Z Nowego Jorku, Moskwy i Wiednia do Warszawy

Festiwal „Ogrody Muzyczne” to stała pozycja w artystycznym kalendarzu stolicy od prawie dwóch dekad, z roku na rok poszerzająca swoją ofertę. W tym roku to ponad 30 różnych wydarzeń, wśród których znajdą się koncerty na żywo retransmisje oper, baletów i recitali ze scen Metropolitan Opera, Teatru Bolszoj, Wiednia, Salzburga oraz projekcje filmów fabularnych i dokumentalnych. Wszystko to w niezwykłych okolicznościach dziedzińca Zamku Królewskiego, a dokładniej przyozdobionego kwiatami pawilonu koncertowego. Co ciekawe, w tym roku pomieści on nawet 1000 osób.

Retransmisje, koncerty i filmy

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych punktów programu Festiwalu są od lat retransmisje zarejestrowanych w najwyższej jakości słynnych przedstawień i spektakli. I tak, w ramach pokazów najlepszych produkcji operowych i baletowych będzie można zobaczyć między innymi spektakle z Metropolitan Opera („Traviata”, „Aida” i „Dziewczyna z Dzikiego Zachodu”), Teatru Bolszoj („Sylfida”, „Bajadera” i „Carmen-Suita” & „Pietruszka”).

 

 

W hołdzie Leonardo da Vinci w 500. rocznicę śmierci

„Ogrody muzyczne” to oczywiście również muzyka. W związku z 500. rocznicą śmierci Leonarda da Vinci, która przypadnie na czas tegorocznej edycji, zaplanowano również wieczór poświęcony temu ponadczasowemu artyście. 8 lipca odbędzie się więc na w wykonaniu Sławomira Zubrzyckiego na zrekonstruowanym przez niego „viola organista”, instrumencie projektu Leonarda da Vinci, a także projekcja filmu „Leonardo - wewnątrz umysłu geniusza”, z zasobów BBC Documentary. Z da Vincim wiąże się również sam motyw przewodni tegorocznej odsłony Festiwalu - historycy przypuszczają bowiem, iż mistrz nie tylko spędził na południ Francji ostatnie lata swojego życia, ale i zaprojektował Zamek w Chambord, zaliczany do grona Zamków nad Loarą. W ramach koncertów na żywo usłyszymy zaś Chopin University Big Band, Janusza Wawrowskiego z Orkiestrą Smyczkową Warsaw Players, Estonian Voices oraz Agatę Zubel, Andrzeja Bauera i Cezarego Duchnowskiego.

Dziecięce Ogrody Muzyczne

Warszawska impreza od ponad dekady oferuje również bogaty program dla młodszego, ale przecież niemniej wymagającego widza. „Dziecięce Ogrody Muzyczne”, w których króluje muzyka oraz inne muzy: sztuki wizualne, teatr, literatura, architektura i film. Skierowane są one do dzieci w wieku od 5 do 10 lat oraz ich rodziców. W ramach tej koncepcji łączone są idee artystyczne z edukacyjnymi oraz muzyczne z wizualnymi i teatralnymi - a wszystko to w akompaniamencie muzyki na żywo w wykonaniu znakomitych artystów.

 

Więcej informacji na temat wydarzeń znajdziecie tutaj.