Podział opryskiwaczy ogrodowych do użytku amatorskiego 

Rynek oferuje głównie 3 kategorie opryskiwaczy, które można śmiało wykorzystać w przydomowym ogrodzie, warzywniku lub sadzie. Są to modele:

  • ręczne,
  • naramienne,
  • plecakowe.

Wybór – poza wymienionymi na wstępie kategoriami – predysponuje też cena, chociaż nie powinna być brana pod uwagę, jako główna cecha określająca jakość produktu. Aby lepiej zrozumieć przydatność każdego z produktów z określonej grupy, poniżej przedstawiono ich charakterystykę.

Dom i ogród: Narzędzia ogrodowe

Jak i gdzie można wykorzystać mały ręczny opryskiwacz? 

Niewielkiej pojemności ręczne opryskiwacze ogrodowe mają zazwyczaj pojemność w granicach 0,5-2 l. To sprawia, że bardzo dobrze nadają się do pielęgnacji ekspozycji kwiatowych na balkonach, tarasach i wewnątrz mieszkań. Można je podzielić pod kątem sposobu działania, ponieważ występują modele pulsacyjne i ciśnieniowe. Pierwsze z opisywanych podnoszą ciśnienie płynu przy naciśnięciu dźwignie, drugie natomiast czynią to zanim się ją naciśnie.

Decydując się na taki model, warto uwzględnić nie tylko jego pojemność, ale też takie cechy jak:

  • przezroczystość zbiornika,
  • stopnie podziałki,
  • sposób użycia,
  • regulacja dyszy i materiał jej wykonania (warto poszukać mosiężnych),
  • cena.

Dobry opryskiwacz ciśnieniowy nie musi być najtańszym rozwiązaniem, oferuje za to długotrwałą pracę. Trzeba pamiętać jeszcze o jego ograniczeniach, ponieważ pojemność, jaką oferuje, sposób wytwarzania ciśnienia i jego wartość uniemożliwiają wręcz zastosowanie tego produktu na większych obszarach działkowych, w ogrodach czy sadach. Przeznaczony jest głównie do doniczkowych i koszowych roślin.

W powyższe cechy dobrego narzędzia ręcznego do opryskiwania wpisuje się opryskiwacz KWAZAR Merkury Zastosowano w nim system dozowania cieczy pod dowolnym kątem, również w sytuacji ustawienia go odwrotnie do normalnej pozycji. Dźwignia pompki działa w dwóch kierunkach, co skraca czas potrzebny na aplikację nawozu lub oprysku.

Opryskiwacz KWAZAR merkury super 360, 1 l

Dobry naramienny opryskiwacz do ogrodu 

To propozycja dla tych, którzy chcą zadbać o swój ogród i uprawy w jeszcze lepszym stopniu. Małe opryskiwacze nie nadają się do użytku na zewnątrz, jeśli do pielęgnacji jest spory obszar. Mając do dyspozycji opryskiwacze ogrodowe naramienne, można zrobić więcej w krótszym czasie. Wymagają od czasu do czasu podniesienia ciśnienia przy użyciu dźwigni, jednak nie jest to nadzwyczaj męcząca czynność.

Opryskiwacz na ramię zazwyczaj ma pojemność zbiornika w zakresie 3-12 litrów. To w zupełności wystarczy do aplikacji środków ochrony roślin, czy nawożenia dolistnego. Większe obszary mają jednak to do siebie, że wymagają poświęcania sporej ilości czasu. Noszenie na ramieniu zbiornika ważącego (w zależności od ilości cieczy) ponad 10 kg powoduje, że koniecznie trzeba zamieniać strony ulokowania opryskiwacza. A to wiąże się z zamianą ręki, w której trzymana jest lanca.

Przykładem interesującego narzędzia naramiennego jest opryskiwacz ciśnieniowy KWAZAR o pojemności 6 litrów. Posiada skuteczny zawór bezpieczeństwa, który uniemożliwia wytworzenie nadmiernego ciśnienia w zbiorniku. Dzięki temu praca w ogrodzie tym narzędziem zawsze będzie bezpieczna. Głowica wyposażona jest w specjalny lejek z sitkiem, który umożliwia dozowanie do niego cieczy. Jest bardzo dobrym wyborem dla osób, które nie mają zbyt mały lub średni ogród. Przydaje się tez w przydomowej szklarni do nawożenia i opryskiwania upraw.

opryskiwac kwazar

Opryskiwacz plecakowy do zadań specjalnych 

Ten typ opryskiwacza stosowany jest szczególnie w większych ogrodach, na działkach i przy uprawach owoców, warzyw, czy w szkółkach drzew. Może występować w dwóch wariantach: ręcznym i mechanicznym. Opryskiwacz plecakowy manualny może mieć bardzo różną pojemność, można więc go dostosować do własnej wygody i wielkości pielęgnowanego obszaru. Zazwyczaj wybierany jest przez ogrodników-amatorów, którzy nie nastawiają się na komercyjne uprawy.

Przykładem dobrego opryskiwacza plecakowego bez napędu jest model AWTOOLS, 18 l. Jego pojemność wystarcza na skuteczne wykonanie oprysku w przydomowym ogrodzie. Regulowana dysza lancy pozwala na wybór sposobu rozpylania cieczy. Dzięki temu można dostosować sposób pracy opryskiwacza do warunków. W zbiornik zaimplementowany jest też zawór bezpieczeństwa zapobiegający nadmiernemu ciśnieniu. W razie usterki można do niego dokupić elementy zamienne.

Opryskiwacz plecakowy AWTOOLS, 18 l

Osoby bardziej wymagające wybiorą do swojego warsztatu narzędziowego model napędzany elektrycznie lub spalinowo. Oba modele charakteryzują się większą wygodą ze względu na brak konieczności ręcznego wytwarzania ciśnienia i wyższym poziomem wydajności. Opryskiwacze ogrodowe zasilane akumulatorowo nie są tak głośne, jak modele spalinowe i jednocześnie nie emitują zanieczyszczeń. Pozwalają na wielogodzinną pracę na jednym naładowaniu.

Przykładem jest wygodny i bardzo wydajny plecakowy opryskiwacz spalinowy HECHT 459 o pojemności 14 litrów. Wyposażony w dwusuwowy silnik zapewnia zasięg do 16 metrów. Dodatkowo znalazło się w nim miejsce na aplikator do granulatu. Jest szczególnie użyteczny na większych powierzchniach uprawowych i może być też wykorzystywany jako dmuchawa.

Opryskiwacz spalinowy plecakowy HECHT 459, 14l

Wybór właściwego opryskiwacza to nie wszystko 

Po przeanalizowaniu powyższych szczegółów jest już jasne, jaki opryskiwacz do ogrodu sprawdzi się w twoim przypadku. Poza zakupem odpowiedniego modelu ważne jest też skorzystanie z instrukcji celem poprawnego użytkowania, czyszczenia i konserwacji. Bez tych czynności i stosowania sprzętu zgodnie z przeznaczeniem, szybko można go uszkodzić. To spowoduje zmniejszenie wydajności lub konieczność wymiany narzędzia na nowe. Lepiej jest zapobiegać takim awariom i cieszyć się wieloletnim użytkowaniem wybranego opryskiwacza w swoim ogrodzie.

Więcej podobnych tekstów znajdziesz na Empik Pasje w dziale Poradniki.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock