Nosidełko dla niemowlaka – od kiedy używać? 

Nosidełko dla dzieci to doskonały sposób na dostarczanie maluchom upragnionej przez nie bliskości, bez potrzeby ciągłego brania ich na ręce. Aby zacząć używać tego akcesorium, twoje dziecko powinno już stabilnie trzymać głowę i szyję oraz siedzieć. Odpowiednim terminem będzie więc okres między trzecim, a piątym miesiącem życia niemowlaka. Pamiętaj jednak, że każdy maluch rozwija się w swoim tempie i czas, w którym będzie gotowy na nosidełko, jest kwestią indywidualną.

Jeśli jesteś pewien, że twoje dziecko jest już na tyle rozwinięte fizycznie, że może zacząć korzystać z nosidełka, czeka cię wybór odpowiedniego modelu. Jeżeli jednak nie masz pewności, lepiej skontaktuj się z lekarzem pediatrą, który oceni, czy wspomniany gadżet jest dla niego bezpieczny. Zbyt wczesne sadzanie niemowlaka w nosidle może negatywnie wpłynąć między innymi na jego postawę (powodując np. skrzywienie kręgosłupa) lub doprowadzić do dysplazji stawu biodrowego.

Jakie nosidełko dla niemowlaka wybrać? 

Wybór nosidełka do noszenia dziecka nie jest łatwy. Chodzi przecież o bezpieczeństwo malucha! Aby maksymalnie ci go ułatwić, producenci oferują coraz więcej modeli odpowiednich dla niemowląt, czyli sprzyjających ich rozwojowi fizycznemu i zapobiegającym wadom postawy w przyszłości. O tym, jakie nosidełko dla niemowlaka wybrać, najłatwiej zdecydować, znając jego rodzaje. Najpopularniejszymi są:

  • Nosidełka ergonomiczne – zalecane przez lekarzy pediatrów oraz fizjoterapeutów. Dziecko przyjmuje w nim swoją naturalną pozycję (tak zwanej „żabki”), chroniąc przy tym plecy i biodra, co w przyszłości zaowocuje brakiem wad postawy. Nosidła tego typu mają zazwyczaj specjalny kapturek przytrzymujący dodatkowo główkę niemowlaka. Lepsze modele bywają też wyposażone w regulowane poduszeczki, możliwość zmiany pozycji dziecka i kieszonkę na pasie biodrowym.

 

Zaffiro, Care, Nosidełko ergonomiczne, Grochy szaro srebrne

 

  • Nosidełka rosnące – najlepsza opcja pod względem ekonomicznym. Nosidełko tego typu „rośnie” razem z dzieckiem, dlatego nie musisz wymieniać go, gdy maluch przybierze na wadze czy urośnie. Nosidełka te znajdziesz też pod nazwą nosideł regulowanych. Możesz idealnie dopasować je do dziecka i cieszyć się nim kilka lat. Co więcej, tego typu akcesorium może być przy okazji ergonomiczne.

 

Kavka, Nosidełko regulowane Handy Flamingo Braid

 

  • Nosidełka biodrowe – ich zaletą jest fakt, że podtrzymują one pupę niemowlaka i rozkładają równomiernie jego ciężar na ciele rodzica, co zapobiega przeciążeniu kręgosłupa opiekuna. Co więcej, są niezwykle łatwe w zakładaniu i bardzo wygodne dla obu stron.

 

Hippychick, Hipseat, Nosidełko biodrowe, Szare

 

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy wyborze? Koniecznie zweryfikuj czy interesujący cię model spełnia wszystkie niezbędne normy europejskie. Dzięki temu zyskasz pewność, że nic złego nie stanie się podczas noszenia malucha i każdy element jest odpowiednio solidny. Odpowiednią informacją będzie certyfikat Oko-Tex Standard 100 oraz dokument dotyczący wymogu IHDI, czyli Międzynarodowego Instytutu Dysplazji Stawów Biodrowych. Ten pierwszy dotyczy bezpieczeństwa materiałów, z których zostało uszyte nosidełko. Drugi natomiast informuje cię, że dany model odpowiednio zapobiega wystąpieniu wad kręgosłupa i innych wad postawy twojego maluszka.

Koniecznie zweryfikuj także czy nosidełko umożliwia regulację pasów biodrowych oraz szelek – i w jakim zakresie. Muszą być wygodne i bezpieczne zarówno dla ciebie, jak i dla dziecka. Twoją uwagę powinien zwrócić też materiał, z jakiego wykonany jest produkt – nie tylko pod względem przyznania mu odpowiednich certyfikatów, ale też tego, czy da się go z łatwością wyczyścić w razie zabrudzenia.

Jak prawidłowo nosić dziecko w nosidełku? 

Osadzenie maluszka w nosidełku jest bardzo intuicyjne, by nie popełnić żadnego błędu, wystarczy pamiętać, że dziecko powinno być skierowane buzią w kierunku opiekuna. Nie ma tutaj znaczenia, czy zawiesisz nosidło z przodu, na plecach czy biodrze, w każdym przypadku maluch musi być osadzony przodem do ciebie. Wszystkie pozostałe zasady dotyczące prawidłowego noszenia dziecka dotyczą poczekania na odpowiedni etap jego rozwoju, o czym wspominaliśmy w poprzednich akapitach, oraz sposobu zapinania nosidełka na ciele rodzica.

Ta druga kwestia uzależniona jest od rodzaju nosidła, w tym rodzaju zapięć oraz liczby pasów. Dlatego w każdym przypadku należy najpierw zapoznać się z instrukcją użytkowania dołączoną przez producenta. Miej też na uwadze, by nigdy nie pomijać żadnego z pasków, nawet jeśli chcesz wziąć malucha na ręce tylko na chwilę. Każdy element jest niezwykle istotny, dba bowiem o prawidłową postawę dziecka, jego bezpieczeństwo i właściwe rozłożenie ciężaru jego ciała. Na szczęście zakładanie nosidełka nie wymaga dużo czasu i nie jest bardzo skomplikowane – bez wątpienia szybko sobie z nim poradzisz! Po więcej informacji, koniecznie zajrzyj do naszego dodatkowego artykułu „Co daje noszenie dziecka w chuście?”.

Więcej porad znajdziesz w dziale Dziecko i mama.

 

Zdjęcie okładkowe: Kavka, Nosidełko regulowane Handy Flamingo Braid, mat. producenta.