Są to mamy – kobiety, i mamy – przedstawicielki różnych gatunków zwierząt; mamy prawdziwe i przybrane; mamy szczęśliwe i te zagubione. Czyli bez wahania można powiedzieć, że w tym przypadku także świat literacki jest odzwierciedleniem tego prawdziwego.

Dzień Matki niech będzie pretekstem do sięgnięcia wraz z dziećmi po książki, w których mamy odgrywają ważną rolę; do przyjrzenia się ich postawom i rolom; do rozmowy.

Poniżej zaledwie kilka propozycji, z zaproszeniem do dodawania w komentarzach tytułów swoich ulubionych książek z mamami w rolach głównych lub drugoplanowych.

Jak mama została Indianką

Czy mamy potrafią bawić się w Indian? Przekonuje się o tym Ulf, kiedy pewnego dnia udaje mu się odciągnąć mamę od smażenia kotletów – czyli uwolnić z niewoli u bladych twarzy. Spędzają ze sobą niezwykły dzień. Mama zmienia się nie do poznania – przypomina sobie czasy, kiedy sama, jako mała dziewczynka, bawiła się w Indian. Ten jeden raz kotlety mogą poczekać!
Pięknie ilustrowana, ciepła i mądra książka, a przy tym genialnie doprawiona specyficznym dla Ulfa Starka humorem! Historia o małym Ulfie i jego mamie pomoże rodzicom zrozumieć, jak ważne są chwile spędzone z dzieckiem, i że nawet w nawale obowiązków warto sobie czasem pozwolić na odrobinę szaleństwa! Dzieciom natomiast pozwoli spojrzeć na rodziców w zupełnie nowym świetle – bo choć trudno w to uwierzyć, rodzice też kiedyś byli mali!

Okładka książki

Mama bohatera

Przewrotna i arcyciekawa Mama bohatera nie jest zwykłą bajką, chociaż nie brakuje w niej rycerzy, króla, ogra, goblina, magii i wartkiej akcji. Prawdziwym bohaterem tej opowieści okazuje się pewna nieprzeciętna mama, która wyrusza ze swoim synem (najlepszym szermierzem w królestwie) do Czarnego Kawalera, by w imieniu króla negocjować rozłożenie pewnego długu na dogodne raty… Oto komiczna niepowtarzalna historia o sile matczynej miłości. Genialnie opowiedziana i zilustrowana. W brawurowym przekładzie Filipa Łobodzińskiego.

Okładka książki

Wszystkie moje mamy

Szymek boi się mieszkać w otoczonym murem getcie. I nie chce nosić gwiazdy Dawida na ręce. Tęskni za swoją kamienicą, za radiem z zielonym oczkiem, za tatą… Pewnego dnia do ich drzwi puka siostra Jolanta i namawia mamę, żeby oddała Szymka, że tam, za murem będzie bezpieczny. Szymon Bauman dopiero po latach dowiaduje się, że siostra Jolanta tak naprawdę nazywa się Irena Sendler. I że, poza nim, uratowała od zagłady jeszcze dwa i pół tysiąca innych żydowskich dzieci. Czy można piękniej przeciwstawić się złu?

Okładka książki

Basia i mama w pracy

Mama Basi zaczyna pracować. Ma dużo mniej czasu dla rodziny. Szybko okazuje się, że nie tylko Basia źle to znosi…
Basia to rozpoznawalny polski współczesny bohater dla dzieci przedszkolnych i wczesnoszkolnych. Świetna współczesna literatura dziecięca, dowcipnie zilustrowana, w nowoczesnej oprawie graficznej. Basia to współczesna, zabawna i mądra dziewczynka. Nie idealnie grzeczna, ale z polotem. ATRAKCYJNA. Bohaterka jest dziewczynką przyciągającą siłą swego charakteru. Jest to jednocześnie świat bardzo bliski i zrozumiały dla dziecka – współczesne realia opisane są tu współczesną świetną polszczyzną. WARTOŚCIOWA. Przygody Basi poszerzają wiedzę dziecka, pomagają mu zrozumieć otaczający go świat, pokazują jak poradzić sobie w trudnych sytuacjach. polska a nie zaściankowa, dowcipna ale nie prymitywna, mądra ale nie przemądrzała, kształcąca ale nie na siłę.

okładka książki

Tsatsiki i mamuśka

Tsatsiki to dość niezwykłe imię, ale sam Tsatsiki-Tsatsiki Johansson jest zupełnie zwyczajnym chłopcem. No, może z wyjątkiem tego, że jego mama, zwana czule Mamuśką, gra na basie w zespole rockowym, a jego tata jest poławiaczem ośmiornic, mieszka w Grecji i nawet nie wie o istnieniu swojego syna.
Tsatsiki mieszka w Sztokholmie, ma siedem lat i właśnie rozpoczął pierwszą klasę. A to oznacza, że w jego życiu pojawiają się przyjaźń, miłość, ale też wielki wróg. Poza tym musi coś wymyślić, żeby zalecający się do Mamuśki kolega z zespołu nie został przypadkiem jego nowym tatusiem!
Pierwsza z pięciu książek o Tsatsikim – przetłumaczonych na kilkanaście języków i wielokrotnie nagradzanych, m.in. przez szwedzkie Jury Dziecięce, które trzem z nich przyznało nagrodę za najlepszą książkę roku w kategorii wiekowej 7-9 lat.
Dalsze przygody Tsatsikiego w książce „Tsatsiki i Tata Poławiacz Ośmiornic”.
Okładka książki

Filip i mama, która zapomniała

Mama Filipa jest tak zmęczona i zestresowana, że pewnego dnia zamienia się w smoka. I zupełnie
zapomina, co się robi, kiedy jest się mamą.

A co się robi z mamą, która zamieniła się w smoka i wylizuje talerze, zamiast je pozmywać, depcze telefon, zionie ogniem, je muchy i ze złości wali ogonem o ziemię? Filip wyrusza z mamą w poszukiwaniu lekarstwa na smoki.

Pija Lindenbaum jest wnikliwą obserwatorką dziecięcego świata, cenioną i wielokrotnie nagradzaną szwedzką autorką i ilustratorką książek dla dzieci.

Filip chodzi do przedszkola razem z Igorem i Nusią, bohaterami innych książek autorki: „Igor i lalki”,
„Nusia i wilki”, „Nusia i baranie łby”, „Nusia i bracia łosie”.

Okładka książki

Włosy mamy

„Włosy mamy” to niezwykła, baśniowa opowieść o depresji rodzica. Prosta, wypełniona metaforą historia o narastającym chaosie w uczuciach dziecka, które samo próbuje zrozumieć coś, co jest dla niego niezrozumiałe. Samo próbuje działać, by móc odzyskać spokój i poczucie bezpieczeństwa.

”Włosy mamy”, pomimo ciężaru tematycznego, to niezwykle ważna, zrozumiała dla najmłodszych historia dająca nadzieję, pozwalającą oswoić najtrudniejsze uczucia.

Czasem, a może nawet częściej niż czasem, zdarzają się w życiu rzeczy, które są trudne dla dorosłych , a jeszcze trudniejsze dla dzieci. Być może wtedy warto przypomnieć sobie opowieść o Emmie.
Poetycki język Gro Dahle doskonale współgrający z mistrzowskimi ilustracjami Sveina Nyhusa sprawiają, że „Włosy mamy” to źródło nie tylko głębokich przeżyć emocjonalnych, ale też wyjątkowych doznań artystycznych.

Książka, która na długo pozostaje w pamięci!

Okładka książki

(opr. Ewa Świerżewska, opisy książek pochodzą ze strony empik.com i stron wydawców)