopularniejsze ze względu na najniższą cenę są modele wykonane z aluminium. Przy mocniejszych podmuchach wiatru mogą jednak ulec zniszczeniu, a szprychy wywinąć się razem z czaszą na drugą stronę. Wtedy najczęściej któryś z tych elementów łamie się, przez co parasol zazwyczaj nie nadaje się do ponownego użytku. Dlatego też warto wybierać modele z mocniejszym stelażem, wykonanym np. z wytrzymałego włókna szklanego.

eurocom parasolka

Oprócz tego ważna jest długość trzonu oraz rączka. Oba te elementy warto dopasować do użytkownika, tak by korzystanie z parasola było jak najwygodniejsze. W przypadku osób dorosłych trzon powinien mieć około 100 centymetrów, by zapewnić użytkownikowi komfort podczas korzystania. Również rączka powinna być dopasowana do preferencji osoby korzystającej. Można wybierać spośród wariantów drewnianych, plastikowych, pokrytych gumą, czy pianką. Także jej kształt warto dobrać tak, by korzystnie z parasola było funkcjonalne. Można wybierać m.in. uchwyty proste, zaokrąglone, czy zakończone plastikową końcówką.

Wzory, kolory i kształty – przegląd najciekawszych modeli

Wygląd parasolki ma duże znaczenie. Oczywiście warto kierować się bardziej praktycznymi aspektami, jak trwałość, wygoda użytkowania i materiał, z jakiego dana parasolka damska została wykonana, jednak to właśnie jej design będzie cieszył najbardziej.

Czasza, czyli górna, chroniąca przed deszczem część parasola, jest najbardziej rzucającym się w oczy elementem. Jej wygląd jest szczególnie ważny dla kobiet – można dostosować go do stylizacji lub wybrać wzór, który odpowiadać będzie osobowości właścicielki. Nadruk w kwiaty, obraz ulubionego artysty, czy tęczowe kolory – takie wzory z pewnością zwrócą uwagę przechodniów.

Ciekawą opcją są także parasolki damskie przezroczyste – nie zasłaniają widoku, pozwalają na obserwowanie wszystkiego dookoła i dają sporo radości.

smati

Dla kobiet ceniących klasyczną, minimalistyczną elegancję, poleca się parasole czarne z ozdobną rączką, wykonaną z egzotycznego gatunku drewna lub naturalnej skóry. To ponadczasowy element stylizacji, który niesie za sobą również zastosowanie praktyczne.

Istotny jest również kształt i szerokość czaszy. Od jej wielkości zależeć będzie skuteczność ochrony przed deszczem, który czasami potrafi padać pod bardzo niekorzystnym kątem. Najpopularniejsze są parasole płytkie, jednak to właśnie modele z głęboką czaszą chronią najlepiej. W przypadku silnych wiatrów pozwalają osłonić się przed zacinającymi od boku kroplami deszczu.

Wąska czasza zaś ułatwia poruszanie się po zatłoczonym mieście, ponieważ nie wychodzi daleko poza obręb twojego ciała. Dzięki temu nie zahaczysz innych przechodniów lub ściany budynku.

Parasolki składane odwrotnie – praktyczne rozwiązanie

Koniec z kłopotliwym ociekaniem złożonej parasolki i zostawianiem mokrych plam na posadzce! Parasolki składane odwrotnie, których wierzchnia część chowa się do środka, zapobiegają takim sytuacjom. Jest to szczególnie przydatne, gdy wchodzisz z zewnątrz do pomieszczenia, komunikacji miejskiej czy własnego auta. Nadmiaru zbierającej się wody pozbędziesz się bez problemu, gdy z powrotem wyjdziesz na dwór.

securella

Niektóre modele umożliwiają także zawieszenie stelażu na ramieniu osoby noszącej. Przydaje się to w sytuacjach, gdy pilnie potrzebujemy użyć dwóch rąk, a złożenie parasola może skończyć się kompletnym przemoczeniem. Tego typu uchwyt przydaje się w wielu sytuacjach i sprawia, że trzymanie trzonka jest zdecydowanie łatwiejsze oraz wygodniejsze.

Posiadanie parasola jest niezwykle praktyczne. By zagwarantować sobie bezpieczeństwo i komfort, warto zainwestować w porządnie wykonaną parasolkę, która posłuży ci przez wiele lat.

 

Źródło zdjęcia okładkowego: Shutterstock