Jakie czynniki warto wziąć pod uwagę podczas malowania ogrodzenia?

Niezależnie od tego, czy posiadasz ogrodzenie drewniane, metalowe czy betonowe, warto odpowiednio przygotować się do wykonywanych prac. Oto kilka z czynników, o których powinno się pamiętać.

Warunki atmosferyczne

Przede wszystkim musisz wziąć pod uwagę czynniki atmosferyczne. Najlepiej, by temperatura powietrza wynosiła pomiędzy 10 a 25 stopni i by był to bezwietrzny dzień. Jeśli przewidywane są opady, koniecznie zmień termin wykonywanych prac.

Odpowiednie akcesoria

Podczas malowania ogrodzenia musisz zaopatrzyć się również w niezbędne akcesoria. Wszystko zależy tu od rodzaju ogrodzenia, jakie masz do pomalowania oraz od powierzchni. Do nakładania podkładów najlepiej sprawdzą się pędzle z miękkim włosiem. W przypadku malowania dużych powierzchni zdecydowanie lepiej sprawdzi się wałek, gdyż pozwoli ci to zaoszczędzić czas. Jeśli z kolei ogrodzenie posiada ozdoby i trudno dostępne miejsca, najlepszym rozwiązaniem jest okrągły pędzel, który dotrze nawet do trudno dostępnych miejsc. Ciekawą opcją jest również malowanie natryskowe, które sprawdzi się szczególnie w przypadku dużych powierzchni. Rozwiązanie to wiąże się jednak z wyższymi kosztami.

Podczas malowania koniecznie zaopatrz się również w kartony, które uchronią powierzchnię dookoła przed zabrudzeniem.

 

Pędzle, wałki, kuwety malarskie

 

Jakość użytych materiałów

Przy przygotowywaniu się do malowania koniecznie zwróć uwagę na jakość farb i preparatów, które masz zamiar użyć. Stawiaj na sprawdzone marki i opinie innych klientów tak, aby mieć pewność, że po pomalowaniu efekt utrzyma się przez długi czas i ogrodzenie będzie prezentować się dobrze. Czasami lepiej jest wydać nieco więcej pieniędzy, jednak mieć pewność, że za kilka miesięcy nie będą konieczne poprawki lub nawet malowanie całego ogrodzenia od nowa.

 

Creative Deco lakierobejca, lakier do drewna, dąb, 1L

 

W jaki sposób pomalować płot drewniany

Malowanie płotu drewnianego powinno przebiegać dwuetapowo. Drewno jest materiałem niezwykle wrażliwym na działanie czynników zewnętrznych. Brak odpowiedniej pielęgnacji może doprowadzić do jego szybkiego zniszczenia. Słońce, deszcz, korniki, wszystko to może przyczynić się do nieestetycznych uszkodzeń. Jeśli więc chcesz cieszyć się trwałymi efektami, pamiętaj o kilku zasadach.

W pierwszej kolejności musisz przygotować drewno do malowania. Jeśli płot posiada pewne nierówności, warto wyrównać je przy użyciu papieru ściernego. Dopiero po wykonaniu tego kroku, gdy czujesz, że powierzchnia jest już gładka, przejdź do właściwego malowania.

 

Papier ścierny 93 x 230 mm, K60, K80, K100x2, 120, 180, zestaw 5 szt.

 

W celu pomalowania drewnianego ogrodzenia na początku użyj impregnatu. Krok ten zalecany jest szczególnie w przypadku, gdy nigdy wcześniej nie malowałeś swojego płotu lub gdy całkowicie pozbyłeś się starej warstwy farby. Dlaczego? Surowe drewno jest w większym stopniu wrażliwe na czynniki zewnętrzne i potrzebuje dodatkowej ochrony. Nałóż cienką warstwę impregnatu i przystąp do kolejnego kroku, jakim jest nałożenie lakierobejcy. Dzięki temu płot zostanie zabezpieczony, a dodatkowo podkreślisz jego naturalne piękno. Pamiętaj, że zawsze lepiej jest nałożyć wiele cienkich warstw niż jedną grubą, gdyż w przeciwnym razie produkt odpowiednio nie wyschnie i nie będzie trwały. Dodatkowo szybko zaobserwujesz pękanie warstwy lakierobejcy i cały proces malowania trzeba będzie powtórzyć od nowa.

 

Impregnat do mebli ogrodowych SASKA GARDEN, 500 ml

 

Jak prawidłowo pomalować płot metalowy

W przypadku płotu metalowego przed przystąpieniem do malowania na początku odpowiednio przygotuj powierzchnię. Przede wszystkim usuń wszelkie zabrudzenia przy pomocy ściereczki i wody. Jeśli na płocie występuje rdza, użyj specjalnego środka do odrdzewiania metalowych powierzchni. Kolejny etap to użycie benzyny ekstrakcyjnej w celu osuszenia ogrodzenia. Jeśli wykonałeś powyższe kroki i powierzchnia płotu jest idealnie gładka i czysta, możesz przejść do właściwego malowania.

 

Szczotka druciana VOREL, 06965

 

W zależności od farby, którą wybrałeś, przed tobą jeden lub dwa etapy. Najczęściej na początku należy nałożyć preparat podkładowy. Dzięki temu zwiększysz przyczepność właściwej farby i uchronisz ogrodzenie przed rdzą. W kolejnym kroku nałóż właściwą farbę. Obecnie na rynku dostępnych jest jednak wiele produktów, które stanowią połączenie podkładu i farby. Jeżeli wybierzesz taki produkt, oszczędzisz sobie wiele pracy.

 

Creative Deco lakierobejca, lakier do drewna, szary, 1L

 

W jaki sposób pomalować płot betonowy

W przypadku malowania płotu betonowego w pierwszej kolejności również należy odpowiednio go przygotować. Przede wszystkim oczyść ogrodzenie z wszelkich zanieczyszczeń, pleśni oraz grzybów. Możesz użyć do tego drucianej szczotki lub papieru ściernego. Wszelkie tłuste plamy usuniesz natomiast przy pomocy ściereczki i rozpuszczalnika. Warto również użyć myjki ciśnieniowej tak, aby mieć pewność, że wszelkie zanieczyszczenia zostały usunięte. Dopiero kiedy widzisz, że wszelkie zanieczyszczenia zostały usunięte, przejdź do dalszej pracy.

 

Myjka ciśnieniowa KARCHER K2 Car 1.673-228

 

W kolejnym kroku warto użyć impregnatu do betonu. Nie jest to konieczne, jednak w ten sposób zabezpieczysz ogrodzenie przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych takich jak mróz czy deszcz. Teraz możesz przejść do właściwego malowania płotu. Do tego celu idealnie nadają się farby akrylowe. Jeśli chodzi o rodzaj użytego sprzętu do wyboru masz trzy opcje. Jeśli płot posiada zdobienia, użyj pędzla, dzięki któremu pomalujesz wszelkie trudno dostępne miejsca niezwykle precyzyjnie. W przypadku dużych, płaskich powierzchni lepiej sprawdzi się wałek, gdyż proces malowania przebiegnie szybciej. Jeżeli zależy ci na tym, by malowanie zajęło jak najmniej czasu, użyj pistoletu natryskowego.

 

Einhell Pistolet natryskowy z pojemnikiem na farbę

 

Malowanie płotu wcale nie jest trudne i skomplikowane jeśli tylko odpowiednio się do tego przygotujesz! Zapoznaj się z powyższym artykułem i zobacz o czym warto pamiętać tak, aby cieszyć się trwałymi efektami. Już dziś zakup niezbędne elementy i przystąp do odnawiania swojego ogrodzenia, dzięki czemu zyska ono zupełnie nowy wygląd!

 

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na Empik Pasje w dziale Dom i Ogród.

 

Zdjęcie okładkowe – źródło: Shutterstock