Jedynym rodzajem mleka, jakie powinny pić koty, jest to, pochodzące od ich matki. Dla kociąt, jak i zresztą dla wszystkich ssaków, jest to najlepszy pokarm w pierwszych tygodniach życia. Jeśli nie ma takiej możliwości, żeby małe koty go otrzymywały, nie oznacza to, że można je karmić mlekiem krowim. W sklepach dostępne jest specjalne mleko dla kociąt. Jego skład jest odpowiednio zmodyfikowany tak, aby zapewnić im właściwą ilość składników odżywczych potrzebnych do prawidłowego wzrostu.

Około 8. tygodnia życia koty tracą zdolność trawienia mleka. Podawanie go może im więc zaszkodzić. Ponadto zamiast płynnego jedzenia, zaczynają przyzwyczajać się do pokarmów stałych. Z kolei pragnienie najlepiej ugasi woda, do której kot zawsze powinien mieć dostęp.

 

Trovet KMS Kitten milk Mleko dla kociąt 400g

 

Podawanie kotu mleka może wywołać niepożądane skutki

Nawet jeśli podajesz kotu mleko i nie zaobserwowałeś żadnych nieprzyjemnych skutków ubocznych, powinieneś tego zaprzestać. Brak możliwości rozkładu laktozy, czyli węglowodanu, który znajduje się w mleku, może przynieść niepożądane konsekwencje. W efekcie bardzo często zdarza się, że dorosłe osobniki cierpią na nietolerancję laktozy. Po podaniu im mleka mogą pojawić się między innymi wzdęcia, biegunki oraz bóle brzucha. W efekcie twój kot może cierpieć. Ponadto w przyszłości istnieje ryzyko wystąpienia u niego kamicy nerkowej, miażdżycy czy też otyłości.

Czy koty mogą pić mleko bez laktozy?

Mleko bez laktozy jest obecnie łatwo dostępne. Czy jest to więc odpowiednie rozwiązanie dla kota? Mleka bez laktozy kot również nie powinien pić w dużych ilościach. Dlaczego? Ponieważ zawiera inny szkodliwy składnik – kazeinę. Ona również może wywoływać nieprzyjemne dolegliwości, w tym alergie pokarmowe. Ponadto niektóre koty trawią to białko długo, przez co zalega ono w przewodzie pokarmowym, wpływając negatywnie na zdolność wchłaniania składników odżywczych. Nie zaleca się więc serwowania kotu mleka bez laktozy.

 

Dr Seidel Mleko zastępcze dla kociąt 200g

 

Czy kot może pić mleko roślinne?

Skoro mleko pochodzenia roślinnego nie zawiera laktozy, nie ma nic dziwnego w tym, że nasuwa się pytanie dotyczące tego, czy kot może je pić. Niestety, podawanie mu takiego napoju również nie jest wskazane. A to dlatego, że zawiera inne szkodliwe substancje, które mogą spowodować problemy zdrowotne. Należą do nich m.in. zagęszczacze, często dodawane do tego rodzaju mleka, a także cukry naturalnie się w nim znajdujące: rafinoza i stachioza, których układ trawienny kotów nie trawi i które mogą powodować biegunki, czy wymioty.

Czy specjalne mleko dla kota jest niezbędne w jego diecie?

Obecnie w sklepach dostępne jest mleko stworzone specjalnie dla kotów. W swoim składzie nie ma ani laktozy, ani kazeiny. Jest za to wzbogacone o witaminy, wapń oraz taurynę. Mimo bogatej zawartości, podawanie takiego rodzaju mleka zalecane jest jedynie sporadycznie – jako smakołyk. Nie jest ono bowiem niezbędne w diecie kota. Do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje on odpowiedniego pokarmu stałego, ewentualnie dodatkowych witamin i mikroelementów.

 

Mleko dla kociąt w proszku FRANCODEX, 200 g

 

Od mleka matki do karmy dla kociąt

Każde mleko inne niż to pochodzące od zwierzęcia tego samego gatunku, nie jest wskazane w diecie dorosłego kota. Po osiągnieciu przez małego kociaka odpowiedniego wieku przychodzi moment na naukę przyjmowania pokarmów stałych. Tę należy zacząć od stopniowego wprowadzania do diety karmy mokrej, a następnie suchej. Do ukończenia pierwszego roku życia kotu najlepiej podawać specjalną karmę dla kociąt, która jest bardziej kaloryczna, bogata w fosfor, białko i wapń niezbędne do rozwoju tkanki mięśniowej oraz kości.

Jak odzwyczaić kota od picia mleka?

Jeżeli nie zdawałeś sobie wcześniej sprawy ze szkodliwości mleka, to pomimo że twój kot bardzo je lubi, powinieneś go od niego odzwyczaić. Jeśli nie podawałeś kotu mleka każdego dnia, nie powinien to być duży problem. Wystarczy, że po prostu przestaniesz to robić, a wkrótce twój pupil zapomni o tym napoju. Ale jeżeli mleko lądowało w kociej misce codziennie, odzwyczajenie zwierzęcia będzie prawdopodobnie dużo trudniejsze. W zależności od charakteru kota może to potrwać od paru dni aż do kilku tygodni. Jednym z najlepszych sposobów na sprawienie, że twój pupil przestanie myśleć o mleku, jest stopniowe rozcieńczanie go wodą. Z czasem zmniejszaj ilość mleka, aż w końcu kompletnie je wyeliminujesz. W efekcie kot jednocześnie przyzwyczai się też do picia większej ilości wody.

 

Przysmak dla kota VITAKRAFT Milky Melody, krem z mleka, 7x10 g.

 

Co powinien pić kot zamiast mleka?

Kot powinien przyjmować odpowiednią ilość płynów, aby zapobiec odwodnieniu. Optymalna ilość wody dostarczana do organizmu wpływa na prawidłowe funkcjonowanie między innymi układu moczowego oraz nerek. Dlatego dostęp do czystej wody powinny mieć zarówno te koty, które są karmione karmą mokrą i suchą, jak i te, spożywające wyłącznie porcje mokrego pożywienia. Jeżeli woda prosto z kranu jest dobrej jakości, nie ma przeciwwskazań do tego, żebyś mógł podawać ją kotu. W przeciwnym wypadku zadbaj o to, żeby twój pupil miał zawsze dostęp do wody przegotowanej lub filtrowanej. Co w sytuacji, gdy kot nie chce pić wody z miseczki? Możesz zainwestować w fontannę do wody, która dzięki stałemu obiegowi zapobiega osadzaniu się drobinek kurzu, paprochów czy innych zanieczyszczeń na jej powierzchni.

Przekąski stworzone na bazie mleka

Oprócz mleka, które stworzone zostało specjalnie z myślą o kotach, możesz również urozmaicić ich dietę o ciekawe przysmaki. Wyprodukowane zostały z mleka w proszku oraz produktów pochodzenia roślinnego. Zawierają tłuszcze oraz ważny w prawidłowym odżywiania kota popiół. Co więcej, forma kremu może stać się interesującym urozmaiceniem kocich posiłków. Dostępny mleczny smak nie jest jedynym. Znaleźć można także krem z mleka z dodatkiem sera.

 

Przysmak dla kota VITAKRAFT Milky Melody, krem z mleka i sera, 7x10 g.

 

Jedyne mleko, jakie koty powinny pić, to to pochodzące od ich matki. Jeśli zostały osierocone, nie należy im podawać mleka krowiego, a jedynie specjalnie stworzone do tego celu mleko modyfikowane, które można kupić w sklepach zoologicznych. Podawanie kotu mleka pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego może wywołać szereg niepożądanych skutków, między innymi bóle brzucha, wymioty czy biegunki. Jedynym płynem, który powinny pić te zwierzęta, jest woda. Do niej też zawsze muszą mieć nieograniczony dostęp. Odpowiednie nawodnienie jest bowiem niezwykle ważne dla ich prawidłowego funkcjonowania.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock