W swoich pierwszych miesiącach kotek musi nauczyć się wielu rzeczy. Poruszanie się, jedzenie innych pokarmów niż mleko matki, socjalizowanie i utrzymywanie higieny – wszystkich tych umiejętności kociaki uczą się od swoich pierwszych dni. Korzystanie z kuwety to jeden z aspektów, które na początku może sprawiać kotu nieco problemów. To zaś może być frustrujące dla właściciela, który musi liczyć się z ryzykiem zabrudzenia podłóg i dywanów. Warto jednak uzbroić się w cierpliwość. Odpowiednio zachęcane, kotki szybko nauczą się załatwiania w ten sposób.

 

Kuweta Iriz z rantem SAVIC, szara, 42x31x12,5 cm

 

Dlaczego kociak nie chce korzystać z kuwety?

Na początek warto wspomnieć, że w przeciwieństwie do psiaków, koty mają w swojej naturze zakopywanie odchodów. To w końcu prawdziwe czyścioszki, które myją się kilka razy na dzień! Nic więc dziwnego, że również po skorzystaniu z toalety dbają o zachowanie porządku. Możesz zapytać – skoro to dla nich naturalne, dlaczego załatwiają się na mojej podłodze? Przyjrzyj się kociakowi, gdy w ten sposób nabroi. Z pewnością pociera łapką panele, czy kafelki, starając się zakopać swoje odchody. Nie zgadza się tylko podłoże. Instynkt podpowiada mu, co robić – musi tylko nauczyć się, gdzie się kierować w razie potrzeby. W ogrodzie byłoby to łatwe, ale w mieszkaniu – już niekoniecznie.

Trzeba zaznaczyć, że kociaki uczą się korzystania z kuwety, obserwując swoje matki. Dlatego, jeśli masz w domu małego kotka, który został niedawno rozdzielony z matką, nauka może zająć nieco więcej czasu. Maluch po prostu nie zdążył przejąć tej umiejętności od swojej kociej mamy. Na szczęście, możesz mu w tym pomóc.

 

Kuweta zamknięta ROTHO Bailey dla kota, 56x40x39 cm

 

Jak nauczyć małego kota korzystać z kuwety? Przydatne wskazówki

W nowym domu kotek może mieć problem ze zidentyfikowaniem miejsca, w którym znajduje się kuweta. Warto wkładać go tam od czasu do czasu, aby pokazać mu, że to tutaj właśnie znajduje się żwirek. Z początku może być lekko zdezorientowany, ale z czasem na pewno zrozumie, o co chodzi. Możesz spróbować samodzielnie imitować ruch, który wykonuje kociak przy zakopywaniu odchodów, lekko poruszając żwirkiem. Pamiętaj, że kotek z pewnością łatwiej zrozumie, o co tu chodzi, jeśli w kuwecie będą już znajdować się kocie odchody. Kuweta dla kota, szczególnie młodego, nie powinna być też zbyt wysoka, aby maluch nie miał problemu z wejściem do niej. Można ustawić ją na początek w miejscu, w którym kocię załatwia się najczęściej i z czasem sukcesywnie przesuwać tam, gdzie chce się ją ostatecznie ustawić. Oprócz tego warto także usuwać zapachy odchodów z miejsc, w których kot się załatwia, ale w których jego toalety nie ma. To nie będzie zachęcać go do dalszego wypróżniania się tam.

 

Stefanplast JUMBO Kuweta dla dużych kotów Beżowa

 

Jak nauczyć dorosłego kota korzystać z kuwety?

Adoptując dorosłego kota uratowanego podczas interwencji czy wychowującego się dziko, trzeba liczyć się z koniecznością nauki korzystania z kuwety od podstaw. Dorosłemu pupilowi może zająć to nieco więcej czasu – małe kotki uczą się szybciej. Jednak stosując podobne metody, które zaleciliśmy dla małych kotków, można nauczyć tej czynności również dorosłego kota.

Aby przyzwyczaić dorosłego, szczególnie dzikiego kota, do korzystania z kuwety, warto wybierać żwirek, jak najbardziej przypominający naturalne podłoże. Z czasem, gdy pupil zacznie przyzwyczajać się do nowego sposobu i miejsca załatwiania swoich potrzeb, można stopniowo wymieniać żwirek na inny. Warto jednak robić to powoli i obserwować zachowanie kota, by nie odstraszyć go od jego toalety.

Oprócz tego należy też zaobserwować, czy kot nie załatwia się w innych miejscach w domu. Jeśli taka sytuacja ma miejsce i jest to możliwe, to warto umieścić tam kuwetę. Warto również pamiętać, że kocia toaleta powinna znajdować się w spokojnym oraz odosobnionym miejscu, oddalonym od miski, czy legowiska.

 

TRIXIE Kuweta dla kota CARLO Szara 58x38x17cm

 

Karać czy nie karać?

To zrozumiałe, że odkrywając zabrudzenia na swoim ulubionym dywanie, możesz się zdenerwować. Postaraj się jednak ostudzić nerwy, bo wyładowywanie złości na pupilu przyniesie więcej szkód, niż korzyści. Stosowanie przemocy wobec zwierząt nie jest wskazane w żadnej sytuacji. Czworonóg nie nauczy się w ten sposób właściwie załatwiać. Karanie może też sprawić, że pupil będzie mieć problemy z wypróżnianiem się, ponieważ czynność tę będzie kojarzyć ze stresem.

W przypadku kotów karanie nie przynosi żadnego efektu, ponieważ mechanizmy ich myślenia są inne, niż w przypadku psów. W danym momencie zareagują oczywiście na twoje skarcenie, lecz na przyszłość… nic sobie z tego nie zrobią.

Łatwiej nauczysz kota właściwego załatwiania się poprzez system nagród. Za każdym razem, gdy skorzysta z kuwety właściwie, zasygnalizuj mu to na przykład poprzez pieszczotę. Jeszcze lepszym rozwiązaniem będzie zaserwowanie mu jakiegoś smakołyku!

Nauka korzystania z kuwety oraz żwirku może być w niektórych przypadkach czasochłonna oraz może wymagać wiele cierpliwości. Nie warto jednak się zrażać po kilku nieudanych próbach. Zaopatrz się w smakołyki, którymi nagrodzisz swojego pupila po udanym załatwieniu się do kociej toalety i zacznij naukę już dziś.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock