Dla melomanów i fanów

Festiwal Muzyki Kameralnej „Wieczory w Arsenale” to coroczne święto miłośników muzyki poważnej (i nie tylko!), w ramach którego Orkiestra Kameralna Wratislavia i jej dyrektor artystyczny, Jan Stanienda, zapraszają na cykl plenerowych koncertów na dziedzińcu zabytkowego Arsenału we Wrocławiu, w dniach od 28 czerwca do 7 lipca. Impreza, która odbywa się od 1997 roku, gromadzi tak zapalonych melomanów, jak i miłośników wyjątkowych doznań artystycznych. W bogatym programie wydarzenia znajdą się wykonania dzieł klasycznych (Mozarta, Moniuszki, Bacha czy Haydna); muzyki kameralnej (przedwojenny jazz, Penderecki Piano Trio – na zdjęciu głównym) oraz portugalskiego Fado w podróż do Lizbony zabiorą widzów uwielbiana we Wrocławiu Mariza oraz Telmo Pires z zespołem. Lżejsze, bardziej rozrywkowe koncerty są już tradycją tego eklektycznego festiwalu, a „portugalski blues” ma wśród naszych rodaków liczne i oddane grono fanów.

Od Bacha do fado

W programie koncertu inauguracyjnego znajdą się: Symfonia A-dur czy Symfonia Es-dur Mozarta, wykonane przez Orkiestrę Kameralną Wratislavia pod batutą Staniendy i z sopranem Sylwii Gorajek. W sobotę usłyszymy zaś Trio fortepianowe G-dur, Claude Debussy: Trio fortepianowe G-dur; Sergiusza Rachmaninowa w interpretacji Penderecki Piano Trio (w składzie Konrad Skolarski - fortepian, Jarosław Nadrzycki - skrzypce oraz Karol Marianowski wiolonczela).

Piękno Portugalii w ramach „Muzycznej podróży do Lizbony” Telmo Pires z zespołem przybliży nam w sobotę, 1 lipca. Finał, który zaplanowano na piątek, 7 lipca, rozbrzmiewać będzie dźwiękami cenionych przez melomanów solowych koncertów Vivaldiego oraz Koncertu d-moll na dwoje skrzypiec Bacha (w wersji na skrzypce i wiolonczelę).

Nie tylko muzyka, ale i przyroda

O walorach artystycznych „Wieczorów w Arsenale” rozpisywać można by się bez końca, pobudzając dyskusje znawców gatunku i zapalonych melomanów. Wrocławska impreza skierowana jest jednak nie tylko dla tych, którzy na muzyce poważnej „zjedli zęby” i bezbłędnie rozpoznają dzieło za dziełem, rozprawiając na temat jego niuansów. Od lat przyciąga ona bowiem miłośników doświadczania sztuki w pięknych, niebanalnych okolicznościach przyrody, do takich miejsc bez wątpienia należy zabytkowy dziedziniec Arsenału. Powstały w połowie XV wieku, historycznie pełnił m.in. funkcję spichlerza do gromadzenia zapasów zboża w razie oblężenia miasta, składu broni, wozowni i kuźni. Obecnie oddział Muzeum Miejskiego Wrocławia, udostępnia swój malowniczo położony dziedziniec jako miejsce spotkań kulturalnych.

Pełen program Festiwalu Muzyki Kameralnej „Wieczory w Arsenale” oraz bilety znajdziecie pod tym linkiem.