Etui z nożami niektórych szefów kuchni wygląda jakby należało do neurochirurga, rzeźnika i ślusarza. Pozornie podobne noże różnią się szerokością i rodzajem ostrza, materiałem z którego wykonana jest rękojeść. Nie ma jednego noża, który spełniłby wszystkie wymagania i równie precyzyjnie siekał warzywa, kroił świeże pieczywo i filetował ryby. Są jednak noże, które mimo swej precyzji i nienagannej jakości zupełnie nie nadają się do konkretnej kuchni. Podobnie jak w przypadku innych sprzętów kuchennych, zakup noża powinien być poprzedzony wnikliwą analizą potrzeb i stylu gotowania. Nawet najcudowniejszy ręcznie kuty japoński nóż takohiki nie spełni swojej roli w kuchni, w której nikt nie przygotowuje ośmiornicy.

Nóż kuty czy odlewany?

Noże kute zwykle są dużo droższe niż odlewane i cieszą się większą renomą. Nie oznacza to jednak, że odlewane noże są bezużytecznym symbolem kuchennej ignorancji. Odlewane noże można spotkać w najlepszych restauracjach równie często jak te kute.

Kute noże mają grubsze ostrze i przez to są cięższe niż odlewne odpowiedniki. Na końcu rączki mają też podpórkę, dzięki której nóż jest stabilniejszy. Grubsze ostrze oznacza, że nóż jest mniej elastyczny i bardziej trwały. Przez to, że ma swoją wagę pozwala na łatwiejsze siekanie dużej ilości np. marchewki.

Noże odlewane są lżejsze i tańsze. Bardzo cenią je osoby o słabszych mięśniach i mniejszych dłoniach. Odlewane noże mają bardziej elastyczne ostrze i szybciej się niszczą. Najważniejszą kwestią jest jednak materiał z jakiego wykonany jest nóż. Wysokiej jakości noże odlewane w niczym nie ustępują średniej jakości nożom kutym.

 

Zestaw noży Fiskars

 

Nóż stalowy czy ceramiczny?

Na rynku dostępne są noże stalowe i ceramiczne. Te ostatnie są mniej znane i mogą wzbudzać podejrzenia o nietrwałość. Noże ceramiczne są zwykle mniej elastyczne niż noże stalowe, więc łatwo się nimi sieka warzywa i owoce. Ze względu na materiał, z którego są wykonane, nie można nimi kroić bardzo twardych elementów (np. kości), ponieważ pękają lub wyszczerbiają im się ostrza. Noży ceramicznych, w przeciwieństwie do stalowych, nie trzeba ostrzyć. Ich konserwacja też jest dużo prostsza - nie mogą zardzewieć. Są jednak bardziej niż noże stalowe narażone na wyszczerbienia - nie powinny leżeć w szufladzie wśród innych noży, nie powinno się ich suszyć na suszarce w towarzystwie sztućców.

 

Kuchenny nóż ceramiczny ząbkowany

 

Gdzie trzymać noże?

Niezależnie od rodzaju, każdy nóż trzeba przechowywać z dala od innych ostrych narzędzi. Po prostu, trzeba unikać sytuacji, w których ostrze może się nie tylko stępić, ale też wyszczerbić. Noże kuchenne mogą mieszkać w bloku, organizerze, mogą być przyczepione do listwy magnetycznej lub można przechowywać je w specjalnym spersonalizowanym skórzanym etui takie rozwijane etui z inicjałami kucharza to prawdziwa gratka dla miłośników pięknych rzeczy.

 

Stojak blok na noże KINGHOFF

 

Czym ostrzyć nóż?

Większość producentów noży ma w swojej ofercie ostrzałkę do noży. Nóż wkłada się w specjalne otwory i po kilkunastu pociągnięciach ostrze staje się znowu ostrzejsze i łatwiejsze w użyciu. Jeśli zainwestowaliśmy w porządne noże i chcemy z nich korzystać bardzo długo, warto raz na jakiś czas skorzystać z profesjonalnych usług szlifierskich.

Noże kuchenne - rodzaje

  • Nóż szefa kuchni

Nóż szefa kuchni ma szerokie ostrze zwężające się ku czubkowi. Jego długość ułatwia siekanie długich elementów, np. marchewki. Nożem szefa kuchni pokroisz mięso, warzywa, owoce. Jest to podstawowy nóż w każdej kuchni. Warto więc zainwestować w taki, który ma porządne ostrze i ergonomiczną rączkę.

 

Nóż szefa kuchni SATAKE Satoru Air Holes

 

  • Nóż z piłką

Chleb z chrupiącą skórką, bagietki, bułki chałki, ale też duże pomidory pokroi duży nóż z piłką. Kształt ostrza sprawia, że pieczywo nie zmienia kształtu i daje się z łatwością pokroić. Nóż z piłką z długim ostrzem jest też przyjacielem domowych cukierników zamiast inwestować w nóż do przekrawania biszkoptów czy żyłkę cukierniczą, można po prostu użyć noża z piłką.

 

Nóż do chleba GERLACH

 

  • Nóż do ryb

Długie i cienkie ostrze pozwala na precyzyjne filetowanie ryb różnej wielkości. Jego ostrze jest sprężyste i sprawia, że mięso ma jednolitą strukturę. Pozwala też idealnie oddzielić skórę od mięsa. Zupełnie zbędny dla tych, którzy kupują tylko filety bez skóry.

 

Nóż do ryb SECRET DE GOURMET

 

  • Nożyk do obierania

Niewielki nóż z zakrzywioną końcówką kojarzy mi się z mistrzostwami w obieraniu jabłka bez przerywania skórki. Mały nożyk idealny jest do obierania ziemniaków, jabłek, śliwek, krojenia bananów i małych owoców. Dobrze sprawdza się jako pierwszy nóż dla dzieci.

 

Nożyk do obierania BRABANTIA Profile

 

  • Nóż do masła

Miłośnikom świeżego chleba z masłem, pieczywa z masłem orzechowym lub dżemem, serkiem topionym lub inną pastą kanapkową, nóż do masła uratuje niejeden poranek tylko dzięki niemu powierzchnia kanapki może być nieskazitelnie jednolita bez śladów po cienkim nożu. Oprócz pieczywa, można nim smarować naleśniki i blaty biszkoptów.

 

Nóż do masła MAXWELL AND WILLIAMS Cosmopolitan

 

  • Nożyce kuchenne

Mogą wydawać się zbędnym gadżetem, ale świetnie sprawdzają się w kuchni, w której przygotowuje się mięso. Nożycami można porcjować drób, oddzielać udo od podudzia, przeciąć mostek, żeby upiec kurczaka. Można też nimi dokonać zbrodni doskonałej i w afekcie pociąć nimi pizzę na porcje.

 

Nożyce kuchenne Kitchen Pro

 

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na Empik Pasje w dziale Gotuję.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock