Bestsellery Empiku 2020 – filmy fabularne z nominacją

„Boże Ciało” Jan Komasa

Jeszcze niedawno cieszyliśmy się z nominacji „Bożego Ciała” do Oscara i liczyliśmy Orły, które film Jana Komasy otrzymała w marcu 2020 roku. A teraz ponownie nadarza się okazja do uhonorowania tytułu, tym razem w plebiscycie Bestsellery Empiku. „Boże Ciało” to historia o tym co boskie i ludzkie, w której bohater z poprawczaka wędruje przed bramy kościoła.

 

Boże Ciało Jan Komasa

 

„Gwiezdne Wojny: Skywalker. Odrodzenie” J.J. Abrams

Saga spod znaku „Gwiezdne Wojny” to kolosalne uniwersum, które ma rzesze wiernych fanów na całym świecie. Najnowsza odsłona to kulminacja trylogii sequeli i IX część cyklu zwanego Kanonem. Najbardziej emocjonujący jest w niej powrót Palpatine'a oraz rozwikłanie zagadki połączenia między Rey a Benem. Czy Moc sprawi, że produkcja zdobędzie nagrodę?

 

Gwiezdne Wojny: Skywalker. Odrodzenie

 

„Joker” Todd Phillips

Wokół tytułowej postaci przez lata narosło wiele legend i chociaż mieliśmy okazję oglądać kilka jej aktorskich interpretacji, nie sposób powiedzieć, która była najlepsza. Jak było w tej odsłonie, gdzie w  Jokera wcielił się Joaquin Phoenix? Warto kreację komika na skraju załamania zobaczyć samemu i przekonać się dlaczego to tak doceniana rola.

 

Joker

 

„Parasite” Joon-ho Bong

Joon-ho Bong w filmie „Parasite” swoją opowieść zaczyna snuć bardzo powoli, chwyta nas za serce pokazując rodzinę z nizin społecznych, która mimo biedy potrafi okazywać sobie uczucia. Kiedy zaś zaczynamy odczuwać lekkie znużenie faktem, że familijny fortel uknuty przez biedniejszych przeciwko bogatszym ma się zbyt dobrze, sprawę komplikuje konkurencyjna grupa…

 

Parasite

 

„Polityka” Patryk Vega

„Polityka” to kolejny film polskiego reżysera, w którym twórca mierzy się z jakimś środowiskiem i poddaje je autorskiej analizie i krytyce. Nie oszczędza żadnej ze stron politycznej agendy, która wielu obserwatorom do złudzenia przypominała rodzime formacje. Vega w wywiadach podkreślał swoją chęć do wstrząśnięcia polską opinią publiczną, czy się udało?

 

Polityka

 

Bestsellery Empiku 2020 – filmy animowane z nominacją

„Baranek Shaun Film. Farmageddon” Will Becher, Richard Phelan

Seans z przygodami Baranka Shauna to okazja do urządzenia zabawy w liczenie cytatów z innych wielkich dzieł popkultury, które należą do gatunku science fiction. Nie oznacza to, że młodsi odbiorcy lub osoby niegustujące w kosmicznych historiach będą się na tym filmie nudzić – poczucie humoru i prędka akcja niezwykle mocno wciągają.

 

Baranek Shaun Film. Farmageddon

 

„Kraina Lodu 2” Jennifer Lee, Chris Buck

Druga odsłona losów Anny i Elzy to z jednej strony kontynuacja opowieści, a z drugiej zupełnie osobna historia: nowe wątki, nowe czary, ale ci sami bohaterowie nieco wzbogaceni o doświadczenia z poprzednich przygód. Jeśli pierwsza część pozostawiła po sobie jakieś zagadki, to „Kraina Lodu 2” większość z nich rozwikłuje i to w niezwykle ciekawy sposób.

 

Kraina lodu 2

 

„Naprzód” Dan Scanlon

Konflikt magii i technologii to niezwykle wdzięczny temat do rozważań. I takie właśnie fantazjowanie zainspirowało Dana Scanlona do stworzenia opowieści, w której magia została wyparta przez cuda techniki. Bohaterowie animacji „Naprzód” postanawiają jednak podszkolić się nieco w czarowaniu. Powinno pójść im całkiem nieźle, w końcu są… elfami!

 

Naprzód

 

„O Yeti!”, Reż. Jill Culton

DreamWorks Animation postanowiło stworzyć uroczą baśń zainspirowaną kulturą Wschodu. Miejscem wydarzeń w „O Yeti!” są Chiny, ale już sama postać Everesta – jego magiczna natura, łagodność i fizjonomia od razu mogą kojarzyć się z japońskim Totoro. Historia przyjaźni między człowiekiem a magiczną istotą chwyta za serce mniejszych i większych widzów.

 

O Yeti!

 

„Urwis” Reż. Kevin Johnson

Francuski piesek będzie musiał zmierzyć się z pieskim życiem. Z pałacowych kanap Urwisowi przyjdzie posmakować „uroków” świata bez smyczy i pełnej miski. Na nową będzie musiał nauczyć się korzystać z instynktu i przestać myśleć o sobie, jak o najdroższym pupilku. Piękna historia i uniwersalny przekaz.

 

Urwis

 

Jak myślicie, który z tych filmów fabularnych oraz animowanych otrzyma w tym roku nagrodę plebiscycie Bestsellery Empiku? Koniecznie dajcie znać w komentarzach. A jeśli chcecie sprawdzić nominacje w pozostałych kategoriach, zajrzyjcie na stronę wydarzenia.