Jak nosić dziecko w nosidełku?

Ze względu na to, że nosidełko zakładane na ciało rodzica składa się z wielu różnych zapięć i pasów, może stanowić kłopot przy pierwszym zakładaniu. Jak nosić dziecko w nosidełku? W pierwszej kolejności zawsze należy zapoznać się z instrukcją producenta danego modelu. Jest to o tyle istotne, że wybór na rynku bywa naprawdę ogromny, a każde nosidełko może zapinać się nieco inaczej. Nie należy przy tym pomijać żadnego z pasów – nawet jeśli chcesz zabrać gdzieś ze sobą malucha „tylko na chwilkę”. Są one odpowiedzialne po pierwsze za równomierne rozłożenie ciężaru ciała dziecka, a po drugie za jego stabilne utrzymanie w nosidle. Nie do końca zapięte niemowlę może po prostu wypaść.

Najmłodsze dzieci, a więc kilkumiesięczne niemowlęta, powinny być noszone z przodu. Ma to związek nie tylko z koniecznością bieżącego obserwowania ich potrzeb, ale także postawy utrzymywanej w nosidle. Przyjmuje się, że trzymanie maluchów na plecach opiekuna jest dla nich wskazane po osiągnięciu 1 roku życia – lub starszych. Bez względu na wiek dziecko powinno siedzieć przodem do opiekuna, czyli albo buzią w kierunku jego piersi, albo pleców. Osadzenie dziecka przodem do rodzica sprawia, że maluch przybiera tak zwaną pozycję „żabki”. Ma wówczas szeroko rozłożone nóżki (pod kątem ok. 50⁰) i jednocześnie zgięte w kolanach (na ok. 110⁰). Żabka pomaga utrzymać stawy biodrowe odpowiednio stabilnie oraz odciąża delikatny kręgosłup malca.

Od kiedy można wprowadzić nosidełko dla dziecka?

Odpowiedź na pytanie, od kiedy nosidełko dla niemowlaka jest dobrym wyborem, uzależnia rozwój maluszka. Właściwy moment będzie wówczas, gdy dziecko zacznie już samodzielnie trzymać główkę w górze – i to nie przy pierwszych udanych próbach jej unoszenia, ale całkowicie stabilnym trzymaniu szyi. Co więcej, niemowlę powinno też potrafić siedzieć o własnych siłach, nie może być bezwładne. Wyłącznie wówczas zachowa odpowiednią, bezpieczną pozycję podczas noszenia w nosidle.

Przyjmuje się, że ten etap rozwoju następuje u dzieci zwykle między 3. a 5. miesiącem życia. Jeśli jednak twój maluszek ma już pół roku i dopiero zaczyna wykazywać zainteresowanie samodzielnym siadaniem, niekoniecznie musisz się martwić o jego rozwój. Jest on bowiem indywidualny dla każdego dziecka, co powinien potwierdzić ci lekarz prowadzący. Co istotne, na to, od kiedy wprowadzić nosidełko dla niemowlaka wskazuje nie tylko jego samodzielność, ale także rodzaj nosidła. Ich główny podział to: modele miękkie oraz sztywne.

Miękkie ergonomiczne nosidło – dla dzieci w jakim wieku?

Jak sugeruje sama nazwa, miękkie nosidełka mają dość luźną konstrukcję. Ich zadaniem jest wspieranie naturalnej pozycji maluszka, a więc umożliwiają wygięcie dziecięcego kręgosłupa w literę „C” oraz ułożenie nóżek do pozycji żabki. W związku z tym polecane są jako pierwsze nosidła – będą idealne dla najmłodszych niemowląt. Nie oznacza to jednak, że miękkie modele są całkowicie pozbawione usztywnienia. Pierwsza podgrupa to nosidło typu Mei-Tai wyposażone w oparcie dla pleców malucha oraz sztywny zagłówek.

Drugą jest miękkie ergonomiczne nosidło, model szczególnie polecany przez rehabilitantów i ortopedów dziecięcych oraz pediatrów. Dzięki dużej ilości różnych pasów, kręgosłup oraz krocze malucha zostają odpowiednio odciążone – podobnie z plecami samego opiekuna. Dziecko zachowuje naturalną dla siebie pozycję, a więc zarówno plecki, jak i nóżki układają się w prawidłowy sposób, a tym samym opiekun może liczyć na prawidłowy rozwój delikatnych stawów biodrowych malucha. W ofercie Empiku znajdziesz między innymi chętnie wybierane miękkie nosidełko dla niemowlaka nagradzanej marki Zaffiro.

Zaffiro, Care, Nosidełko ergonomiczne, Grochy szaro srebrne

Sztywne nosidło – kiedy wprowadzić?

Alternatywą dla nosidełek miękkich są modele w pełni usztywniane. Pierwszą podkategorią są wisiadła, w których kręgosłup dziecka utrzymywany jest raczej na prosto, a nóżki swobodnie zwisają, również prosto (oczywiście gdy maluch ich samodzielnie nie zgina). Przykładowe nosidełko sztywne to model 8 w 1 marki Primabobo, choć łączy ono cechy zarówno miękkiego, jak i usztywnianego. W klasycznym wisiadle na próżno szukać bowiem wsparcia dla pozycji żabki lub wygięcia kręgosłupa w literę „C”, dlatego nie jest to dobry wybór dla najmłodszych. W przypadku tego nosidła od Primabobo ułożenie dziecka jest uzależnione od jego wieku, niemowlęta można bez kłopotu usadzić tak, by miały potrzebne podparcie.

Primabobo, Nosidełko, 8w1

Podobnie z drugą podgrupą sztywnych nosidełek, a więc modeli turystycznych. Są wyposażone w stelaż oraz daszek chroniący przed opadami deszczu lub promieniami słonecznymi – idealne do pieszych wycieczek z maluchem, np. po górach. Zwróć uwagę np. na model Sapling marki Thule. Zarówno wisiadła, jak i nosidła turystyczne, przeznaczone są dla starszych dzieci, których stawy biodrowe i szyjne są już w pełni rozwinięte.

Nosidełko turystyczne dla dziecka Thule Sapling 3204538

Noszenie dziecka w nosidełku nie musi być więc bardzo trudne. Wystarczy trzymać się podstawowych zasad, by zapewnić maluszkowi pełne bezpieczeństwo podczas noszenia – i wybrać jeden z modeli polecanych przez innych rodziców. Sprawdź te najwyżej oceniane!

Więcej porad dotyczących sprzętu dla dzieci znajdziesz w dziale Dziecko i mama.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock.