Ogromną przyjemność sprawił mi już sam research, który zrobiłam, przygotowując się do napisania tego artykułu. Niby znam te wszystkie tytuły, a ich autorów albo miałam przyjemność poznać osobiście, albo przynajmniej kojarzę ich z widzenia czy mediów społecznościowych. Jednak kiedy zebrałam to wszystko w jedno miejsce, poczułam ukłucie niczym niezasłużonej dumy. Fajni ci nasi autorzy, a ich gry jakie fajne!

Nie mogłabym zacząć od kogokolwiek innego. Karol Madaj i jego Kolejka przyczynili się chyba jak nikt inny do spopularyzowania planszówkowego hobby w naszym kraju. Dziesiątki tysięcy Polaków (i nie tylko, gra doskonale poradziła sobie też za granicą, w tym w Niemczech, Rosji, Czechach, Rumunii czy na Węgrzech) dowiedziały się o istnieniu nowoczesnych gier planszowych, przepychając się w ogonku za różnymi dobrami na planszy. Kolejka, choć ma już osiem lat, cały czas broni się swoim eleganckim designem i klimatyczną oprawą graficzną. Ciągle jest też świetnym prezentem dla starszych planszówkowiczów, którzy doskonale odnajdą się w przedstawionej w pudełku rzeczywistości.

 

Trefl, gra edukacyjna Kolejka

 

Skoro mówimy o starszych grach, to nie wolno nam zapomnieć o K2 Adama Kałuży. Jest to pierwsza polska gra, która w 2012 roku otrzymała nominację do prestiżowej nagrody Spiel des Jahres, nazywanej często planszówkowym Oscarem. W trakcie rozgrywki wspinamy się po morderczych zboczach tytułowej góry, zakładając obozy i ścigając się z innymi ekipami o to, komu uda się pierwszemu wejść na szczyt – a potem z niego zejść. Dodałam, że warunkiem zwycięstwa jest także… przeżycie ekspedycji? Tak, gra dość wiernie oddaje bezlitosne warunki pogodowe i obojętną na ludzkie życie naturę, więc czasem poziom wczucia się w klimat gry może być nieco przerażający...

 

Rebel, gra strategiczna K2

 

Adam Kwapiński to obecnie najbardziej rozchwytywany polski autor gier planszowych. Twórca absolutnego hitu Nemesis, czyli opowieści o mrocznym statku kosmicznym, którego nieliczna załoga budzi się w środku kriogenicznego snu tylko po to, by odkryć, że jeden z ich towarzyszy zginął w tajemniczych i bardzo krwawych okolicznościach. Każdy z nas ma ukryte cele, a po statku krąży coś paskudnego, co próbuje nas pożreć. Gra w niezwykle udany sposób implementuje strach w formie mechaniki – gdy poruszamy się po planszy, z niektórych miejsc dochodzą nas „szmery”, które mogą okazać się być autentycznym niebezpieczeństwem. Czysta magia!

 

Rebel, gra przygodowa Nemesis

 

W zestawieniu nie może zabraknąć również Michała Oracza, którego najpopularniejszym na świecie dziełem jest Neuroshima Hex!. Jest to niezwykle innowacyjna i ponadczasowa taktyczna gra, w trakcie której wrogie armie próbują wybić się nawzajem. Michał Oracz stworzył też razem z Jakubem Wiśniewskim planszowa adaptację słynnej gry komputerowej – This War of Mine, opowiadającą o okropnościach wojny z punktu widzenia ludności cywilnej.

 

Gra strategiczna Neuroshima Hex! edycja 3.0

 

Jednym z najnowszych nabytków „naszej” puli autorów jest Klemens Kalicki, którego Domek przetłumaczono na kilkanaście języków, i który z miejsca stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych rodzinnych gier na świecie. To przepięknie zilustrowana gra, w której meblujemy swój świeżo wybudowany dom, w bardzo sprytny sposób zdobywając punkty. To doskonały tytuł również dla młodszych graczy – ograne siedmiolatki spokojnie sobie z nim radzą.

 

Rebel, gra rodzinna Domek

 

Zestawienie zamyka kolejna niekwestionowana gwiazda polskiej sceny planszówkowej, czyli Ignacy Trzewiczek. Jego autorstwa jest między innymi Robinson Crusoe: Przygoda na przeklętej wyspie, czyli piekielnie trudna, kooperacyjna gra o przygodach słynnego rozbitka, w której pokonać może nas wszystko – między innymi głód, pragnienie czy nawet pogoda. Dla miłośników trudnych gier to tytuł idealny! Ostatnim hitem Ignacego Trzewiczka jest z kolei Detektyw – również kooperacyjny tytuł, w którym wcielamy się w śledczych rozwiązujących ponure zagadki kryminalne. Bardzo świeża mechanika, stale aktualizowana baza śledztw i tropów online oraz wciąż pojawiające się dodatki, zapewnią wam godziny świetnej zabawy!

 

Portal Games, gra planszowa Robinson Crusoe Przygoda na przeklętej wyspie

 

Polskich autorów jest oczywiście więcej i serdecznie zachęcam was do odkrywania ich dzieł, bo naprawdę mamy się czym pochwalić!