Bestsellery Empiku to nagrody za najlepszą sprzedaż w minionym roku. A od tego roku wprowadziliśmy kolejne wyróżnienie – Odkrycia Empiku. To nagrody dla młodych, często debiutujących twórców oraz tych, którzy są już znani czytelnikom, słuchaczom i widzom, ale w minionym roku stworzyli dzieło, które coś zmieniło w ich artystycznej drodze, pokazało ich od nowej strony. Odkrycia Empiku mają sprawić, że szersze grono odbiorców usłyszy o artyście i jego dziele.

Do wybrania zwycięzców Odkryć zaprosiliśmy krytyków, artystów oraz specjalistów z Empiku. Najpierw w każdej dziedzinie wytypowali finałową piątkę, a potem – spotkali się i głosowali nad wyborem laureata.

 

Odkrycia Empiku 2019 – literatura

Nominowanych do nagrody Odkrycia Empiku 2019 w kategorii literatura wybierało pięcioro jurorów. Znaleźli się wśród nich dziennikarze i pisarze: Max Cegielski, Anna Dziewit-Meller, Magdalena Grzebałkowska oraz specjaliści od książki i pasjonaci literatury z Empiku: Marcin Maćkiewicz, Ewa Sołek. W finałowej piątce autorów znaleźli się: Joanna Gierak-Onoszko, Olga Gitkiewicz, Jakub Małecki, Adam Robiński oraz Dominika Słowik.  
Dyskutując nad książkami jurorzy zgodzili się co do tego, że w Polsce nie ma problemu braku dobrej literatury; wskazywali trafne decyzje wydawnicze i dużą różnorodność rynkowych propozycji księgarskich. Paradoks, na który zwrócili uwagę, polega jednak na tym, że zbyt mało jest przestrzeni medialnej na omawianie dobrych książek i wskazywanie ich czytelnikom.
Wymiana myśli i konfrontacja zdań na temat książek twórców, którzy znaleźli się w finale szybko doprowadziła jurorów do wskazania dwóch nazwisk i gorącej dyskusji nad wyłonieniem zwycięzcy. Magdalena Grzebałkowska zwróciła uwagę na to, że nie tylko te dwie, ale wszystkie nominowane książki są ciekawe, warte polecenia, warte wypromowania i przeczytania.
Na co zwracali uwagę jurorzy podejmując ostateczną decyzję? - Ważne było dla nas to, żeby nie nagradzać twórcy mocno osadzonego na rynku, z dość dużym dorobkiem. Chodziło nam o wskazanie nowych rzeczy, niekoniecznie może rewolucyjnych, ale takich, które coś zmieniają w swoim gatunku oraz kogoś, kto coś ciekawego i nowego jeszcze w literaturze zrobi. I mimo, że w wielu momentach nie zgadzałem się z moimi koleżankami i kolegą w jury, to jednak udało się nam wybrać osobę, która może dobrze wykorzystać tę nagrodę – mówi Max Cegielski.

 

 

Odkrycia Empiku 2019 – film

Jak wyglądały dyskusje jury filmowego? Aktorka Roma Gąsiorowska, krytyk Tomasz Raczek, reżyserka Agnieszka Smoczyńska oraz specjalistki z Empiku Agnieszka Stępień i Izabela Szymańska mieli trudne zadanie. Dlaczego? „Eastern”, „Nic nie ginie”, „Ukryta gra”, „Supernova”, „Acid Rain” oraz stojący za nimi reżyserzy - Piotr Adamski, Kalina Alabrudzińska, Łukasz Kośmicki, Bartosz Kruhlik, Tomasz Popakul – to bardzo różne dzieła i bardzo różne osobowości artystyczne. Zarówno twórcy jak i filmy były tematami długiej i gorącej wymiany opinii między jurorami.

Zdaniem Agnieszki Smoczyńskiej obrady były trudne i zdecydowanie nie jednogłośne. - Chodziło o to, aby wyłonić objawienie reżyserskie, a już same nominacje były propozycjami nowych i ważnych autorów filmowych. Najtrudniejsze było to, że musieliśmy wybierać między różnymi gatunkami - animacją i filmem fabularnym, czyli zupełnie różnymi dziedzinami – mówi reżyserka.

Wszystkie filmy, o których dyskutowali jurorzy mają wspólną cechę: są dojrzałe, przemyślane, precyzyjne, konsekwentne i odważne, a to paradoksalnie utrudniało wyłonienie zwycięzcy. - Bardzo chcieliśmy postawić na to, żeby nagroda była focusem na potencjał, który tkwi w reżyserze. Ważne było to, żeby nagrodzona osoba była świadomym twórcą, któremu coś nie wydarzyło się przypadkiem, tylko takim, który od początku miał pomysł i konsekwentnie go realizował - dodaje aktorka Roma Gąsiorowska.

Odkrycia Empiku 2019 Film

 

Odkrycia Empiku – muzyka

Podobny dylemat mieli jurorzy kategorii muzyka. Wśród nominowanych do Odkryć Empiku 2019 w kategorii muzyka znaleźli się: Enchanted Hunters za płytę „Dwunasty dom”, Ralph Kaminski za płytę „Młodość”, Król za płytę „Nieumiarkowania”, Hania Rani za płytę „Esja” oraz towarzyszącą jej trasę koncertową, Schafter za płytę „Audiotele”.

Spotkanie jurorów, w którym uczestniczyli piosenkarka Monika Brodka, dziennikarz Piotr Metz, dziennikarka Agnieszka Szydłowska oraz jurorzy z Empiku Dominik Sadowski i Anna Maria Żurek cechowała początkowa niejednomyślność i gorąca dyskusja, analiza bardzo ciekawych dokonań nominowanych młodych artystów.

Wybór spośród nominowanych sprawił jurorom trudność, co przyznał Piotr Metz: - Nie lubię sytuacji, w których muszę wybrać spośród – jak w tym wypadku pięciu - bardzo różnych wykonawców, ponieważ ta piątka jest bardzo trudna do porównywania.

Agnieszka Szydłowska dodała: - Była to dla mnie sytuacja o tyle trudna, że wszystkie nominowane płyty to są płyty artystów, których znam od lat i bardzo cieszą mnie ich kolejne kroki, więc trudno było wybrać tę jedną osobę. Mam jednak wrażenie, że zwyciężyło przekonanie, że warto stawiać na artystów, którzy może nie są komercyjni i nie stroją się w pióra, ale uważają, że w sztuce poza wyrażaniem siebie ważne jest też to, żeby robić coś dla innych.

Na koniec, pomimo początkowych różnic, zapadła jednomyślna decyzja, którą zdaniem Moniki Brodki można podsumować krótko: - Zwyciężyła jakość, na pewno też uniwersalność, a równocześnie ulotność.

A kto ostatecznie otrzyma nagrody? Tego dowiemy się 4 lutego podczas gali rozdania Bestsellerów Empiku, która będzie transmitowana od 20.15 w TVN.

Odkrycia Empiku Obrady Muzyka