Pieluchy wielorazowe – czym różnią się od jednorazowych? 

Pieluszki jednorazowe podbiły rynek swoją prostotą użytkowania. Klejące paski pomagają w sprawnym zakładaniu, zdejmowanie jest jeszcze szybsze, a po wszystkim wystarczy wyrzucić zużytą pieluchę do kosza. Z kolei wielorazowe (określane także „wieluszkami” lub „wielopielo”), jak sama nazwa wskazuje, mogą być używane wielokrotnie. Oznacza to między innymi, że przy zakupie odpowiedniego zestawu, pakiet wielopielo powinien wystarczyć ci na cały okres, w którym maluch będzie ich potrzebował. Co więcej, są wykonane w stu procentach z naturalnych, hipoalergicznych materiałów, co doceni wrażliwa skóra małych alergików. Zazwyczaj jest to bawełna, włókno bambusowe, mikropolar, coolmax (nowoczesne włókno z poliestru) oraz PUL (poliester pokryty laminatem poliuretanowym).

Pieluchy wielorazowe różnią się od jednorazowych również tym, że składają się zazwyczaj z dwóch elementów: wkładu oraz otulacza chroniącego przed przeciekaniem pieluszki i zmoczeniem ubranek dziecka. Sam sposób zakładania wielopielo jest równie prosty, co w przypadku zwyczajnej pieluszki. Jeśli więc kojarzą ci się głównie z opowieściami twoich rodziców czy dziadków o skomplikowanym wiązaniu, uspokajamy: to już nie te czasy! Dziś cały proces ogranicza się do złożenia pieluszki tak samo, jak jednorazowej, z tą różnicą, że zamiast zapięć w formie rzepów dostępne są zatrzaski (tak zwane napki).

Czy jest to dobre rozwiązanie dla noworodka? Jak najbardziej! Ten rodzaj pieluszek sprawdzi się doskonale u dzieci w różnym wieku. Najważniejsze, by kupić zestaw odpowiedni dla najmłodszych dzieci – oznaczony jako NB, czyli newborn (z ang. noworodek). Możesz skomponować go samodzielnie, dobierając pojedyncze pieluszki, bądź skorzystać z gotowych pakietów. Do wyboru będziesz mieć modele skrojone konkretnie na potrzeby noworodków oraz rozmiary uniwersalne – OS, czyli one size (z ang. jeden rozmiar).

 

Close, Pop-in, Pieluszka wielorazowa, Newborn, Twilight Garden

 

Jak dobrać wielopielo do potrzeb noworodka? 

Dla noworodków polecane są konkretnie wspomniane wcześniej newborny. Choć rozmiar uniwersalny sugeruje, że pieluszka rośnie wraz z maluchem i nada się nawet na pierwsze tygodnie jego życia, w rzeczywistości na samym początku okazuje się zwykle za duża. Wieluszki NB wyróżnia naprawdę maleńki rozmiar, idealnie dopasowany do potrzeb dzieci, w pierwszych tygodniach ich życia.

Pieluszka nie powinna odstawać przy plecach ani pod pępkiem, a skrzydełka, na których mieszczą się zapięcia, nie mogą nachodzić na uda. Tak dobre dopasowanie zapewniają właśnie modele NB, natomiast OS sprawdzą się, gdy dziecko osiągnie około 6. kilogramów wagi. Miej przy tym oczywiście na uwadze obserwowanie indywidualnego rozwoju twojego maluszka – gdy tylko zauważysz, że pieluszka nadmiernie opina jego ciało, wprowadź onesize’y do codziennej pielęgnacji.

Jakie pieluszki wielorazowe dla noworodka? Rodzaje pieluch 

Decydując się  na pieluchy wielorazowe dla noworodka, warto wiedzieć, że istnieją ich różne rodzaje. Wyróżnia się:

  • Otulacz zwyczajny – podstawowy rodzaj pieluszki wielorazowej. Składa się z płatu materiału, który należy odpowiednio złożyć, uzupełnić wkładem chłonnym, kładzionym luźno w okolicy kroku i zapiąć wbudowanymi guziczkami.
  • Kieszonka – nieco bardziej rozbudowany model wielopielo. Szyje się ją z dwóch warstw materiału, dzięki czemu w okolicy kroku tworzy się specyficzna kieszeń. Służy ona wygodnemu umiejscowieniu wkładu chłonnego. Wsunięty w to miejsce, nie przesunie się nawet w przypadku wyjątkowo ruchliwych dzieci.
  • Otulacz SIO (snap in one) – jest ulepszoną wersją modeli bez kieszonki. W przeciwieństwie do zwykłych otulaczy wkłady przypinane są za pomocą zatrzasków (snap, czyli zatrzasnąć), co sprawia, że są solidniej ułożone.
  • Pieluszka AIO (all in one) – czyli wszystko w jednym. Ten rodzaj pieluchy to połączenie otulacza z wkładem, ale jeszcze bardziej solidna: wkład chłonny jest wszyty. Jest to najlepsza opcja dla osób, które chcą maksymalnie ułatwić sobie pracę przy maluszku, całość pieluszki wystarczy bowiem wrzucić do pralki.
  • Pielucha formowana – model w całości uszyty z chłonnego materiału. Dobrze sprawdza się jako opcja na noc, jednak by ochronić ubranka malucha przed zmoczeniem, warto zabezpieczyć ją otulaczem lub specjalnymi spodenkami z wełny. Zaletą tej pieluchy jest możliwość regulowania rozmiaru.
  • Wełniak – czyli otulacz wełniany zapinany na rzepy lub napki (wciskane guziki). Ten rodzaj pieluszek najlepiej chroni przed wilgocią ze względu na wysoki poziom higroskopijności tego materiału. Jak w przypadku podstawowej wersji, wkłada się w niego dowolny wkład, ale wełna dodatkowo zabezpiecza ubranka i ciało maluszka przed wyciekami.

Bez względu na to, który rodzaj wielopielo wybierzesz, pamiętaj, by kupić zestaw spełniający europejskie normy. Zwróć uwagę na certyfikaty Oeko Test oraz GOTS, które potwierdzają, że wszystkie materiały wykorzystane przy produkcji są bezpieczne dla maluszka.

 

Simed, PUL, Otulacz, Delfinki

 

Ile wieluszek na początek? 

Dokładna liczba pieluszek zużywanych przez noworodka w ciągu jednego dnia jest uzależniona od metabolizmu dziecka. Przyjmuje się jednak, że przewijanie ma miejsce kilkanaście razy na dobę, średnio około 12. To więc absolutne minimum, jeśli chodzi o liczbę wielopielo, których będziesz potrzebować.

Miej na uwadze fakt, że nie będą one prane na bieżąco, od razu po użyciu, i zakładane dalej – mamy, na podstawie własnego doświadczenia, wskazują, że przy tak malutkim dziecku robią pranie mniej więcej raz na dwa - trzy dni. Przy takiej średniej częstotliwości prania oraz zużyciu wieluszek, dobrze kupić na początek około 30 sztuk.

Zakup zależy od rodzaju wielopielo, na który się zdecydujesz. Na początek warto wybrać część otulaczy (zwykłych, wełniaków lub SIO), a część AIO. Te drugie przydadzą ci się przede wszystkim w sytuacjach, w których nie będziesz mieć zbyt wiele czasu na przewijanie, tj. wymianę wkładu. Jako że AIO nie mają wymiennych elementów, będą lądować w pralce w całości. Z kolei jeden otulacz wystarczy na kilka użyć, im lepiej chroni przed wilgocią, na tym więcej.

Jeżeli chcesz kupić połowę AIO, a połowę pieluszek z wkładami (wybór zależny jest wyłącznie od twojej wygody), to zamów około 10 AIO, 10 otulaczy i 25 wkładów. Mogłoby się wydawać, że skoro w otulaczach wystarczy wymieniać wkłady, to powinien wystarczyć jeden, w rzeczywistości jednak zawsze dojdzie do jakiegoś zabrudzenia. Czy to mlekiem, czy przez przesiąknięcie wieluszki – lepiej więc, by było ich nieco więcej. Wszystkie elementy możesz kupować zarówno w pakietach, jak i solo, bez kłopotu zamówisz więc więcej wkładów niż otulaczy.

 

Close, Pop-in, Pieluszka wielorazowa z napami, AIO, Parrot

 

Jak prać pieluszki wielorazowe? 

