Ciasta z dynią

O daniach z dynią w roli głównej możecie poczytać w artykule „Dynie na okrągło - przepisy i inspiracje”. Ale co z deserami? Lubisz ciasto marchwiowe lub bananowe? Polubisz z pewnością też ciasto w wersji dyniowej. Jedni lubią je z rodzynkami, inni z orzechami, a jeszcze inni wolą ciasta bez dodatków „psujących smak”.

Ciasto z dyni jest pysznie wilgotne, pulchne i zniewalające. W naszym domu wszyscy uwielbiają je z kremem z serka naturalnego (1 opakowanie serka mieszam z 100 g miękkiego masła i 4 łyżkami cukru pudru i szczyptą cukru waniliowego).

Zanim jednak zabierzemy się do przygotowania ciasta musimy przygotować puree dyniowe.

Jak przygotować puree z dyni do ciast i deserów?

Czasem można kupić takie coś w puszce, ale zwykle jest drogie i zwyczajnie mniej zdrowe niż pieczona dynia. Najłatwiej jest przygotować puree samodzielnie.

Trzeba kupić dynię hokkaido, umyć ją, przekroić na 8 części (niekoniecznie obierać) i upiec do miękkości – około 30 minut w 180 stopniach Celsjusza.

Miękką dynię obieramy ze skórki, wrzucamy do blendera i miksujemy do uzyskania jednolitej masy. Z jednej dyni otrzymamy około 2-3 szklanek puree. Nadwyżkę dyniowego puree przechowujemy w pojemniku w lodówce i możemy wykorzystać do innych deserów o których będzie mowa niżej.

 

Blendery i szatkownice pełna oferta

 

Jak przygotować proste ciasto z dyni?

 2 szklanki mąki pszennej mieszamy z 2 łyżkami cynamonu, 2 łyżeczkami proszku do pieczenia, 1 łyżeczką mielonego kardamonu i 1 łyżeczką mielonego imbiru, dodajemy szczyptę soli i wszystko dokładnie mieszamy. Mikserem ubijamy 100 g miękkiego masła z 1 szklanką cukru brązowego.

Po 2 minutach dodajemy 3 jajka, 1 szklankę puree dyniowego i miksujemy. Na końcu dodajemy sypkie składniki i wyrabiamy tylko do połączenia składników.

Masę wkładamy do 26-cm tortownicy wyłożonej papierem do pieczenia. Pieczemy w temperaturze 180 stopni Celsjusza około 30-40 minut do „suchego patyczka”. Studzimy, smarujemy serkiem z masłem. Możemy posypać kandyzowanym imbirem lub pestkami dyni.

 

Tortownice  i formy do ciast pełna oferta

 

Jak przygotować tartę z dyni?

Wilgotne ciasto dyniowe to nie wszystko. Pysznym zwieńczeniem jesiennego obiadu może być wspaniała tarta z nadzieniem dyniowym. Znowu, do jej wykonania będziemy potrzebować dyniowego puree (może akurat zostało nam z poprzedniego ciasta?) i mleka skondensowanego.

Jak przygotować kruchy spód?

  • 150 g masła kroimy w kosteczkę,
  • w misce mieszamy 100 g mąki krupczatki,100 g mąki tortowej i 75 g cukru pudru,
  • dodajemy masło i albo wyrabiamy palcami szybko, aż powstanie masa przypominająca piasek, którą da się uformować w kulę albo możemy to zrobić mikserem, który powinien zebrać wszystkie składniki w kulę,
  • wstawiamy ją do lodówki.

 

tarta z dyni

 

W międzyczasie robimy resztę:

2 szklanki pure dyniowego mieszamy z 1 szklanką słodzonego mleka skondensowanego, 2 jajkami, 1 łyżką ekstraktu waniliowego, 1 łyżką cynamonu, 1 łyżeczką kardamonu i 1 łyżeczką mielonego imbiru. Masa ma być jednolita. Następnie:

  • formę do tarty o średnicy około 25 cm smarujemy masłem,
  • wykładamy na nią kruche ciasto (odkrywamy kawałki i przyklejamy albo wałkujemy placek o grubości około 3 mm i wykładamy nim blaszkę),
  • wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 200 stopni na kwadrans, aż ciasto zrobi się złote, wlewamy ostrożnie masę dyniowo-jajeczną i wstawiamy do piekarnika na 60 minut – masa powinna się ściąć,
  • wyciągamy z pieca i studzimy.

Podajemy z lodami waniliowymi albo bitą śmietaną delikatnie słodzoną korzeniem lukrecji (brzmi ohydnie? Lukrecja może być pyszna i jest zdrowym zamiennikiem cukru!). Tartę zamiast upiec jako jedno duże ciasto można upiec w indywidualnych małych foremkach – tak, by każdy gość dostał małe ciasto. Wyklejanie foremek zajmie nam ciut więcej czasu, ale ciasto będzie piekło się zaledwie 30 minut i będzie pięknie wyglądało na talerzykach.

 

Formy do pieczenia  ciast i ciastek pełna oferta

 

Jak przygotować muffiny dyniowe?

Jeśli nie mamy ochoty na ciasta i tarty, możemy przygotować najprostsze dyniowe muffinki. Znowu będziemy potrzebować dyniowego puree. Tak, jak pisałam lepiej przygotować go więcej, bo można dodać go do kopytek, by zrobić dyniowe kopytka, można wymieszać go z twarogiem i zrobić dyniowe ruskie, można dodać go do kawy i zrobić sobie dyniowe latte, można też dodać go do zupy.

Muffiny przygotowujemy następująco:

  • piekarnik nagrzewamy do 180 stopni,
  • blaszkę wykładamy papilotkami, silikonowymi lub łupinami z dyni w kształcie foremek,
  • 1/3 szklanki cukru brązowego mieszamy z 1 1/2 szklanki mąki pszennej i 1/2 szklanki płatków owsianych (można zastąpić mąką),
  • dodajemy 1 łyżkę proszku do pieczenia, 2 łyżki cynamonu, 1 łyżeczkę kardamonu i 1 łyżeczkę mielonego imbiru i szczyptę soli.

 

muffiny dyniowe

 

W oddzielnej misce mieszamy:

1 szklankę puree dyniowego z 1 szklanką maślanki lub mleka roślinnego, 2 jajkami i połową szklanki oleju. Wszystko dokładnie mieszamy i dodajemy do suchych składników – całość mieszamy tylko do połączenia składników, bo inaczej zrobi nam się strasznie ciągnące i glutowate ciasto.

Miksturę wkładamy do foremek wypełniając je do 3/4 wysokości, oprószamy pestkami dyni lub imbirem kandyzowanym albo zostawiamy takie, jakie są. Pieczemy około 20 minut do „suchego patyczka”.

Dyniowe „tiramisu”

Do przygotowania dyniowego tiramisu przygotujmy wysokie szklanki lub przezroczyste słoiki. Będziemy potrzebować też dyniowego puree. Następnie:

  • do miseczki wkładamy 2 szklanki dyniowego puree, dodajemy 1 łyżkę cynamonu, 1/2 łyżeczki mielonego imbiru, 1/2 łyżeczki kardamonu i szczyptę gałki muszkatołowej,
  • dodajemy 1 szklankę śmietanki 36% i 3 łyżki cukru pudru,
  • miksujemy do powstania jednolitej masy,

W drugiej misce ubijamy 1 szklankę śmietanki 36% z 3 łyżkami cukru pudru, aż otrzymamy bitą śmietanę. Dodajemy do niej 1 szklankę serka mascarpone i ubijamy do połączenia składników.

 

Szklanki pełna oferta

 

Podłużne biszkopty do tiramisu łamiemy na mniejsze kawałki. Możemy je zastąpić pokruszonymi ciastkami digestive lub granolą z orzechami i czekoladą.

Na dno szklanki wsypujemy czubatą łyżkę ciasteczek, kładziemy na to około 2-3 łyżek kremu dyniowego, na to kładziemy kolejną warstwę jasnego kremu, a potem znowu ciastka. Powtarzamy, aż zapełnimy szklankę i powstaną piękne warstwy. Ilość kremu w warstwie dopasujmy do wielkości naczynia w którym serwujemy deser.

Gotowy deser oprószamy cynamonem i ozdabiamy orzechami lub bitą śmietaną. Wstawiamy do lodówki na godzinę przed podaniem. Z podanych składników otrzymamy 4-6 porcji deseru (w zależności od wielkości szklanek).

Więcej kulinarnych inspiracji znajdziecie w dziale GOTUJĘ.