Podczas lotu samolotem podróżni mają do wyboru dwie opcje, jeśli chodzi o bagaż. Pierwszą z nich jest bagaż rejestrowany – czyli nadawany do luku bagażowego samolotu, drugą natomiast bagaż podręczny zabierany na pokład samolotu. W obu przypadkach obowiązują pewne ograniczenia – pod względem wagi czy wymiarów. Przed wylotem zawsze należy zasięgnąć informacji na ten temat (na stronie przewoźnika), ponieważ w obszarze dotyczącym limitów bagażowych przepisy zmieniają się co jakiś czas.
59,99 zł
- najniższa cena
79,99 zł
- cena regularna
149,90 zł
(-20%)
- najniższa cena
149,90 zł
(-20%)
- cena regularna
Gwarancja najniższej ceny
Gwarancja najniższej ceny
Bagaż podręczny – najważniejsze informacje
Wiele osób podróżujących samolotami zabiera ze sobą tylko bagaż podręczny. Coraz częściej jednak nawet jego wniesienie na pokład samolotu jest uzależnione od uiszczenia dodatkowej opłaty. Przy sobie przez cały czas trwania lotu można mieć niedużą torebkę lub mały plecak, natomiast większy bagaż podręczny umieszczany jest w kabinach nad siedzeniami – dopuszczalne jego wymiary zazwyczaj oscylują w granicach 55 x 40 x 20 cm. Wielu podróżujących najczęściej decyduje się na walizkę kabinową, choć można wybrać również inne formaty bagażu o ile tylko nie przekraczają określonych wymiarów.
-
Bagaż podręczny – zainwestuj w wagę bagażową
Waga również ma znaczenie – choć nie w przypadku bagażu podręcznego, który ważony nie jest. Zazwyczaj bagaże rejestrowane muszą zmieścić się wagowo w przedziale od 10 kg do 15 kg. Trzeba jednak pamiętać, by sprawdzić informacje dotyczące parametrów bagażu na stronie przewoźnika, ponieważ wytyczne poszczególnych linii lotniczych mogą się od siebie różnić.
O ile z ustaleniem wymiarów bagażu problemów nie będzie, o tyle w przypadku jego wagi sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Dlatego też dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się w specjalną wagę bagażową. Dzięki niej można mieć pewność, że bagaż nie będzie ważył więcej, niż powinien.
Jakie wymiary powinien mieć bagaż podręczny?
Linie lotnicze mogą mieć różne wymogi dotyczące bagażu podręcznego. Jak wyglądają one w przypadku najpopularniejszych linii (długość x szerokość x głębokość)?
- Ryanair – 55 x 40 x 20 cm;
- Wizz Air – 55 x 40 x 23 cm;
- KLM – 55 x 35 x 25 cm;
- Lufthansa – 55 x 40 x 23 cm;
- LOT – 55 x 40 x 23 cm;
- British Airways – 56 x 45 x 25 cm;
- Air France – 55 x 35 x 25 cm.
Walizka kabinowa – z jakiego materiału?
Wybierając walizkę, która będzie bagażem podręcznym, należy mieć na względzie nie tylko jej wymiary i wagę, ale również materiał, z jakiego została wykonana. Obecnie w sprzedaży dostępne są modele wyprodukowane z różnych materiałów, co znajduje przełożenie na ich walory użytkowe. Podstawowy podział obejmuje:
- walizki miękkie: modele z tekstylnych materiałów o dużej gęstości, bardzo elastyczne, lecz też i bardziej podatne na uszkodzenia oraz wilgoć;
- walizki półtwarde: walizki z elastycznych tworzyw (przeważnie jest to tworzywo EVA), dość sztywne i skonstruowane tak, aby zapewniały dobrą ochronę nawet delikatniejszym przedmiotom;
- walizki twarde: produkowane głównie z termoplastycznych materiałów takich jak np. polipropylen. Są odporne na uszkodzenia i zalania, lecz z uwagi na dużą sztywność, uszkodzona walizka nadaje się wyłącznie do wymiany.
Jaka walizka do samolotu – twarda czy miękka – która sprawdzi się lepiej? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Walizki półtwarde i twarde są przeważnie polecane osobom często podróżującym samolotami, jeśli natomiast latamy sporadycznie, model miękki może okazać się w zupełności wystarczający.
Walizka kabinowa – pomocne udogodnienia
Walizka podręczna, powinna mieć kółka i teleskopową rączkę, co bardzo ułatwia jej transport. W sklepach nie brakuje np. modeli wyposażonych w kółka obracające się o 360 stopni – taką walizką łatwo manewrować w dowolnym miejscu. Kolejna ważna kwestia to tworzywo, z jakiego wykonano koła. Najpopularniejsze to plastik i kauczuk. Kółka z kauczuku to lepsze rozwiązanie, ponieważ zapewniają efektywniejszą amortyzację na nierównym podłożu oraz odznaczają się wysoką odpornością na pęknięcia i inne uszkodzenia. Warto pamiętać, że kółka trzeba uwzględnić przy mierzeniu walizki – zwiększają bowiem jej powierzchnię.
Teleskopowa rączka z uchwytem to standard w nowoczesnych walizkach. Niemałym udogodnieniem są również kieszonki wewnątrz walizki ułatwiające segregację rzeczy. Pamiętajmy jednak, że tych kieszonek nie może być zbyt dużo, gdyż wraz ze wzrostem ich ilości, ograniczana jest przestrzeń w głównej komorze walizki.
Walizka kabinowa – jakie zabezpieczenia?
Na lotniskach i w hotelach zdarzają się sytuacje, gdy zawartość walizek zostaje skradziona. Z tego względu walizka powinna mieć solidne i skuteczne zabezpieczenie – najlepiej w postaci kłódki z zamkiem TSA. W tańszych modelach stosowane są na ogół zwykłe kłódki szyfrowe, jednakże nie gwarantują one dostatecznej ochrony.
Wybór walizki na bagaż podręczny trzeba dobrze przemyśleć – zwłaszcza gdy kupujemy ją z myślą o częstych podróżach. Nie wolno kierować się wyłącznie ceną – akurat w tym przypadku tanio wcale nie znaczy dobrze. Kluczowe znaczenie ma jakość, o której decyduje szereg przesłanek. Sposobem na oszczędność może być np. zakup zestawu walizek o różnych wymiarach lub kompletu, w skład którego wchodzą walizki na bagaż podręczny i rejestrowany. Porządnie wykonana walizka, wygodna i poręczna, posłuży co najmniej parę lat.
Sprawdź naszą ofertę i wybierz walizkę o odpowiedniej wielkości.
Zdjęcie okładkowe – źródło: Shutterstock
Komentarze (0)