Dron z kamerą w pracy – gdzie się przydaje?

Drony, dzięki możliwości bezzałogowego obserwowania terenu z powietrza, dają prawdziwy ogrom możliwości. Nic więc dziwnego, że znalazły swoje zastosowanie w wielu branżach. Między innymi ze względu na niewielki rozmiar dronów i możliwość pracy nie tylko w trybie zdalnie sterowanym, ale także automatycznym, sprawdzają się między innymi w takich branżach jak:

  • rolnictwo – celem monitorowania stanu upraw i ich wygodnego opryskiwania;
  • rozrywka – kręcenie scen do programów, teledysków, filmów czy seriali z lotu ptaka;
  • usługi geodezyjne – do pomiarów działek, tworzenia i aktualizacji map;
  • usługi ratownicze – np. GOPR, celem poszukiwania osób zaginionych w trudnych warunkach;
  • nieruchomości – do wykonywania wizualizacji widoku z najwyższego piętra nowo powstającego budynku czy zdjęcia okolicy;
  • badawcze – umożliwiają obserwowanie terenów, do których dotarcie przez człowieka jest niemożliwe, znacznie utrudnione lub którego bezpieczeństwo jest niepewne;
  • ochrona środowiska – monitorowanie tempa rozwoju pożaru lasów czy pól;
  • doręczanie przesyłek – drony mogą być w stanie przewozić drobne paczki!

Dron DJI Mavic Mini Fly More Combo

Dlaczego warto mieć drona z kamerą do użytku prywatnego?

A jak taki bezzałogowy statek powietrzny może sprawdzić się w życiu codziennym? Dron z dobrą kamerą to przede wszystkim doskonałe narzędzie obserwacji. A samodzielne przemieszczanie się, i to w powietrzu, połączone z funkcją rejestrowania obrazu (lub jego przekazywania live) daje możliwość np. monitoringu wnętrza mieszkania.

Wyjazdy na wakacje czy w delegację często wiążą się z niepokojem o to, co dzieje się w domu: czy nie doszło do jakiegoś włamania, kradzieży, może pęknięcia rurki pod zlewem. Dron da możliwość podglądania mieszkania przez smartfona bez konieczności posiadania całego systemu monitoringu.

Dron w życiu codziennym to także rejestrowanie wyjątkowych pamiątek z wakacji. Zdjęcie z gór z przepiękną panoramą? Nie ma sprawy! Jednak pod warunkiem, że fotografie czy filmy będą wyłącznie do użytku prywatnego, a więc wykonywane w celach rekreacyjnych lub sportowych. W przypadku wykorzystania drona do filmowania dla działalności gospodarczej należy mieć już pozwolenie (licencję) na sterowanie nim na danym obszarze.

Dron OVERMAX X-BEE 9.5

Na co zwrócić uwagę, by wybrać dobrego drona z kamerą?

Chcąc kupić sprzęt, który w pełni odpowie potrzebom użytkownika, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów. Dobry dron będzie bowiem dobrany pod konkretne oczekiwania i przeznaczenie. Co warto wziąć pod uwagę?

  • Zasięg lotu – to od niego zależy, jak daleko dron będzie w stanie odlecieć od kontrolera. Na rynku dostępne są zarówno modele, które odlecą na odległość zaledwie 8 metrów, jak i statki oddalające się nawet do 80 metrów. Optymalna odległość uzależniona jest oczywiście od jego głównego zastosowania. Można jednak przyjąć, że do podstawowych zadań takich jak zabawa lataniem, kamerowanie wesela czy robienie zdjęć zasięg do 30 metrów powinien być wystarczający; a taki sprzęt można kupić już nawet za kilkaset złotych.
  • Czas pracy na jednym ładowaniu – zasada jest analogiczna do powyższej: im dłuższy czas pracy, tym dłużej dron będzie w stanie latać bez ładowania. Najczęściej można spotkać się z 20 minutami. Do użytku prywatnego to naprawdę dobry czas.
  • Jakość kamery – na rynku dostępne są drony z kamerą HD i drony z kamerą 4K lub Full HD. Wybór uzależniony jest oczywiście od preferencji i budżetu. Rejestrowanie czy transmisja obrazu już w HD może dawać naprawdę zadowalające efekty. W przypadku modeli ze standardem 4K i wyposażonych dodatkowo w HDR można mówić już o rewelacyjnym przekazie obrazu.

Dron XIAOMI Mi Mini

  • Funkcja GPS – umożliwia bieżącą lokalizację drona (istotną szczególnie w przypadku zagubienia czy kradzieży gadżetu) oraz weryfikację miejsca, z którego pochodzi dane zdjęcie czy film.
  • Metoda sterowania – statek może być pilotowany przy pomocy dedykowanego kontrolera, aplikacji mobilnej lub mieć funkcję autopilota. W tym ostatnim przypadku użytkownik nadaje mu wyłącznie cel podróży, a dron dostaje się do niego samodzielnie.
  • Waga – im cięższy, tym lepiej radzi sobie w trudnych warunkach atmosferycznych, np. w nagłym silnym wietrze. Urządzenie, które waży zaledwie kilkaset gramów, mogłoby zostać przez niego porwane poza swój zasięg pracy. Lżejsze drony mają jednak swoje zalety; są bardziej zwinne i najczęściej mniejsze, dzięki czemu dostają się do trudniej dostępnych miejsc.
  • Auto powrót – przydatna funkcja dodatkowa polegająca na automatycznym powrocie do miejsca startu. Może być uzależniona od kilku kwestii; stanu baterii, żądania użytkownika i jakości połączenia. Zależnie od ustawień i możliwości, dron może więc automatycznie zawrócić do miejsca startu w momencie, kiedy akumulator osiągnie poziom zagrażający dalszej podróży, kiedy właściciel drona tego zażąda przy pomocy odpowiedniego przycisku na kontrolerze czy w aplikacji lub kiedy dron straci sygnał na określony czas (zazwyczaj kilka sekund).

Dron SYMA X5HW

Nie można więc mówić o jednej uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, jaki dron warto wybrać. Wszystko zależy od tego, czego oczekuje od niego przyszły użytkownik. Z całą pewnością warto więc przejrzeć co najmniej kilka modeli mieszczących się w zaplanowanym budżecie i porównać ich parametry. Możesz też poszukać w sieci nagrań wykonywanych przez konkretnego drona – na ich podstawie będziesz mógł sprawdzić między innymi jakość filmów.

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock