Wiedzieliście, że uczucie głodu jest często pierwszym sygnałem, że trzeba się napić? Bo to właśnie z głodem mylone jest odwodnienie. Albo, że w przypadku bólu głowy najpierw należy powoli wypić szklankę wody, bo większość migren to oznaka, że brakuje nam płynów? I jeszcze, że nie da się napić na zapas? Aby się odwodnić wystarczy nie pić przez kilka godzin. Im delikatniejszy organizm (dzieci, ludzie starsi), wyższa temperatura i większy wysiłek, tym szybciej przebiega ten proces. Po kilku godzinach bez picia nasz uczeń gorzej się czuje, spada mu nastrój, pojawiają się różne dolegliwości (senność, zmęczenie, rozdrażnienie, bóle), nie jest w stanie się skoncentrować, gorzej widzi, ma trudności z małą motoryką itd. Można wręcz powiedzieć, że jego pobyt w szkole traci sens, ponieważ nie jest w stanie ciężko pracować – pamiętajmy, że nauka jest bardzo wyczerpująca, zwłaszcza jeśli trwa 6-7 godzin. Warto więc zadbać o to, aby dziecko zawsze miało pod ręką bidon z wodą, ulubionym sokiem lub innym napojem. Wasze pociechy będą mogły korzystać z niego podczas lekcji, w trakcie WF-u czy przerw.

 

back to school

 

Zanim kupisz termos lub bidon szkolny: sprawdź, ile powinno pić twoje dziecko w szkole

Pierwszą kwestią, jaką musimy ustalić przed wyborem bidonu szkolnego, termosu lub kubka termicznego, jest jego wielkość. Ile picia trzeba zapakować uczniowi klas 1-3, który spędza w szkole 4-5 godzin? A ile starszakowi, którego nie ma w domu 7 godzin? Z jednej strony trudno jest oszacować ilość płynów potrzebną dziecku w ciągu dnia. Każde ma inne zapotrzebowanie, w zależności od wieku, płci, wzrostu, masy ciała i aktywności. Ale są pewne podstawowe wytyczne.

Dla dziecka w wieku wczesnoszkolnym na każdy kilogram masy ciała powinniśmy podawać ok. 50-60 ml płynów.

Nastolatek powinien wypijać ok. 40-50 ml wody na każdy kg masy ciała. Możemy założyć, że ok. 1/3 tego zapotrzebowania jest spożywana z jedzeniem (owoce, jogurty, zupy). To znaczy, że dla młodszego dziecka kubek termiczny o pojemności ok. 300 ml powinien być wystarczającą porcją płynu do szkoły.

Dla starszaka będzie to 500 ml. Ale uwaga, jeśli dziecko ma w planie dodatkową aktywność fizyczną, np. trening, warto zapakować mu podwójną porcję napoju.

 

Bidon szkolny z rurką 300ml Coolpack Handy DANCE FLOOR

 

Na okres jesienno-zimowy, warto kupić kubek termiczny dla dziecka, do którego możecie przelać ciepłą herbatę, kakao lub inny napój, który rozgrzeje pociechę. W okresie cieplejszym warto zaopatrzyć dziecko w butelkę do wody, do której można wlać zarówno ulubiony napój dziecka, jak i wodę z miętą, cytryną bądź imbirem. Woda wzbogacona o cytrusowy czy miętowy aromat jest nie tylko zdrowa, ale i znacznie smaczniejsza dla dziecka. Można ją też lekko posłodzić miodem lub melasą. Ponadto ładna wielorazowa butelka zachęca dziecko do picia płynu oraz jest ekologiczną alternatywą dla sklepowych plastikowych butelek z wodą.

 

Butelka filtrująca AQUAPHOR City, niebieska, 500 ml

 

Co wlać do bidonu, kubka lub termosu dla dziecka do szkoły?

Nie macie pomysłu, co wlać maluchowi do bidonu szkolnego? Zdecydowanie najlepsza jest woda. Ale nie każde dziecko lubi ją pić. Nic nie szkodzi. Jeśli nasz uczeń przynosi ze szkoły nietkniętą butelkę z tym najzdrowszym napojem, to możemy podawać mu lekkie herbaty, a nawet napary ziołowe takie jak melisa, rumianek i mięta - zamknięte w kubku termicznym lub termosie długo pozostaną ciepłe. Do bidonu można też wlać sok, przy czym pamiętajmy, że dziecko powinno wypić dziennie ok. 1 szklankę soku (czyli 250 ml), dlatego, jeśli chcemy dać więcej napoju, dolejmy nieco wody.

Martwicie się tym, że dziecko nie chce pić wody, za to uwielbia słodką herbatę czy soki? Mam dla was skuteczną podpowiedź, jak to zmienić. Nie odbierajcie mu jego smaków z dnia na dzień, tylko powoli, konsekwentnie zmieniajcie. Co to znaczy? Rozcieńczajcie je wodą. Herbatę słódźcie coraz mniej i róbcie coraz delikatniejszą. Soki coraz mocniej mieszajcie z wodą i dopiero wtedy przelejcie napój do bidonu szkolnego. Musicie być cierpliwi, bo to proces nie na dwa tygodnie, ale na rok lub dwa. Jeśli jednak przez niego przejdziecie, dziecko polubi wodę, bo zmienicie jego upodobania smakowe. Tak, na dorosłych też to działa. To teraz sprawdźmy, z czego najwygodniej będzie pić w szkole.

Bidon szkolny – idealne rozwiązanie także dla najmłodszych

Pamiętacie bidony, które rodzice dawali nam na wycieczki kilka dekad temu? Dzisiejsze w ogóle ich nie przypominają. Mają piękne wzornictwo i doskonałą jakość. Najczęściej są w objętościach 250-300 ml, a różnią się zamknięciem, systemem picia (ustnik, słomka) i ceną. Znajdziemy wzornictwo zachęcające do picia maluchy, ale też młodszą młodzież oraz starszych nastolatków. Pamiętajcie, by przy wyborze kierować się tym, ile dziecko potrzebuje wody, ale też jakiej wielkości jest kieszeń w plecaku, w której uczeń będzie nosił pojemnik z napojem.

  • Bidony dla dzieci do szkoły – dla najmłodszych

W przypadku najmłodszych świetnie sprawdzi się butelka na wodę z ciekawym wzorem, np. w kotki – jej kolorowy i niebanalny wygląd zachęci malucha do częstszego sięgania po napój.

Innym, równie dobrym pomysłem, będzie butelka na wodę marki Kambukka w pięknym fioletowym kolorze. Bidon jest bezproblemowy w obsłudze jedną ręką oraz posiada wygodny uchwyt do przenoszenia.

 

Kambukka, Butelka, Reno Lavender, 500 ml

 

  • Bidony szkolne dla nastolatków

Na jakie bidony szkolne warto zwrócić uwagę w przypadku nastolatków? Najlepiej na takie, które wyróżniają się niebanalnym designem oraz dużą odpornością na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, dzięki czemu nie ulegną zniszczeniu w plecaku, podczas wycieczek szkolnych czy w trakcie WF-u. Poniżej kilka propozycji:

  • Bidon szkolny z rurką Coolpack Handy Dance Floor – wykonany jest ze specjalnego tworzywa niezawierającego BPA;
  • Niebieska / różowa butelka AQUAPHOR City o pojemności 500 ml – butelka w sam raz do szkoły (posiada praktyczne oczko, dzięki któremu można ją z łatwością zamocować do plecaka), na długie wycieczki i na co dzień. Szeroki wlew umożliwia bezproblemowe wrzucenie do napoju kawałków owoców czy kostek lodu;
  • Bidon Coolpack Drink & Go Gradient Berry, lekki i modny, bardzo dobrze utrzymuje zarówno zimną, jak i ciepłą temperaturę napojów.

 

Termos Coolpack Drink & Go Gradient Blueberry Z04505

 

Butelka do szkoły – prosta i wygodna propozycja w sam raz na lekcje

Najprostsze i najlżejsze rozwiązanie. Ma też największy zakres objętości. Dla dorosłych znajdziemy nawet butelki litrowe. Do wyboru mamy kilka rodzajów. Zwykłe butelki, najczęściej z szerokim ustnikiem, który umożliwia wrzucenie kawałków owoców, mięty, kostki lodu. Są też butelki z filtrem, dzięki którym dziecko może uzupełnić wodę nalewając zwykłej kranówki. Oraz butelki termiczne, stalowe, które działają podobnie jak termosy. Latem woda jest w nich chłodna, zimą można nalać ciepłej herbaty. U nas w domu korzystamy właśnie z ostatniego typu. Wybór butelek jest tak duży, że nie ma szans, by nie znaleźć rozwiązania idealnego dla siebie.

 

Butelka z filtrem BRITA różowa

 

Termos dla dziecka do szkoły – na każdą porę roku

Nie jest to najpraktyczniejsze rozwiązanie, bo dziecko musi zdjąć kubeczek, nalać do niego napój i dopiero może wypić. Czyli potrzebuje miejsca, by rozstawić termos i spokojnie z niego skorzystać. W dodatku kubek sprzyja rozlewaniu (w przeciwieństwie do np. bidonu szkolnego ze słomką). Jednak termos ma jedną wielką zaletę. Potrafi zachęcić niektóre dzieci do picia. Na przykład moja córka nosiła właśnie termos przez pierwsze dwa lata szkoły i wypijała wszystko, co jej przygotowałam. Najzwyczajniej lubiły z koleżankami robić sobie „drugie śniadania” – rozstawiały przekąski, picie. Termos dla dziecka doskonale się w to wpisywał.

 

Kambukka, Kubek termiczny

 

Kubek termiczny dla dziecka – jaki będzie najlepszy?

Jeden z najwygodniejszych pojemników na picie. Kubek termiczny łatwo się trzyma (sprawdźcie tylko, czy jego średnica jest odpowiednia do dłoni dziecka), można w nim nosić chłodne napoje latem i ciepłe zimą, ale co najważniejsze, nie wymaga otwierania, odkręcania, itd. To ważne, bo dziecko może z niego korzystać jedną ręką, nawet podczas zabawy na szkolnym korytarzu i nic nie rozleje. Wiele kubków termicznych dla dzieci jest nieszczelnych (bez przeznaczenia do noszenia w torebce czy plecaku), więc pamiętajcie, by to sprawdzić. Do szkoły dziecko potrzebuje całkowicie szczelnego pojemnika na napoje.

I trzy ważne uwagi na koniec. Jeśli w szkole jest poidełko, kubek termiczny, bidon lub pojemnik na wodę może być mniejszy – 250 ml. Po wykorzystaniu przyniesionego z domu napoju, dziecko będzie pić z poidełka, ale też dolewać sobie wodę do własnej butelki czy kubka. Druga sprawa: zawsze pamiętajcie, że korzystając z kubków termicznych, bidonów szkolnych, termosów oraz butelek termicznych, nalewamy do nich napoje w takiej temperaturze, żeby nie poparzyły dziecka. I trzecia sprawa, najważniejsza. Dawanie dziecku codziennie napoju w jednorazowej butelce, to najgorsze rozwiązanie z możliwych. Ludzie, którzy tak robią, niszczą świat i odbierają przyszłość wszystkim dzieciom. Pamiętajcie, by korzystać wyłącznie z rozwiązań wielorazowych.

 

Kubek termiczny 400ml FUORI grafitowy 27671

 

A w czym wasze dzieci noszą picie do szkoły? Sprawdźcie inne porady dotyczące tego, jak przygotować dziecko do powrotu do szkoły, oraz wybór produktów, które ten powrót ułatwią.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock