Czyszczenie tapicerki samochodowej – samodzielnie czy w serwisie? 

Pierwszy dylemat, przed którym staje użytkownik auta, to wybór sposobu mycia tapicerki. Lepiej zająć się tym samemu czy oddać samochód w ręce fachowca? Odpowiedź zależy przede wszystkim od tego, czego oczekuje kierowca. Pranie samodzielne nie należy do szczególnie trudnych czynności. Czyszczenie tapicerki samochodowej z bieżących, świeżych plam (np. na fotelu, po kawie) wymaga zwykle roztarcia z użyciem gąbki specjalnego środka po całej powierzchni siedziska – aż staną się niewidoczne. Cały proces nie powinien trwać dłużej niż kilka minut. Z kolei oddanie auta profesjonaliście oznacza konieczność poświecenia dodatkowego czasu na dojazdy i zainwestowania kwoty rzędu od 200 do nawet 500 złotych (zależnie od wielkości auta i rodzaju tapicerki).

A co w przypadku konieczności gruntownego prania kanap – nie tylko z widocznych bieżących plam, ale także ogólnego odświeżenia koloru i dezynfekcji? Wówczas, w warunkach domowych, można skorzystać z myjki lub parownicy do tapicerki. Na ile skuteczne są oba rozwiązania?

 

AGD: Parownice

 

Mycie tapicerki samochodowej parą – czy to działa? 

Zarówno myjki ręczne, jak i parownice wykorzystują do swojej pracy gorącą parę. W ich przypadku zastosowanie detergentów do czyszczenia czy prania powierzchni nie jest wymagane.

Para wodna rozprowadzona pod wysokim ciśnieniem rozpuszcza zabrudzenie. Co więcej, wykazuje ona zdolności dezynfekujące; usuwa nawet 99% bakterii i grzybów. Dodatkowym atutem wykorzystywania pary wodnej jako środka czyszczącego jest jej hipoalergiczność; nie uczula, a dezynfekowanego przy jej pomocy auta nie trzeba wietrzyć z żadnych oparów. Dzięki temu mycie tapicerki samochodowej z wykorzystaniem parownic czy myjek jest bezpieczne dla alergików, astmatyków, dzieci i osób starszych.

 

Parownica KARCHER SC 2 EasyFix 1.512-050.0

 

Myjki parowe do tapicerki – jak działają i jakie są ich rodzaje? 

Myjka parowa i parownica to urządzenia, które dzięki wbudowanemu bojlerowi podgrzewają wodę znajdującą się w dedykowanym zbiorniku do temperatury parowania i tak powstałą parę rozprowadza po danej powierzchni przy pomocy dyszy. Na rynku można znaleźć kompaktowe myjki parowe do tapicerki oraz nieco większe urządzenia, które wizualnie przypominają tradycyjny odkurzacz na kółkach i nazywane są właśnie parownicami lub czyścikami parowymi. Obsługuje się je również bardzo podobnie; do długiej rury sprężynowej należy zamocować jedną z wielu możliwych końcówek i przy jej pomocy rozprowadzać parę po danej powierzchni. Pozostała część urządzenia może stać za samochodem. Z kolei w przypadku ręcznej myjki użytkownik trzyma całość urządzenia w powietrzu i przy pomocy odpowiedniej nakładki mocowanej na dyszę dezynfekuje daną przestrzeń.

 

Myjka parowa Hoffen EM-303

 

Czy myjki do tapicerki można wykorzystywać do innych powierzchni? 

Dodatkowym atutem tych urządzeń jest ich uniwersalne zastosowanie. W przypadku jakich powierzchni może przydać się myjka parowa?

  • kafli ściennych,
  • podłóg,
  • blatów,
  • ceramiki łazienkowej i kuchennej,
  • fug,
  • płyt kuchennych,
  • kuchenek gazowych,
  • zakamarków pod meblami,
  • tapicerek meblowych,
  • legowisk dla zwierząt,
  • do prania poduszek i kołder.

 

Czyścik parowy ARIETE Xvapor Deluxe 4146/02

 

Parownica lub myjka do tapicerki – na co zwracać uwagę przy zakupie? 

Można więc spokojnie powiedzieć, że czyszczenie tapicerki samochodowej z wykorzystaniem parownicy jest naprawdę skutecznym i wygodnym rozwiązaniem. Wymaga od użytkownika praktycznie minimum zaangażowania – nie trzeba trzeć powierzchni ani wypłukiwać detergentu. Wystarczy precyzyjne przesuwanie końcówki myjki nad daną powierzchnią, w taki sposób, by każdy fragment (np. fotela) został równomiernie wymyty i zdezynfekowany. A jaką myjkę lub parownicę do tapicerki wybrać, by cieszyć się jej długą pracą i naprawdę wysoką skutecznością usuwania plam? Oto parametry, na które warto zwrócić uwagę:

  • Ciśnienie pary – wyrażone w barach. Im wyższe, tj. im więcej barów, tym mocniejszy strumień pary, a więc silniejszy poziom czyszczenia.
  • Moc – w tym przypadku należy zwrócić uwagę na liczbę watów. I ponownie: im wyższa, tym lepiej. Większa moc przekłada się na wyższe ciśnienie
  • Czas podgrzewania wody – określający czas gotowości do pracy. To od niego zależy, jak szybko myjka czy parownica rozpoczną generowanie pary. Zwykle trwa to ok. 3 minut.
  • Pojemność zbiornika na wodę – im większy, na tym dłuższą pracę bez konieczności dolewania będzie mógł liczyć użytkownik. Może mieścić od 100 do nawet 1000 ml.
  • Długość przewodu lub rury – zwróć uwagę na to, by twoja myjka parowa do tapicerki umożliwiała ci wygodną pracę!
  • Waga urządzenia – w połączeniu z pojemnością zbiornika (czyli zawsze + X ml). To szczególnie istotne w przypadku myjek ręcznych; im lżejsza, tym mniej obciąży cię podczas czyszczenia.
  • Liczba i rodzaj końcówek – im będzie ich więcej i bardziej zróżnicowanych, do tym większej liczby miejsc i zakamarków dotrzesz. Dla przykładu, do wyczyszczenia podłogi auta przyda ci się specjalna dysza podłogowa, a do ciasnych miejsc między fotelami – wąska dysza punktowa.

Oferta urządzeń parowych takich jak myjki, parownice, mopy parowe jest obecnie naprawdę bardzo szeroka. Dzięki temu bez wątpienia znajdziesz model mieszczący się w twoim budżecie (zakres cenowy to od średnio 200 zł do nawet kilku tysięcy zł, choć są i tańsze) i w pełni odpowiadający twoim potrzebom. Sprawdź kilka modeli i wybierz idealny dla ciebie!

Po więcej tekstów zajrzyj na Empik Pasje do działu Poradniki.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock