Mop parowy – jak działa?

Mop parowy różni się od swojej tradycyjnej wersji funkcjonalnością i wyglądem. Ze względu na stację pary, w którą jest wyposażony, zdecydowanie bardziej przypomina odkurzacz pionowy. Podłogę czyści nie przy pomocy klasycznej końcówki czyszczącej, a generatora gorącej pary.

Stacja składa się ze zbiornika na wodę i małego bojlera, który w ciągu chwili (zazwyczaj około 15-30 sekund) podgrzewa wodę do temperatury około 120 stopni Celsjusza. Dzięki temu ta zamienia się w parę, która strumieniem kierowana jest bezpośrednio na powierzchnię.

 

Mop parowy bezprzewodowy VILEDA Steam Plus

 

Aby uruchomienie bojlera było możliwe, konieczne jest podłączenie urządzenia do prądu – mop parowy jest więc mopem elektrycznym. Nie oznacza to jednak, że przewód jest koniecznością – dostępne są także mopy parowe bezprzewodowe (ładowane).

Dzięki wykorzystaniu pary wodnej możliwa jest całkowita rezygnacja z detergentów. Gorąca para bardzo dobrze radzi sobie bowiem nawet z trudniejszymi zabrudzeniami. To wyjątkowo wygodne szczególnie w przypadku mieszkań z różnymi rodzajami podłóg. Przy tradycyjnym myciu konieczne jest używanie osobnych środków do czyszczenia paneli, marmuru, drewna, linoleum, parkietu i wielu innych typów powierzchni.

W przeciwieństwie do prawie każdego innego rodzaju mopa do podłóg, mopy parowe osiągają temperaturę wystarczająco wysoką, aby zabić zarazki, roztocza, grzyby i bakterie zbierające się na twardych powierzchniach. Sprzątanie mopem parowym sprawdzi się więc np. w domach, w których dzieci bawią się na podłodze. Poza tym, gdy używasz mopa parowego nie musisz kupować już żadnych innych środków czyszczących, co sprawia, że sprzątanie jest bardziej ekologiczne i… oszczędne. Zbiornik mopa uzupełnia się po prostu wodą.

Wiele mopów parowych jest wyposażonych w obrotową głowicę, która umożliwia sięganie pod meble. Choć są najlepsze w czyszczeniu twardych podłóg i powierzchni, niektóre z nich mogą również odświeżać dywany, dywaniki i tapicerki. Wiele mopów to modele 2 w 1, które mogą również służyć jako urządzenia ręczne do czyszczenia płyt grzewczych, płytek, grilli, okien, luster, zasłon itp.

 

Bezprzewodowy Mop parowy ARIETE Steam Mop 4163

 

Jakie powierzchnie można umyć mopem parowym?

Przy wyborze urządzenia warto zwrócić uwagę na poziom regulacji strumienia pary. Niektóre powierzchnie, jak np. olejowane lub woskowane podłogi drewniane, mogą bowiem puchnąć na skutek zbyt intensywnego parowania czy wysokiej temperatury. Informacje o tego typu przeciwwskazaniach powinny jednak zostać przekazane przez producenta danego modelu oraz producenta powierzchni. W razie braku pewności można poszukać informacji na temat prawidłowego czyszczenia konkretnego typu podłogi w Internecie.

 

Mop parowy 11w1 BLACK&DECKER

 

W przypadku znacznej większości modeli możliwe jest jednak czyszczenie wielu przeróżnych powierzchni. Urządzenia bardzo często wyposażane są również w dodatkowe końcówki, dzięki którym można używać ich także do czyszczenia dywanów, tapicerki czy okien. Co więcej, można znaleźć także modele z końcówkami dedykowanymi myciu fug i innych wąskich oraz trudno dostępnych szczelin.

Czy mop parowy nadaje się do mycia podłóg drewnianych?

Najprostsza odpowiedź brzmi: to zależy. Od rodzaju podłogi i drewna, od rodzaju mopa i marki. Wielu producentów tych urządzeń zapewnia, że są one dostosowane do czyszczenia podłóg drewnianych, ale dotyczy to np. wyłącznie powierzchni odpowiednio zabezpieczonych. Oferują także specjalne tryby pracy i funkcje regulacji mocy pary dostosowane do podłóg drewnianych.

Drewno to jednak materiał bardzo wrażliwy na wodę, a tym bardziej gorącą parę. Dlatego zanim zastosujesz mopa parowego na tego typu powierzchnię, upewnij się, że producent zaleca jego stosowanie. Mopa parowego można używać tylko na zabezpieczone i uszczelnione podłogi drewniane.

Czy warto kupić mop parowy?

To urządzenie AGD o niewątpliwie dużej ilości zalet. Wśród najważniejszych wymienić można:

  • Wygodę użytkowania – do sprzątania będzie potrzebny włącznie mop parowy; bez wiadra z wodą czy środków czystości.
  • Oszczędność na detergentach – brak konieczności ich wykorzystywania to dodatkowy atut dla miłośników ekologicznego stylu życia, posiadaczy zwierząt (znika ryzyko polizania przez psa posadzki z pozostałościami chemicznego środka) i alergików. To również okazja do zaoszczędzenia pieniędzy.
  • Wielofunkcyjność – mop elektryczny to nie tylko możliwość wygodnego, sprawnego umycia podłóg, ale także przeprania dywanu, umycia płyty indukcyjnej czy wyczyszczenia tapicerki kanapy.
  • Łatwość sprzątania – pozbywanie się trudnych plam z podłogi w przypadku tego prostego w obsłudze urządzenia nie wymaga użycia żadnej siły. Gorąca para radzi sobie z nimi bez problemu.
  • Oszczędność czasu – mopy parowe umożliwiają szybkie i skuteczne czyszczenie oraz bardzo szybkie schnięcie powierzchni.

 

Mop parowy KARCHER EasyFix SC 3

 

Do wad mopów parowych zaliczamy:

  • Czas nagrzewania – niektóre modele wymagają kilku minut, aby nagrzać się do odpowiedniej temperatury, co czasem może być irytujące.
  • Konserwację – mopy parowe wymagają regularnej konserwacji, takiej jak czyszczenie filtrów, aby zachować ich wydajność.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze mopa parowego?

O tym, jaki mop parowy wybrać decydują preferencje jego przyszłego użytkownika. Jest jednak kilka parametrów, na które niewątpliwie warto zwrócić uwagę:

  • Rodzaj mopa – przewodowy lub bezprzewodowy.
  • Rodzaj głowicy – może być trójkątna lub prostokątna (jak w klasycznym mopie ręcznym). Co więcej, w niektórych modelach użytkownik ma możliwość zmiany głowicy na jedną z dodatkowych końcówek przeznaczonych do czyszczenia różnych powierzchni. To, co będzie miało największe znaczenie przy zakupie, to wielkość głowicy głównej – im większa, tym większą powierzchnię umyje. Równie istotna będzie możliwość obracania końcówki w poziomie, dzięki czemu łatwiej będzie dostać się do trudno dostępnych miejsc niż w przypadku nieruchomej wersji.
  • Długość kabla w wersji przewodowej – zbyt krótki sprawi, że przedostanie się do niektórych części pomieszczenia będzie niemożliwe, a przechodzenie między pokojami będzie wymagało każdorazowego przepinania wtyczki. W długi, bo aż 7-metrowy kabel wyposażono mop parowy Vileda XXL Steam Plus
  • Czas pracy baterii w wersji bezprzewodowej – od niego zależy, jak długie mycie będzie możliwe po jednym ładowaniu. Polecany mop parowy bezprzewodowy to ROBOROCK Dyad, czas pracy na jednym ładowoniu wynosi 35 minut.
  • Czas ładowania w wersji bezprzewodowej – akumulator może ładować się kilkadziesiąt minut lub kilka godzin.
  • Pojemność zbiornika na wodę – im większy, tym rzadziej trzeba będzie uzupełniać poziom wody. Analogicznie jednak przy większym zbiorniku trzeba liczyć się z większą wagą oraz rozmiarami mopa. Duży zbiornik na wodę o pojemności 500 ml ma mop parowy Ariete 4163.
  • Stopień regulacji strumienia pary – wybór trybu działania jest wyjątkowo istotny w przypadku podłóg, których typ wymaga konkretnego sposobu czyszczenia.
  • Waga – zbyt ciężkie urządzenie sprawi, że czyszczenie pionowych szyb czy tapicerki może być znacznie utrudnione. Do niewątpliwie wygodnych będzie należał mop o wadze 2-3 kg bez wody.
  • Ciśnienie – im wyższe, tym skuteczniejsza praca mopa. Dobre sprzęty oferują ciśnienie o wysokości 3 bar wzwyż.
  • Moc – to również ważny parametr, od którego zależy, w jakim czasie mop się nagrzewa. Im większa moc, tym szybciej będzie gotowy do pracy. Minimalną moc, jaką powinno posiadać urządzenie, to 1200W. Dobrym wyborem jest mop parowy Karcher EasyFix SC 3 o mocy 1600W.  
  • Dodatkowe końcówki – szczególnie osoby, które planują używać mopa nie tylko do czyszczenia podłóg, powinny również zwrócić uwagę na dołączone do urządzenia końcówki, umożliwiające mycie nie tylko powierzchni poziomych.

 

Mop parowy VILEDA Steam Plus XXL

 

Najlepszy mop parowy – jaki wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń. Równie szeroka jest także ich rozpiętość cenowa. Koszt urządzeń rozpoczyna się od nieco ponad 100, a kończy na ponad 1000 złotych. Chcąc wybrać najlepszy mop parowy, oprócz parametrów, z całą pewnością warto także sprawdzać opinie użytkowników.

 

Mop parowy DEERMA ZQ610

 

Niewątpliwie warte uwagi są modele, które poza samym mopem oferują także odłączany oczyszczacz ręczny tak, jak w przypadku Black&Decker FSMH13101SM 11w1. Dzięki niemu można wygodnie wyczyścić i zdezynfekować parą poduszki, płytę indukcyjną czy powierzchnie glazurowane.

Warto wziąć również pod uwagę mop parowy Vileda z mopem Steam XXL Power Pad. Jak przekonuje producent, mop zapewnia dezynfekcję na poziomie zabijania 99,9% bakterii, co dokumentują badania w niezależnym instytucie badawczym. Urządzenie wyposażone jest w nakładkę podłogową o szerokości 40 cm, dzięki czemu sprawnie czyści większe powierzchnie. Dedykowany jest wszystkim rodzajom podłóg nielakierowanych.

 

Mop parowy CLATRONIC DR 3539

 

Poszukując najlepszego mopa elektrycznego, warto przede wszystkim porównać kilka modeli i dokładnie zapoznać się z opisem parametrów oraz funkcji. Już wiesz, jaki mop parowy wybrać, sprawdź naszą ofertę i kup urządzenie, które sprosta twoim oczekiwaniom.

Więcej naszych artykułów znajdziesz w sekcji Poradniki.

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock