Rower stacjonarny dla seniora – mechaniczny, magnetyczny czy elektro-magnetyczny? 

Mechaniczne, magnetyczne oraz elektro-magnetyczne to najbardziej podstawowe rodzaje treningowych rowerów stacjonarnych. Podział ten dotyczy mechanizmu odpowiedzialnego za regulację poziomu oporu na koło zamachowe. Zatem czym się dokładnie różnią i który rower stacjonarny będzie najlepszy dla osoby starszej?

Stacjonarny rower mechaniczny dla seniora 

Wytwarzany w przypadku rowerów mechanicznych opór działa na podstawie tarcia koła zamachowego. Im mocniejsze, tym więcej siły trzeba włożyć we wprawienie koła w ruch. Intensywność ustawia się ręcznie za pomocą pokrętła, To najtańsze ze wszystkich dostępnych modeli rowerów treningowych, a przy tym wymagające od użytkownika najwięcej pod względem ich obsługi. Są trwałe i świetnie sprawdzają się przy treningu kondycyjnym lub wytrzymałościowym, ale dla niektórych seniorów mogą wymagać zbyt dużej siły podczas pedałowania.

 

Spokey, Rower pionowy, mechaniczny, ONEGO

 

Stacjonarny rower magnetyczny dla seniora 

Opór w rowerach magnetycznych wywołuje pole magnetyczne generowane przez magnesy umiejscowione dookoła koła zamachowego. Im bliżej siebie się znajdują, tym mocniej hamują koło, a ich odległość reguluje się przy pomocy pokrętła. Zapewniają bardziej precyzyjną regulację od rowerów mechanicznych, są cichsze i wymagają włożenia mniej siły w ich obsługę.

Będą dobrym wyborem dla osoby starszej, szczególnie że rowery magnetyczne są zwykle wyposażone w pulsometr oraz komputer umożliwiający obserwowanie dotychczasowego czasu treningu, przejechanego dystansu czy osiągniętej prędkości. Senior będzie mógł także wybrać najbardziej dla niego odpowiedni program treningowy z kilku „wbudowanych” w komputer, dzięki czemu się nie nadwyręży.

 

Spokey, Rower pionowy, magnetyczny, Gradior, 8 kg

 

Stacjonarny rower elektromagnetyczny dla seniora 

W rowerze elektromagnetycznym opór jest generowany przez pole magnetyczne, którym zarządza się elektrycznie z poziomu komputera. Dzięki temu możliwe jest nie tylko wyjątkowo precyzyjne ustawienie poziomu oporu, ale również regulacja przebiega zdecydowanie prościej. Osoba starsza nie będzie musiała dodatkowo pochylać się w stronę pokrętła, wystarczy, że wybierze interesujący ją poziom przy pomocy przycisku na panelu komputera.

Co więcej, te modele są najbardziej nowoczesne ze wszystkich innych rodzajów rowerów, dzięki czemu bywają wyposażone w takie udogodnienia jak sygnalizacja konieczności zrobienia przerwy w treningu. Zaprogramowanie odpoczynku po określonej ilości minut, osiągniętego poziomu pulsu lub przejechanym dystansie, zapewni seniorowi bezpieczeństwo treningu.

 

Zipro, Rower elektryczno-magnetyczny, Iconsole+ Flame

 

Rower rehabilitacyjny stacjonarny dla seniora – czym się wyróżnia? 

Wyjątkowo ciekawym rozwiązaniem jest rower rehabilitacyjny stacjonarny dla seniora. To model, który wyróżnia pozioma konstrukcja – użytkownik siedzi w nim jak w fotelu, z nogami wyciągniętymi do przodu, a zamiast siodełka zyskuje dostęp do siedziska z oparciem, na dodatek ergonomicznym.

Rower rehabilitacyjny będzie świetnym wyborem w przypadku osób starszych, nie tylko tych rzeczywiście wymagających rehabilitacji, ale również wszystkich innych seniorów chcących zadbać o swoją kondycję. Jest odpowiednio bezpieczny, a wygodne oparcie znacznie odciąża kręgosłup, mięśnie oraz stawy. Dodatkową zaletą jest wyposażenie w boczne uchwyty przypominające podłokietniki, które jeszcze lepiej zabezpieczają użytkownika i zwiększają jego komfort.

 

inSPORTline, Rower rehabilitacyjny, inCondi R600i

 

Jaki rower stacjonarny dla seniora wybrać? 

Bez względu na to, czy zdecydujesz się na kupno poziomego roweru rehabilitacyjnego, czy pionowego modelu stacjonarnego, koniecznie zwróć uwagę na jego podstawowe parametry. Pomogą ci wybrać idealny rower stacjonarny dla seniora:

  • Płynna regulacja oporu oraz wysokości kierownicy i siedziska – alternatywą będzie regulacja skokowa, zapewnia ona jednak zdecydowanie mniejszą precyzyjność ustawień. W przypadku osób starszych niezwykle istotne będzie dokładne określenie optymalnego oporu oraz wysokości kierownicy i siedziska.
  • Wyposażenie w pulsometr – tętno zmierzy zdecydowana większość nowoczesnych rowerków magnetycznych, elektromagnetycznych oraz rehabilitacyjnych. Upewnij się jednak, że interesujący cię model rzeczywiście jest wyposażony w pulsometr.
  • Waga koła zamachowego – im cięższe koło, tym więcej siły trzeba będzie włożyć we wprawienie go w ruch. W przypadku seniorów warto więc zdecydować się na rower stacjonarny wyposażony w możliwie najlżejsze koło – najlepiej maksymalnie 6 kg.
  • Maksymalne obciążenie – niektóre modele ograniczają udźwig do 100 kg, inne wytrzymują nawet do 200 kg.
  • Dodatkowe wyposażenie – to na przykład nakładki antypoślizgowe na pedały, które dodatkowo podnoszą bezpieczeństwo czy wszystkie funkcje pomiarowe, uchwyt na bidon oraz telefon, a także możliwość złożenia sprzętu. Opcji jest naprawdę wiele!

 

Hop-Sport, Rower magnetyczny, HS-015H Vox, złoty

 

Zapoznaj się z funkcjami poszczególnych modeli i wybierz bezpieczny rower stacjonarny dla seniora, który pomoże w poprawie zdrowia i kondycji.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock