Podobnie jak aloes w żelu, żel bambusowy zyskuje coraz większą popularność wśród miłośników i miłośniczek naturalnej pielęgnacji. Czy ten kosmetyk głęboko zakorzeniony w dalekowschodniej tradycji może zastąpić Aloe Vera? Jakie działanie wykazuje i jak go stosować? Podpowiadamy, jakie są właściwości żelu bambusowego.

Stosowanie oleju aloesowego cieszy się tak dużą popularnością z kilku powodów. Po pierwsze, jest to produkt o naturalnym składzie. Po drugie, trudno o bardziej skuteczny w przyspieszaniu procesów gojenia i regeneracji środek. I wreszcie, po trzecie – aloes jest niesamowicie uniwersalny. Możesz zaaplikować go na skórę twarzy, na ciało, a także włosy.

Żel bambusowy często polecany jest jako alternatywa dla aloesu z uwagi na podobną konsystencję i właściwości. Nic dziwnego, ponieważ jego skład jest całkiem podobny. Należy jednak pamiętać, że budowa chemiczna obu składników różni się.

 

G-Synergie, żel bambusowy wielofunkcyjny, 270 ml

 

Żel bambusowy – z czego się składa? 

Zacznijmy od różnic. W przeciwieństwie do aloesu w żelu produkt na bazie bambusa zawiera krzemionkę – substancję, którą można znaleźć również w glinkach. Jest to związek mineralny będący powszechnym składnikiem skał. Jest jednak również surowcem budulcowym wielu roślin.

Krzemionka wykazuje działanie antybakteryjne i świetnie pochłania sebum oraz reguluje procesy jego wytwarzania. Sprawia to, że znakomicie sprawdza się jako składnik kosmetyków do cery trądzikowej i tłustej. Warto stosować ją również w pielęgnacji paznokci i włosów, które znakomicie wzmacnia. Z tego względu krzemionkę, jak również zawierające je glinki, można znaleźć w szamponach i odżywkach.

Podobnie jak aloes, bambus w żelu zawiera aminokwasy, sacharydy i witaminy z grupy B i C. Spektrum witamin jest mniejsze niż w przypadku aloe vera, które ma w składzie również witaminy A i E.

W składzie żelu bambusowego znajdziesz również aminokwasy, stymulującą produkcję kolagenu ramnozę oraz flawonoidy – związki wykazujące silne działanie przeciwutleniające i antycellulitowe.

 

Beauty Kei, wielofunkcyjny żel bambusowy 99%, 250 ml

 

Żel bambusowy – zalety stosowania kosmetyku 

Kosmetyk tego typu jest uniwersalny, co docenią zwłaszcza osoby dbające o ekologię i zwolennicy rosnącego w siłę trendu skinimalizmu (o którym przeczytasz w naszym artykule o świadomej pielęgnacji twarzy). Ten sam kosmetyk możesz zastosować na twarz, włosy, ciało i paznokcie, uzyskując znakomite efekty. Żel bambusowy ma przyjemną, lekką konsystencję, która znakomicie się wchłania, nie pozostawiając na skórze tłustego filmu. Z tego względu dobrze sprawdzi się również w pielęgnacji cery mieszanej i tłustej, mającą problemy z nadprodukcją sebum.

Produkty na bazie bambusa schładzają cerę i pozostawiają wrażenie ukojenia, co czyni z nich idealny produkt na lato, gdy skóra może ulec poparzeniom słonecznym, a jednocześnie jest skłonna do nadprodukcji sebum.

Żel bambusowy na twarz i ciało – jak stosować?  

Nie polecamy zastępować żelem kremu, zwłaszcza jeśli twoja skóra jest przesuszona Najlepiej stosować go w charakterze nawilżającego uzupełnienia dla ulubionego kosmetyku, mimo że dzięki swojemu składowi mógłby w zasadzie zastąpić krem. Nakładaj go na oczyszczoną twarz, a następnie zaaplikuj krem zawierający emolienty celem domknięcia nawilżenia w skórze.

Żel bambusowy możesz również wykorzystać jako bazę do produkcji domowych kosmetyków. Możesz przygotowywać z jego wykorzystaniem maseczki, a nawet kremy home made.

Pamiętaj, że żel nie nadaje się do mycia twarzy, ponieważ nie zawiera substancji myjących i oczyszczających.

Bambus znakomicie sprawdzi się również na ciało, zwłaszcza jeśli masz problemy z cellulitem. