Peeling zazwyczaj kojarzy się nam ze złuszczaniem naskórka za pośrednictwem drobinek zawartych w kosmetykach. Peelingi enzymatyczne działają jednak na zupełnie innej zasadzie. Sprawdź, jak je stosować, dla kogo się sprawdzą oraz jak dobrać odpowiedni dla siebie.

Peeling enzymatyczny — co zawiera w sobie ten kosmetyk? 

Wiele osób świadomie rezygnuje z peelingów ze względu na sposób, w jaki działają. Klasyczne peelingi ziarniste, jak podpowiada sama nazwa, zawierają drobinki, które podczas zastosowania kosmetyku ścierają wierzchnią warstwę naskórka. To z kolei może mieć bardzo niekorzystne skutki dla osób o cerze wrażliwej i nadreaktywnej. Osoby mające problemy z atopią, egzemą czy łuszczycą są zmuszone zupełnie zrezygnować z takich produktów, ponieważ pocieranie może wywołać u nich zaostrzenie choroby. Na szczęście istnieje jednak alternatywa — peeling enzymatyczny. Z czego powstaje i jak się go stosuje?

Peeling enzymatyczny powstaje z wykorzystaniem enzymów, które usuwają zewnętrzną warstwę naskórka bez niepotrzebnego pocierania, przyspieszając jego złuszczanie. Najczęściej mają one pochodzenie roślinne — jak papaina i bromelaina, czy enzymy aloesowe, jabłkowe czy z kiwi i mango.

  • Papaina, jak można podejrzewać, pozyskiwana jest z papai.
  • Bromelainę znajdziemy natomiast w miąższu ananasa. Oba enzymy wykazują działanie przeciwzapalne i przyspieszają trawienie białek. Kojarzysz uczucie drętwienia języka, które często pojawia się podczas konsumpcji ananasa? To właśnie zasługa bromelainy. Na skórę składnik ten może działać naprawdę zbawiennie, regenerując naskórek i łagodząc stany zapalne stojące za powstawaniem niedoskonałości.

To nie wszystko — oprócz enzymów, dobry peeling enzymatyczny powinien zawierać również substancje łagodzące i nawilżające. Ich zakres może się różnić w zależności od produktu. Często w ich składzie można znaleźć łagodniejsze glinki (białą, różową, niebieską). Jeśli zdecydujesz się na mocny peeling enzymatyczny, warto wybrać produkt zawierający panthenol, który ukoi ewentualne podrażnienia.

Kosmetyki tego rodzaju zazwyczaj stosuje się do twarzy, choć można znaleźć je również w wariancie do ciała. Przykładem może być peeling do ciała Juicy Papaia marki Organic Shop, zawierający w składzie papainę. To świetna propozycja dla osób, którym zależy na naturalności składu (bez SLS, SLES czy parabenów), a jednocześnie gładkiej strukturze peelingu.

 

 

  Organic Shop, peeling do ciała Juicy Papaya, 250 ml

 

Efekty regularnego stosowania peelingu enzymatycznego 

Korzyści ze stosowania peelingu tego rodzaju jest wiele. Dobrze dobrany produkt pomoże ci zregenerować naskórek, odetkać zatkane pory i ściągnąć je, wyrównać koloryt cery, oczyścić ją, wygładzić i zmniejszyć widoczność zmarszczek oraz blizn potrądzikowych. Jednocześnie, możesz liczyć na lepszą wchłanialność składników aktywnych po zastosowaniu peelingu enzymatycznego. Wszystko dzięki ściągnięciu wierzchniej warstwy naskórka. Dlatego po kuracji takim kosmetykiem warto od razu nałożyć odżywczy czy głęboko nawilżający krem bądź serum.

Peeling enzymatyczny do twarzy — ranking TOP 5 

Chcesz wybrać najlepszy peeling enzymatyczny dla swojej skóry? Propozycji na rynku nie brakuje. Sprawdź nasze typy — stawiamy na kosmetyki z naturalnym składem i o wysokiej skuteczności!

1. APIS, Hydro Balance Enzymatic Scrub peeling enzymatyczny z bioenzymami i algami morskimi 

Świetna propozycja dla każdej cery, również wrażliwej i naczynkowej. Peeling głęboko nawilża i złuszcza martwe komórki dzięki obecnej w składzie papainie. Obecność ekstaktów z alg morskich, zielonej herbaty i echinacea koi i łagodzi.

 

 

APIS, Hydro Balance Enzymatic Scrub peeling enzymatyczny z bioenzymami i algami morskimi 100ml

 

2. Ziaja, Kozie Mleko, peeling enzymatyczny na twarz i szyję 

Delikatna, przystępna cenowo propozycja marki Ziaja delikatnie złuszcza i regeneruje. Dzięki wyważonemu składowi sprawdzi się do każdego typu skóry — również wrażliwej. Zaletą kosmetyku jest również jego piękny zapach.

 

 

Ziaja, Kozie Mleko, peeling enzymatyczny na twarz i szyję, 75 ml

 

3. Eveline, Facemed+, enzymatyczny peeling Gommage 

Przystępna cenowo propozycja Eveline obłędnie pachnie, a przy tym ma przyjemną w dotyku żelową formułę, która, pozostawiona na skórze, rozpuszcza zanieczyszczenia i wygładza skórę. W składzie produktu znalazł się enzym z ananasa, czyli wspomniana wyżej bromelaina, a także kwasy owocowe. Konsystencja typu Gommage, będąca charakterystyczną cechą produktu, działa na zasadzie gumki do ścierania.

W związku z tym, że kosmetyk się ściera, a nie zmywa, a do tego zawiera on w składzie kwasy, polecamy go przede wszystkim osobom z cerą tłustą i trądzikową. Dla tej wrażliwejformuła może okazać się za mocna.

 

 

Eveline, Facemed+, enzymatyczny peeling Gommage, 50 ml

 

4. Melo, Rozświetlający peeling enzymatyczny do twarzy z Kwasami Owocowymi 

Kolejna nieco intensywniejsza w działaniu propozycja od Melo. Zawiera enzym z papai i ananasa, a także ekstrakty z granatu i witaminę C. Świetnie sprawdzi się do pielęgnacji cery dojrzałej. Dzięki wygładzającemu i rozjaśniającemu działaniu może poprawić wygląd skóry z przebarwieniami i bliznami potrądzikowymi. Jednocześnie, papaina i bromelaina działają przeciwzapalnie, co pomaga zahamować rozwój niedoskonałości.

 

 

Melo, Rozświetlający peeling enzymatyczny do twarzy z Kwasami Owocowymi 20g

 

5. Eveline, Glycol Therapy, 2% olejkowy peeling enzymatyczny 

Peeling od Eveline z kwasami AHA, w tym kwasem glikolowym, świetnie sprawdzi się w terapii cery trądzikowej i tłustej. Ściąga i oczyszcza pory oraz pomaga w złuszczeniu martwych komórek naskórka.

 

 

 Eveline, Glycol Therapy, 2% olejkowy peeling enzymatyczny, 100 ml

 

Jaki krem po peelingu enzymatycznym? 

Jeśli twoja cera jest wrażliwa, zachowaj ostrożność przy doborze kremów i serów. Enzymy mogą podrażnić skórę, dlatego produkty nakładane po peelingu nie powinny zawierać już w sobie kwasów, zwłaszcza BHA i AHA. Warto mieć na uwadze, że peeling enzymatyczny do dość intensywny w swoim działaniu kosmetyk, dlatego osoby ze skłonnością do alergii skórnych i nadwrażliwości zawsze powinny wykonać test na innej, niewielkiej partii skóry (na przykład na nadgarstku), obserwując, czy pojawią się jakiekolwiek sygnały świadczące o podrażnieniu.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock