Co to jest stepper skrętny?

Stepper skrętny jest bardziej zaawansowaną wersją „zwykłego” steppera, dlatego dla zrozumienia, czym jest ten sprzęt, w pierwszej kolejności należy przyjrzeć się podstawowej wersji. Standardowy stepper to niewielkie urządzenie treningowe wyposażone w dwie platformy wielkości przybliżonej do stóp, które ruszają się naprzemiennie. Użytkownik steppera staje na urządzeniu i siłą swoich mięśni naciska na pierwszą platformę, na skutek czego druga unosi się do góry (podnosząc nogę zgiętą w kolanie) i odwrotnie. Ćwiczenia te imitują chodzenie po schodach.

Stepper skrętny, jak sugeruje sama jego nazwa, swoim mechanizmem wymusza wykonywanie dodatkowo skrętnych ruchów tułowia, co bardziej przypomina jazdę na łyżwach, czy rolkach. Platformy unoszą się do góry i w dół pod lekkim kątem, w związku z czym biodra trenującego automatycznie wykonują lekki skręt boczny. Co więcej, urządzenie to jest też często wyposażone w uchwyty, które zwiększają jego funkcjonalność.

Budowa i rodzaje steppera skrętnego

Przeglądając ofertę stepperów skrętnych, można szybko zauważyć, że występują w trzech podstawowych wersjach: z luźnymi linkami (ekspanderami) zakończonymi uchwytami na dłonie, ruchomymi długimi rączkami oraz ze stabilną kolumną (jak w orbitreku). Przykładowe modele z linkami to niedrogie steppery marki HMS, np. S3033. W ich przypadku użytkownik nie tylko chodzi w miejscu, ale dodatkowo wykonuje miarowe, zsynchronizowane ruchy rękami. Trening z ekspanderami przypomina już nie tylko chodzenie po schodach, ale wręcz jazdę na nartach.

Z kolei trening na urządzeniach z ruchomymi rączkami podobny jest do nordic walking. Użytkownik jednocześnie bowiem chodzi na stepperze i rusza „ramionami” sprzętu trzymanymi w dłoniach do przodu i tyłu, naprzemiennie oraz odwrotnie do ruchów stóp – tak jak podczas normalnego chodu lub biegu. Są też modele wyposażone zarówno w rączki, jak i linki – jak np. stepper skrętny marki Modern Home.

Ostatni wspomniany rodzaj to urządzenie z kolumną, dzięki której zdecydowanie łatwiej jest utrzymać równowagę, można się bowiem przytrzymać wmontowanej w nią nieruchomej kierownicy. I w tym przypadku popularne są steppery wyposażone dodatkowo w ekspandery, jak Hop-Sport HS-055S Noble.

Na co działa stepper skrętny? Które mięśnie ćwiczy?

Stepper skrętny ćwiczy przede wszystkim dolne mięśnie ciała. Chodzenie w miejscu z jego pomocą, dzięki temu, że wymusza rytmiczne wysokie unoszenie kolan zależne od ustawionego poziomu oporu, wzmacnia mięśnie pośladków, ud oraz łydek. Z kolei ruch skrętny bioder oddziałuje na mięśnie brzucha oraz jeszcze bardziej obciąża uda, konkretnie ich wewnętrzną część.

Jeśli jednak wybierzesz model wyposażony w ekspandery albo ruchome rączki, to rozwiniesz swój trening również o ćwiczenia górnych partii ciała. Regularne ruchy rąk będą bowiem wpływać na mięśnie przedramion, ramion, klatki piersiowej oraz pleców.

Kolejna informacja ucieszy wszystkie osoby, które liczą na zrzucenie kilku nadprogramowych kilogramów. Trening ze stepperem skrętnym nie tylko buduje muskulaturę, ale również spala kalorie i tkankę tłuszczową. Podczas jednej godziny treningu można spalić nawet około 600 kalorii! Oczywiście wynik ten może się zwiększyć lub zmniejszyć, zależnie od ustawionego poziomu oporu. Co ciekawe, zdecydowana większość modeli jest wyposażona w niewielki licznik z cyfrowym wyświetlaczem, który wskazuje liczbę spalonych kcal, wykonanych kroków czy czasu treningu (jak np. stepper skrętny z linkami SportVida).

Na co pomaga steper do ćwiczeń – które dolegliwości zmniejszy?

Pierwsza zmiana w organizmie, którą można zauważyć regularnie ćwicząc na stepperze skrętnym, to poprawa kondycji. Początkujący prawdopodobnie poczuje zmęczenie już po kilku minutach, a z czasem zauważy, że wytrzymuje bez zadyszki czy kolki nawet kilkanaście, czy kilkadziesiąt minut. Co jeszcze mogą dać ci ćwiczenia ze stepperem skrętnym?

  • poprawa wydolności oddechowej – tak, jak regularne spacery lub jazda na rowerze, tak i trening ze stepperem może poprawić wydolność płuc oraz serca,
  • redukcja cellulitu – treningi na stepperze skrętnym wpływają pozytywnie na kondycję skóry, ujędrniając ją i tym samym pozbywając się pomarańczowej skórki,
  • powrót do formy po kontuzji – ćwiczenia ze stepperem są bezpieczne i wykonywane zgodnie z zaleceniami rehabilitanta mogą przyspieszyć powrót do formy.

Oczywiście należy pamiętać, że wszystkie opisane powyżej efekty dotyczą regularnych treningów. Zwykle można zauważyć je po około miesiącu, zależnie od intensywności ćwiczeń (czasu treningu, częstotliwości itd., a te uzależnione są od poziomu zaawansowania ćwiczącego, jego kondycji i stanu zdrowia). Stepper może być traktowany wyłącznie jako rozgrzewka, np. przed bieganiem, ale też jako ćwiczenia właściwe. Te drugie, w przypadku początkujących, powinny trwać około 20 minut i powinny być powtarzane 3-5 razy w tygodniu.

  

A jeżeli chcesz jeszcze bardziej zwiększyć efekty ćwiczeń, sprawdź nasze akcesoria treningowe takie jak obciążniki na nogi i ręce!

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock