Zabezpieczenia do rowerów – czy istnieją idealne?

Niestety, żaden z dostępnych sposobów zabezpieczenia roweru nie gwarantuje 100% ochrony – jeżeli komuś będzie zależało, żeby ukraść konkretny model roweru znajdzie metodę na przełamanie zabezpieczeń. Kwestią decydującą o jakości zapięcia czy blokady jest czas i narzędzia, jakich będzie potrzebował do otwarcia kłódki - ciężkie do sforsowania zabezpieczenia mogą skutecznie zniechęcić złodzieja albo udaremnić mu kradzież.

u lock

Zabezpieczenia rowerowe – rodzaje, trwałość, skuteczność ochrony

Istnieje spory wybór gotowych rozwiązań zabezpieczających twój jednoślad przed kradzieżą. Różnią się one między sobą sposobem i miejscem montażu, materiałem wykorzystanym do produkcji, grubością warstw do przebicia, rodzajem otwarcia i oczywiście ceną.

Najpopularniejsze i najtańsze są metalowe linki, powleczone grubą gumą, winylem lub osłoną z materiału, która dodatkowo zabezpiecza ramę roweru przed porysowaniem. Zazwyczaj są one otwierane za pomocą kluczyka, rzadziej kombinacji szyfru. To dość chętnie wybierane blokady, jednak ze względu na grubość metalu wewnątrz stosunkowo łatwo jest je przeciąć. Są jednak skuteczne przeciwko tzw. przypadkowym złodziejom, którzy decydują się na kradzieżm gdy nadarzy się ku temu okazja, czyli gdy rower stoi kompletnie nieprzypięty. Takie blokady rowerowe będą więc zawsze lepszym rozwiązaniem niż ich zupełny brak! Poza tym jest to opcja niskobudżetowa, dobra dla osób, które nie mogą sobie pozwolić chwilowo na większy wydatek.

Nieco droższe, ale znacznie trwalsze są łańcuchy wykonane ze stali. Różne ich kształty, grubości i metody łączenia będą miały wpływ na stopień zabezpieczenia. Dla przykładu blokada składająca się z cienkich, stalowych sztab połączonych nitami będzie miała średnią klasę skuteczności zapobiegania kradzieży. Tak samo, jak w przypadku łańcucha o grubych, zespolonych ogniwach z zamkiem szyfrowanym.

 Do najskuteczniejszych blokad rowerowych należą zapięcia typu U-lock, czyli metalowe pałąki w kształcie litery „U”. Są one niezwykle wytrzymałe, w większości przypadków odporne na cięcie, wyważanie lub zastosowanie dźwigni. Brak łączeń na długości, w przeciwieństwie do ogniw czy sztabek, minimalizuje ilość wrażliwych na działanie siły punktów. Specjalny, zaokrąglony kształt sprawia, że trudniej jest podważyć całą konstrukcję celem rozerwania łączenia z zamkiem.

łańcuch na rower

Czym kierować się przy wyborze zabezpieczenia na rower?

Istnieją pewne kryteria, które mogą mieć wpływ na wybór zabezpieczenia do roweru. Przede wszystkim, trzeba wziąć pod uwagę najczęściej odwiedzane miejsca podczas wycieczek rowerowych.. Osoby, które mieszkają w w dużym mieście, bez dostępu do prywatnej komórki  czy piwnicy, powinny zadbać o wysoki poziom trwałości używanego zabezpieczenia. Samotnie pozostawiony rower, przypięty do barierki pod blokiem lub stojący luzem na klatce schodowej może stać się łatwym celem dla złodziei.

Jeśli mieszka się na wsi, gdzie ruch jest mały, a wszyscy praktycznie się znają, ryzyko kradzieży znacznie się zmniejsza, choć nigdy nie jest zerowe!

 Co istotne, nie tylko rodzaj zabezpieczenia jest ważny, ale także miejsce, do którego przypina się  swój pojazd. Czasami łatwiej jest złamać lub rozkręcić kawałek płotu, barierki czy sznurka, niż łańcucha, który je obejmuje. Ważne jest także odpowiednie zamontowanie blokady – musi ona obejmować zarówno kawałek ramy, jak i koła, by uniemożliwić złodziejowi jazdę, nawet po odłączeniu sprzętu od miejsca, do którego był przymocowany.

u lock profex

Na co jeszcze zwrócić uwagę, kupując blokady rowerowe?

Decydując się na gotowy produkt, trzeba zwróć uwagę nie tylko na materiał i grubość łańcucha, ale także na jakość wykonania samego zamka. Najlepiej jest wybierać modele o więcej niż dwóch zapadkach – ciężej będzie włamać się, używając wytrychów. Pozostaje jeszcze kwestia samego rodzaju zamka. Mechanizmy opierające się na szyfrowaniu są o jeden punkt skali bezpieczeństwa słabsze od tych wykorzystujących kluczyki. Rzecz jasna, pod warunkiem, że nie wpadną one w niepowołane ręce – wówczas otwarcie zamka będzie czynnością dziecinnie prostą.

Istotne z punktu bezawaryjności i zachowania sprawności przez lata są dodatkowe zabezpieczenia, szczególnie te chroniące przed warunkami atmosferycznymi i zanieczyszczeniami z zewnątrz. Świetnym rozwiązaniem jest zastosowanie automatycznego uszczelnienia wpustu na klucz, który zapobiegnie przedostawaniu się drobin pyłu czy piasku do wnętrza zamka. Ogumowanie lub pokrycie łańcucha bądź linki materiałem ochroni ramę i koło roweru przed porysowaniem. Może też przyczynić się do zminimalizowania ryzyka korodowania metalowych elementów, tak samo jak użycie specjalnej farby zabezpieczającej przed wpływem wilgoci.

zabezpieczenie do roweru empik

Istnieją różne rodzaje zabezpieczenia do rowerów – ich wytrzymałość i stopień skuteczności zależy od gatunku i grubości zastosowanego materiału, ilości warstw i słabych punktów, metody zamykania oraz budowy samego zamka. Nie zawsze potrzebny będzie najsilniejszy łańcuch, jaki jest dostępny na rynku – czasami, ze względu na miejsce zamieszkania czy przechowywania roweru, wystarczy proste zabezpieczenie, chroniące przed złodziejami „z przypadku”. Zawsze jednak lepsza jest jakakolwiek blokada, niż pozostawienie sprzętu bez całkowitej ochrony.

Więcej poradników znajdziesz na Empik Pasje w dziale Rowery i akcesoria.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com