Pranie pieluszek wielorazowych w niczym nie przypomina dziś procesu, przez który przechodzili twoi dziadkowie czy rodzice. Wkłady lub zestawy zabrudzone wyłącznie moczem (ewentualnie mlekiem lub innymi płynami) możesz od razu wrzucić do bębna pralki, gdzie będą oczekiwać aż do dnia prania. To samo dotyczy pierwszych, tak zwanych „mlecznych” kupek.

Dodatkowego zaangażowania będą wymagały te stałe, czyli już po rozszerzeniu diety, a więc w wieku niemowlęcym. Trzeba zrzucić je do toalety i spłukać – w razie problemów możesz zrobić to przy pomocy silnego strumienia wody albo chusteczek nawilżanych, które osobno wyrzucisz do kosza.

Dokładne zasady prania danego modelu wieluszek wskaże producent, te często uzależnione są od materiału. Najbardziej ogólne mówią jednak o tym, by nie stosować płynu do płukania tkanin, zmniejsza on bowiem chłonność materiałów.

Pranie powinno odbywać się przy zastosowaniu samego proszku do prania, oczywiście odpowiedniego dla noworodków oraz niemowląt (hipoalergicznego, najlepiej z aktywatorem bielenia TAED). Na czas pieluszkowania wstrzymaj się od stosowania bardzo zero waste’owych rozwiązań, takich jak orzechy piorące, nie doczyszczą one bowiem tak trudnych zabrudzeń oraz, przede wszystkim, nie zdezynfekują odpowiednio materiału.

Pranie powinno odbyć się w trzech cyklach: 

  • Płukanie przed praniem zasadniczym w samej wodzie, z odwirowaniem na poziomie maksymalnie 800 obrotów,
  • pranie zasadnicze w 60 stopniach, z samym proszkiem, najlepiej na programie bawełna + dodatkowe płukanie, z wirowaniem na poziomie do 1000 obrotów,
  • dodatkowe płukanie.

Czas suszenia wieluszek jest zależny od materiału, z którego zostały wykonane. Ważne, by nie wieszać ich na mocno rozgrzanym kaloryferze, gorąco może bowiem uszkodzić niektóre z elementów (np. gumki ściągające). Optymalnym rozwiązaniem będzie rozwieszenie pieluch na tradycyjnej suszarce stojącej lub skorzystanie z bębnowej (na programie Bawełna). Ta druga opcja nie nadaje się jednak do modeli wykonanych z materiału PUL oraz wełnianych, mogą bowiem ulec uszkodzeniu.

Pieluchy wielorazowe – dlaczego warto? 

Wybierając pieluchy wielorazowe, nie tylko oszczędzasz pieniądze, bo nie musisz stale kupować paczki jednorazowych, ale też wybierasz niezwykle ekologiczne rozwiązanie. Ma to oczywiście związek ze znacznym spadkiem ilości generowanych śmieci. Wielopielo stanowią też dobry wybór dla noworodków zmagających się z nadwrażliwością lub alergią skórną. Co więcej, nie budzą ryzyka wystąpienia otarcia lub odparzenia.

Jeśli nie czujesz się na siłach do samodzielnego skomponowania pierwszego pakietu dla twojego maluszka, to koniecznie zwróć uwagę na gotowe zestawy dostosowane dla noworodków. Doskonałym przykładem jest zestaw Pop-in marki Close, który w dodatku wykonany jest z RPET, czyli plastikowych butelek z recyklingu. Nie tylko zagwarantujesz dziecku pełen komfort, ale także wykonasz kolejny ukłon w stronę środowiska naturalnego.

 

Close, Pop-in, Zestaw 6 pieluszek Newborn, Pastele

 

Chcąc żyć ekologicznie, ekonomicznie i wygodnie, zdecydowanie warto wybrać pieluszki wielorazowe. Dla najmniejszych dzieci odpowiedni będzie każdy z wcześniej wymienionych rodzajów. Wystarczy wybrać rozmiar dla noworodka lub postawić na uniwersalny, który w przyszłości nie będzie musiał zostać wymieniany.

Więcej porad znajdziesz w dziale Dziecko i mama.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock