Koty są prawdziwymi czyścioszkami. Nie ma chyba innych zwierząt domowych, które bardziej dbają o swoją higienę osobistą. Myją się kilka razy dziennie, a korzystając z kuwety, zawsze po sobie sprzątają, bo leży to w ich naturze. Nie trzeba ich tego uczyć – same czują taką potrzebę! Niemniej, warto pomóc im w dbaniu o siebie poprzez stosowanie regularnych rytuałów pielęgnacyjnych. O jakie warto zadbać?

Pielęgnacja kota – jak dbać o pupila?

Metody zależą w dużej mierze od rasy pupila. Klasyczny dachowiec z krótką sierścią nie wymaga tyle pracy, co koty rasy Maine Coon, persy czy inni przedstawiciele odmian z długą sierścią. Duże znaczenie ma również to, czy kot jest wychodzący, czy też spędza cały czas wewnątrz mieszkania. Wychodzące są bardziej narażone na złapanie pasożytów, dlatego warto regularnie dokonywać dokładnego „przeglądu” ich sierści. Sprawdzaj od czasu do czasu skórę pupila w poszukiwaniu pcheł czy kleszczy, a gdy je zauważysz, reaguj od razu!

 

Over Zoo, Szampon dla kotów, 250ml.

 

Do podstaw dbania o kota należą takie czynności, jak:

  • szczotkowanie sierści;
  • obcinanie pazurów;
  • usuwanie pasożytów i zapobieganie ich złapaniu;
  • czyszczenie uszu;
  • monitorowanie stanu jamy ustnej.

Jak właściwie dbać o sierść kota?

Kot każdego dnia gubi mnóstwo włosów. Są jednak okresy, gdy wymiana futra zachodzi intensywniej, niż w przeciągu reszty roku. Mowa tutaj przede wszystkim o okresie wiosennym i jesiennym. To właśnie wtedy kot przygotowuje się na sezony, w których temperatury osiągają ekstremalne wartości. Na zimę futra przybywa, natomiast latem kot je gubi.

 

8in1 Perfect Coat Zgrzebło dla kota

 

Jak właściwie dbać o sierść kota? To zależy od jej długości. Koty krótkowłose nie wymagają intensywnego szczotkowania. Aby je wyczesać, wystarczy niewielka szczotka. W przypadku długowłosych pupili warto zaopatrzyć się w metalowy grzebień, czy specjalne zgrzebło o dużym zagęszczeniu ząbków. U kotów ras z długą sierścią szczotki mogą się nie sprawdzić, ponieważ nie oczyszczą wewnętrznych warstw włosów, ani nie poradzą sobie z kołtunami.

Jak często szczotkować kota?

Z początku koty mogą protestować, ale z pewnością szybko przyzwyczają się do szczotkowania sierści, a nawet to polubią. Nie musisz codziennie ich czesać, jednak nawet w przypadku pupili krótkowłosych, warto wykonywać tę czynność przynajmniej 2-3 razy w tygodniu. Dzięki temu kot nie będzie gubił tyle sierści, co bywa bardzo uciążliwe, zwłaszcza gdy masz czarnego lub jasno ubarwionego pupila. Wyczesując go, możesz zawczasu pozbyć się nadmiaru sierści.

Nieprzyzwyczajony do czesania czworonóg może niechętnie poddawać się zabiegom pielęgnacyjnym, dlatego też warto jak najwcześniej zacząć je wykonywać. Co więcej, czesanie to nie tylko sposób na zadbanie o sierść kota – pozwala również budować więź oraz zaufanie ze zwierzęciem. Czynność tę warto wykonywać minimum 15 minut dziennie, by kocię przyzwyczaiło się do wykonywanego zabiegu.

 

Szczotka narożna dla kotów, 8 x 13cm, szara

 

Czy należy obcinać pazury kotu?

Koty potrafią obcinać pazury samodzielnie – i wcale nie potrzebują do tego nożyczek czy obcinacza! Drapanie to w końcu rytuał pielęgnacyjny, który pozwala twojemu pupilowi pozbyć się ich nadmiaru. Niestety, zdarza się, że jego ofiarą padają meble czy przedmioty należące do właściciela. Aby tego uniknąć, warto zainwestować w drapaki dla kota. Pozwoli to zapobiec niszczeniu przez kota domowych wnętrz i pomoże mu w oszlifowaniu pazurków. Podobnie jak w przypadku czesania, obcinanie pazurów również warto zacząć wykonywać jak najwcześniej, aby kocię mogło się do tego zabiegu przyzwyczaić.

Zasadniczo, jeśli kot wychodzi na co dzień na zewnątrz, to obcinanie pazurków jest niewskazane. Mogą one okazać się przydatne w różnych sytuacjach. Jeśli kot będzie tego potrzebować, to zawsze może je skrócić, korzystając z drapaka czy drapiąc gałęzie. Kociaki mieszkające w domu nie potrzebują pazurów w takim stopniu, więc warto im je obcinać.

 

TRIXIE Drapak dla kota PALMOS 109cm ANTRACYT

 

Czy należy myć kota?

Koty nie przepadają za wodą. Mimo że z higieną są za pan brat, zanurzanie się w wodzie  traktują niemalże jak torturę. Istnieją jednak wyjątki. Kąpiele uwielbiają na przykład przedstawiciele rasy Ashera. Zasadniczo jednak zmuszanie kociaka do kąpieli jest dość okrutne, a ponadto mija się z celem. Myjąc się na swój własny sposób, koty są w stanie zadbać o higienę. Lśniąca sierść u kota nie jest wynikiem stosowania środków kosmetycznych, a wypadkową kilku czynników, wśród których najważniejszym jest dieta.

Kiedy jednak kot ubrudzi się, np. podczas wędrówek na zewnątrz i wymaga szybkiego odświeżenia, należy go umyć specjalnym szamponem dla kotów. Oprócz pozbycia się niepożądanego zapachu, czy zabrudzenia, kąpiele pozwalają oczyścić skórę z nadmiaru łoju, łupieżu, pasożytów, czy zrzuconej sierści. Z tym rytuałem również warto zapoznawać kocięta jak najwcześniej (jednak nie wcześniej niż w 7-8 miesiącu życia). Również powtarzanie tej czynności co jakiś czas (nie częściej niż raz na 3 tygodnie), pozwoli kotu przyzwyczaić się do wody, środków czystości oraz dotyku podczas kąpieli, którego nie będą kojarzyć z niebezpieczeństwem.

 

Szampon dla kotów długowłosych 2w1 FRANCODEX, 250 ml .

 

Jak zapobiec pasożytom u kota?

Najlepszym sposobem jest wykorzystanie odpowiedniej obroży, która odstrasza kleszcze i inne pasożyty. W unikaniu ich rozwoju pomoże również regularne monitorowanie sierści, kąpiel, czy czyszczenie legowiska.

Czyszczenie oczu i uszu 

Oprócz szczotkowania ważnym elementem pielęgnacji kotów jest regularne sprawdzanie stanu oczu i uszu kota oraz ich czyszczenie. W przypadku załzawionych powiek należy przetrzeć je delikatnie wacikiem zwilżonym przegotowaną, ciepłą wodą. Co ważne, do każdego oka trzeba użyć nowego wacika.

Uszy natomiast należy czyścić, tylko jeśli w widocznej części ucha zauważy się brud. Podobnie jak w przypadku oczu do tej czynności również można użyć zwilżonego ciepłą wodą wacika lub chusteczki. Należy jednak pamiętać, że uszy czyści się wyłącznie do miejsca, które się widzi. Nie wolno na siłę wkładać wacika, czy patyczka do małżowiny, ponieważ można zrobić pupilowi krzywdę. W razie dużej ilości wosku lub innych niepokojących zabrudzeń należy zwrócić się do lekarza weterynarii.

 

Drapak Drzewko Wieża dla Kota 90cm Domek Beżowy MALATEC

 

Pielęgnacja kota wymaga dokonywania regularnych obserwacji. Zadbany kot to szczęśliwy kot! Jeśli masz wątpliwości, jak czyścić uszka kota czy podcinać pazurki, zapytaj weterynarza, który z pewnością chętnie podpowie ci kilka sprawdzonych sposobów.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock