Olejki do twarzy są niekwestionowanym hitem w pielęgnacji. Choć powinniśmy je nazywać olejami dla odróżnienia od olejków eterycznych i tak najczęściej stosuje się zdrobnienie. Naturalne, tłoczone na zimno z różnych roślin, owoców czy orzechów, stosowane na twarz, szyję i dekolt w codziennej kuracji, mają niezwykłą moc przywracania skórze gładkiego wyglądu. A jeśli w czasie aplikacji stosujesz automasaż, siła olejku jest jeszcze większa. Niezależnie od tego czy używasz tylko dłoni, a może wspierasz się jadeitowymi wałeczkami lub płytkami gua sha, masaż zawsze ma pozytywne działanie.

 

fluff_kamieńdomasażutwarzy

 

Przede wszystkim delikatnie rozgrzewa i ułatwia wnikanie roślinnych składników w głąb skóry. Poza tym ma działanie drenujące, więc szybko usuwa opuchliznę i dotlenia tkankę. Jednak to tylko początek korzyści jakie daje masaż twarzy olejkami. Ta regularnie stosowana kosmetyczna praktyka daje o wiele więcej: tonizuje, wygładza drobne zmarszczki, ujędrnia, poprawia napięcie i wreszcie relaksuje mięśnie. A do tego dochodzą korzyści płynące z samego olejku i składników w nim zawartych. Przyjrzyjmy się więc uważnie tym, które zasługują na wypróbowanie.

 

wałekjadeitowydomasażutwarzy

 

Olejek z malin dla wszystkich

Nazwa myląca, bo ten olej pozyskuje się tylko z nasion malin, a nie z całych owoców. Jest bardzo uniwersalny, idealny, jeśli dopiero zaczynasz przygodę z olejkami do twarzy. Ma bardzo łagodny zapach, raczej ziemisty niż owocowy, ale na szczęście ulatnia się dość szybko. Lekki w konsystencji, dość szybko wnika w naskórek i nie klei się. Najlepiej będzie wspierał przesuszoną i bardzo wrażliwą cerę. Łagodzi zaczerwienienia i odbudowuje film hydrolipidowy oraz uelastycznia i chroni przed wpływem promieni UV. W jego bogatym składzie znajdziesz spore ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz witamin A i E, więc sprawdzi się w masażu dojrzałej cery oraz problematycznej z objawami trądziku.

 

cocospa_olejek+wałekdomasażutwarzy

 

Olejek różany odmładzający

Powstaje z pomocą destylacji pachnących płatków róży damasceńskiej lub stulistnej. Mocny w zapachu i działaniu, najczęściej jest z innym olejkiem bazowym, na przykład z orzechów makadamia. Jego skład kryje nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy A, C, D i E oraz minerały, flawonoidy, karotenoidy, glikozydy, antocyjany i na końcu terpeny odpowiedzialne za intensywny zapach. Dzięki takiej kombinacji substancji aktywnych, olejek różany najlepiej zadziała stosowany do masażu cer dojrzałych, wiotkich i z problemem zmarszczek. Doskonale ją nawilży, zregeneruje, wygładzi a wreszcie ujędrni oraz zadziała relaksująco.

 

vispalntis_olejekróżanydotwarzy

 

Olejek z awokado dla cer suchych

Dość niezwykły pod względem składu, olejek z awokado bywa nazywany olejkiem siedmiu witamin. Nietrudno domyślić się, dlaczego. Zawiera siedem witamin: A, B, D, E, H, K i PP. Ale to nie koniec listy zalet. Są na niej inne składniki jak nienasycone kwasy tłuszczowe oraz kwas oleinowy. Ciekawe jest to, że nasza skóra z łatwością wchłania olej z awokado i przyswaja błyskawicznie. Nic dziwnego, jego struktura przypomina nasze naturalne sebum. Stąd tak świetnie odżywia komórki, chroni je, nawilża, natłuszcza, zatrzymuje wodę w skórze i nie pozwala jej zbyt szybko uciekać. Jeszcze większą moc zawdzięcza skwalenowi, który wzmacnia film hydrolipidowy. Dlatego masaże olejkiem z awokado będą idealne dla cer suchych, odwodnionych oraz szorstkich.

 

mohani_olejekawokado

 

Olejek z pestek winogron na trądzik

Bardzo lekki, nietłusty i bez wyraźnego zapachu. Olejek z pestek winogron sprawdzi się jako baza do mieszania z innymi olejkami lub nośnik olejków eterycznych. Jeśli masz tłustą, trądzikową skórę, na której widać ślady lub blizny po niedoskonałościach, ten olejek będzie dla ciebie najlepszy. Jest źródłem dużej ilości witaminy E, beta-karotenu oraz witamin D i K.  Zawiera antyoksydanty, a jego dodatkowa zaleta to rozjaśnianie przebarwień i wyrównywanie kolorytu cery. Olejek potrafi szybko złagodzić stan zapalny, wyciszyć zaczerwienienie a co najważniejsze dla skóry trądzikowej: reguluje pracę gruczołów łojowych.

 

nacomi_olejekzpestekwinogron

 

Olejek z pestek moreli przeciw zmarszczkom

Jeśli najbardziej zależy ci na wygładzaniu drobnych zmarszczek i głębszych bruzd, olejek z pestek moreli będzie dobrym wyborem. Pod wpływem masażu uwolni do skóry bogactwo witamin z grupy A, B oraz E, a jego delikatny orzechowy zapach uprzyjemni pielęgnację. Olej morelowy zawiera ważne nienasycone kwasy tłuszczowe jak kwas oleinowy i linolowy. Skóra szybko go wchłania, a efektem jest wygładzona i mocno nawilżona cera. Można masować nim twarz i ciało, a dzięki swojej delikatnej formule sprawdzi się też w pielęgnacji skóry u dzieci.

 

beautymarrakech_olejekzpestekmoreli

 

Olejek makadamia rozjaśniający

Drobne plamki, większe przebarwienia i piegi po lecie - to pole do działania dla olejku z orzechów makadamia. Zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe w świetnych dla skóry proporcjach. Poza kwasami omega 3, 6 i 9 jest w nim lecytyna oraz kwas oleopalmitynowy. Wszystko to działa na skórę jak regenerująca maska odżywcza, która przy okazji rozświetla cerę i rozjaśnia przebarwienia. Poza tym olej z orzechów makadamia działa kojąco na cerę wrażliwą i sprawdza się jako regeneracja po lecie.

 

majru_olejekzorzechowmakadamia

 

Więcej porad pielęgnacyjnych znajdziesz w dziale Dbam o urodę.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock