Czym charakteryzują się rowery składane? 

Rowery składane, nazywane inaczej składakami, to pojazdy wyposażone w niewielkie koła, zwykle 16-20-calowe. Jednoślady te znane są przede wszystkim z tego, że można je w szybki sposób złożyć. W przypadku modelu o kołach średnicy 20 cali, po złożeniu będzie on miał wymiary około 30x80x65cm. Parametry te określa długość roweru. Tak więc krótsze pojazdy mogą po złożeniu mieć 3-5cm krótszą długość. Dzięki swoim niewielkim rozmiarom, rowery składane można bez trudu przetransportować w bagażniku auta.

Przy zakupie tego pojazdu należy jednak pamiętać, że składaki nie gwarantują tak komfortowej jazdy, jak inne jednoślady. Wszystko przez dość małe koła, które nie radzą sobie zbyt dobrze z bardziej wymagającym terenem oraz podjazdami pod górę. Na rynku dostępne są także modele rowerów składanych wyposażone w koła 24 oraz 26-calowe. Chociaż są większe niż standardowe i zajmą więcej przestrzeni po złożeniu, to gwarantują bardziej komfortową jazdę.

 

Maxim, Rower składany, MC 1.0 20'', biały

 

Korzyści wynikające z posiadania roweru składanego 

Głównym powodem wielkiego powrotu do łask i rosnącej popularności składaków jest fakt, że są kompaktowe i łatwe w transporcie. Bez problemu można przewieźć je w autobusie czy w windzie, postawić w małym mieszkaniu czy obok biurka w pracy. Dzięki temu składak będzie też bezpieczniejszy – mając go przy sobie, nie trzeba się obawiać, że ktoś go ukradnie.

Jaki rower składany wybrać? 

Jeśli stajesz przed wyborem składaka, na pewno nie powinieneś decydować się na najtańszy model. Pojazdy z najniższej półki mogą bowiem być wykonane z materiałów słabej jakości, co może okazać się dość niebezpieczne dla ich użytkowników, zacinać się podczas składania bądź łatwo zepsuć. Co więcej, takie jednoślady często produkowane są ze stali, jednego z tańszych materiałów, przez co ważą znacznie więcej niż droższe wersje. Rowery składane z wyższej półki wykonywane są zwykle z aluminium, które jest niezwykle lekkie. Takie pojazdy można znacznie łatwiej transportować, nie wspominając o nieporównanie wyższym komforcie jazdy. Droższe modele wyposażone są również w części zamienne, co jest dobrą wiadomością w przypadku usterki. Są one także gwarancją bezpieczeństwa dla rowerzysty.

 

DALLAS BIKE, Rower składany, UNIWERSAL 1spd, 24", niebieski 2021

 

Warto również zastanowić się nad tym, po jakim terenie najczęściej zamierza się poruszać. Jeżeli jeździ się głównie po drogach płaskich i niewymagających, dobrym rozwiązaniem będzie rower składany bez przerzutek. Oprócz tego, że jest to opcja dużo bardziej ekonomiczna i mniej skomplikowana, to taki rower jest po prostu lżejszy. W rowerach składanych bez przerzutek istnieje możliwość wykorzystania paska napędowego. Tak wyposażony pojazd będzie jeździł znacznie ciszej niż modele posiadające tradycyjny łańcuch. Na rynku dostępne są również jednoślady, które mają tylną przerzutkę, umieszczoną w piaście koła. Jedną z zalet takiego rozwiązania jest to, że można zmienić bieg nawet podczas postoju.

Jeśli z kolei zdarza ci się wybierać również szlaki trochę bardziej wymagające, to możesz kupić model z klasyczną przerzutką. Godne polecenia będą np. pojazdy trzybiegowe. Dzięki niej sprawniej pedałuje się po bardziej pagórkowatych terenach.

 

Romet, Rower miejski, Panda 1 (2021) 24", biało-niebieski

 

Składany rower elektryczny 

Rower elektryczny składany to dobra opcja dla osób, które chcą dojeżdżać do pracy oraz pedałować po mieście czy poza nim, jednocześnie się nie męcząc. Tak samo, jak jego klasyczna wersja, pojazd ten po złożeniu nie zajmuje dużo miejsca. Można więc spokojnie wziąć go ze sobą wszędzie tam, gdzie potrzebny będzie rower. Decydując się na takie rozwiązanie, należy wybrać model o najniższej wadze, który dodatkowo łatwo złożyć. Lekki elektryczny rower składany wyposażony jest najczęściej w akumulator litowo-jonowy, który jest jednym z najmniej ważących obecnie na rynku.

Silnik znajduje się zwykle w tylnej piaście koła. Takie rozwiązanie sprawia, że rowerzysta jest bardziej „wspomagany” podczas poruszania się na jednośladzie. Główną zaletą tych pojazdów jest to, że są one dużo bardziej zwrotne niż rowery tradycyjne. Trzeba jednak pamiętać, że ten typ jednośladów przeznaczony jest do jazdy na raczej krótkich odcinkach, liczących maksymalnie 50 kilometrów.

 

TrybEco, Skladany rower elektryczny, Compacta, 26'', bialy 2020

 

Jak wybrać dobry składany rower elektryczny? 

Aby móc cieszyć się płynną i komfortową jazdą na elektrycznym składaku, warto przy zakupie sprawdzić kilka parametrów. Po pierwsze, należy wybrać jak najlżejszy model. Powinien także łatwo i intuicyjnie się składać. Jeśli chodzi o moc wyjściową silnika, w tym wypadku wystarczy 250-500 W. Żeby ułatwić sobie jazdę, dobrym rozwiązaniem jest zakup jednośladu posiadającego takie akcesoria, jak błotniki, które sprawdzą się podczas deszczowej pogody, światła (do jazdy po zmroku), bagażnik oraz amortyzowane przednie zawieszenie.

 

Elektryczny Rower Składany Fatbike 20 Składak

 

Podsumowując, rowery składane to odpowiedni wybór dla osób, które poruszają się głównie po mieście czy niewymagających trasach. Pojazdy te są stylowe i funkcjonalne, a co najważniejsze, można zabrać je wszędzie ze sobą! Sprawdź naszą ofertę i wybierz klasycznego lub elektrycznego składaka dla siebie.

Więcej porad znajdziesz na Empik Pasje w dziale Rowery i akcesoria.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock