Badania dowodzą, że regularne posiłki w szkole wpływają na zmniejszenie napięcia, polepszenie nastroju dziecka a tym samym szybsze odnalezienie się w grupie i poprawę relacji z rówieśnikami, jak również nauczycielami.

 

BTS

 

Wielu dietetyków dziecięcych twierdzi nawet, że to drugie śniadanie jest dla ucznia najważniejszym posiłkiem dnia, ponieważ dostarcza energii w czasie, gdy jest ona najbardziej potrzebna. Aby zabrać je do szkoły, niezbędna będzie śniadaniówka, czy inaczej lunchbox do szkoły (najczęściej pojęcia te stosuje się wymiennie). Nie można także zapomnieć o butelce lub bidonie na picie. Więcej informacji o tego rodzaju pojemnikach na wodę znajdziecie w artykule „Bidon, butelka, termos, kubek termiczny – zabieramy picie do szkoły”.

 

Bidon Nalgene  OTF On The Fly  700 ml

 

Oddzielne torby do przenoszenia posiłków są bardzo wygodne, ponieważ warstwa foli termicznej pozwala nie tylko zachować odpowiednią temperaturę jedzenia, ale też jest łatwa w czyszczeniu. Takie torby mogą sprawdzić się na półkoloniach, w przedszkolu, gdy dziecko ma specjalną dietę dostarczaną z domu, ale raczej nie w szkole. Noszenie dodatkowego obciążenia w rękach, gdy uczeń ma już plecak, nie jest praktyczne. Dlatego w poniższym artykule skupimy się nie na torbach na drugie śniadanie do szkoły, a na pudełkach.

 

Lunchbag  Kolekcja Crazy Cats  270x275 mm

Jak wybrać idealne pudełko śniadaniowe dla dzieci?

Decydujące jest to, czy dziecko je w szkole obiad oraz do której klasy chodzi. Jeśli je obiad w szkolnej stołówce i jest uczniem klasy pierwszej (czyli ma cztery lekcje dziennie), to znaczy, że musimy zadbać w zasadzie tylko o wodę. Ale jeśli chodzi do piątej klasy i ma 6-7 godzin zajęć w ciągu dnia, a do tego nie korzysta ze szkolnej stołówki, powinno dostać dwie pełnowartościowe porcje jedzenia. Na przykład tortille z dużą ilością warzyw oraz owoce z mieszanką orzechów. W takich sytuacjach sprawdzi się odpowiedni pojemnik do przechowywania żywności.

 

Lunchbox  Kolekcja Galaxy  3 komory 55x210 mm

 

Jaki kształt powinien mieć pojemnik na śniadanie dla dzieci?

Kiedy już oszacujemy ilość potrzebnego jedzenia i wielkość śniadaniówki, należy przejść do kształtu lunchboxa do szkoły. Warto dokładnie obejrzeć tornister czy plecak dziecka i zwyczajnie sprawdzić, jakie formy zmieszczą się do kieszeni lub przegrody przeznaczonej na jedzenie – płaski prostopadłościan, wysoki owal, kilka mniejszych pudełek o przekroju kwadratu? Brzmi banalnie, ale to naprawdę ważne, bo nic nam po najpiękniejszym pojemniku na śniadanie, jeśli nie zmieści się on do plecaka.

 

pojemnik na lunch curver

 

Jeden większy pojemnik na śniadanie, czy kilka mniejszych?

Dobrym rozwiązaniem może być wybór zestawu mniejszych pudełek na śniadanie dla dzieci kupowanych w kompletach. Są to zazwyczaj trzy lub cztery pudełka, które mają takie samo wzornictwo, ale różne wielkości i chowają się w siebie jak matrioszki. Nie dość, że złożone zajmują mało miejsca w szafce, to rano nie ma kłopotu z dobraniem wielkości potrzebnych na dany dzień. Do tego łatwo je rozmieścić w plecaku, a kiedy dziecko już zje, wkłada je jedno w drugie (zajmują mniej miejsca).

 

Zestaw Lunchboxów Kolekcja Crazy Cats   3 pojemniki

 

Szczelne zamkniecie czy przegródki – co wybrać przy zakupie lunchboxa?

Rodzaj lunchboxa zależy przede wszystkim od tego, co zamierzamy dawać dziecku do jedzenia i jakie warunki będzie miało do spożycia posiłku. I tak na przykład, jeśli planujemy na drugie śniadanie jogurty z owocami, owsianki na zimno, sałatki z sosami, to oczywiście konieczne będą całkowicie szczelne pojemniki. A to dlatego, że nawet jeśli dziecko włoży śniadaniówkę do plecaka pionowo, to przecież może się on przewrócić i jogurt wypłynie.

 

Podwójny pojemnik Bento BergHOFF

 

Z kolei, jeżeli zamierzamy komponować posiłki z kilku składników, które warto od siebie odseparować, to pora pomyśleć o lunchboxie do szkoły z przegródkami czy wewnętrznym pudełkiem. A może dziecko jada w szkole tylko kanapki? Wtedy pudełko nie musi być ani szczelne, ani z podziałką.

Zanim jednak rozplanujecie ambitne posiłki na każdy dzień, warto zadać sobie kilka istotnych pytań. Czy nasz uczeń będzie miał gdzie rozłożyć się z jedzeniem? Czy będzie miał na to wystarczająco dużo czasu? Czy będzie chciał usiąść i poświęcić przerwę na posiłek? Czy może woli wziąć w rękę domowego batonika lub kanapkę i zjeść spacerując z kolegami? Mając odpowiedzi, będziemy wiedzieli jaki typ pudełka na śniadanie jest najlepszy.

Łyżka, widelec, nóż – czy pudełko śniadaniowe dla dzieci powinno być wyposażone w sztućce?

Najlepiej zrezygnować z pakowania zwykłych, metalowych sztućców – i to nie z powodu wagi, ale bezpieczeństwa. Metalowy widelec czy nóż wyjmowany na zatłoczonym korytarzu to niezbyt dobry pomysł. W zasadzie, dziecko nie potrzebuje noża. Jedzenie wymagające krojenia, możemy jeszcze przed zapakowaniem podzielić na mniejsze kawałki.

Dobrze, jeśli lunchbox do szkoły ma załączone sztućce w komplecie, bo od razu mają one swoje miejsce w pudełku. Jeśli musimy dokupić łyżkę czy widelec, nie wybierajmy jednorazówek. Uczmy dziecko dbać o środowisko. Odpowiednie będą lekkie i bezpieczne sztućce z tworzywa sztucznego, które – jeśli są dobrej jakości i nie zostaną zgubione – mogą służyć nawet całą szkołę.

 

pojemnik klausberg

 

Na takie sztućce można dokupić specjalne etui albo zawijać je w bawełnianą ściereczkę, co znowu wydaje się bardziej eko, ale wymaga częstego prania i zużywania zasobów: wody i energii. Sztućce są jednak najczęściej potrzebne do posiłków typu obiad na zimno, więc może trzeba wtedy sięgnąć po „doroślejszy” lunchbox do szkoły – szczelny, z dodatkowymi pojemniczkami, podziałkami i widelcem.

Design pojemnika śniadaniowego dla dzieci wybiera ten, kto z niego korzysta

To naturalne, że chcielibyśmy, by wzornictwo szło w parze z naszymi upodobaniami estetycznymi. Przypomnijmy sobie jednak – kto będzie nosił codziennie pudełko do szkoły i z niego korzystał. Warto pozwolić dziecku wybrać pojemnik na śniadanie, który mu się podoba. Więc jeśli marzy o lunchboxie do szkoły z ulubionym bohaterem, to niech taki dostanie. Nie ma sensu obawiać się tego, że za rok czy dwa wyrośnie z tej fascynacji. Lunchboxy są niedrogie, a kiedy maluch nie będzie już chciał nosić wybranego wzoru, pudełko śniadaniowe możemy wykorzystać w naszej kuchni do przechowywania drobiazgów.

 

Bidon  Kolekcja Game Over 175x65 mm

 

Lunchobox do szkoły – jaki materiał wybrać?

Oczywiście najwygodniejsze są lunchboxy z tworzyw sztucznych – lekkie, łatwe w utrzymaniu czystości i stosunkowo niedrogie. Pamiętajmy jednak, by zwracać uwagę na to, czy nie zwierają szkodliwych substancji. Niepożądane są Bisfenol A (BPA) oraz ftalany. BPA przenika do żywności w podwyższonej temperaturze np. przy podgrzewaniu jedzenia w mikrofalówkach, a także w przypadku uszkodzeń tworzywa poprzez zarysowanie lub nadłamanie. Dlatego dobrze, jeśli śniadaniówka jest od niego wolna.

 

Lunchbox Bento  Leniwiec Grey 3 przegrody

 

Alternatywą są pudełka szklane lub stalowe. Są jednak mało powszechne w Polsce oraz stosunkowo drogie, ciężkie i – w przypadku szkła – niezbyt bezpieczne dla dzieci. Zwróćcie uwagę na to, że śniadaniówki z bezpiecznego tworzywa sztucznego w pewnym sensie są przyjazne dla środowiska, bo eliminują codzienne zużycie folii spożywczych i aluminiowych, w które najczęściej pakuje się żywność na wynos. Sprawdź naszą ofertę i wybierz lunchbox do szkoły dla swojego dziecka.

Po więcej porad dotyczących wysposażenia ucznia znajdziecie w dziale Back to School.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock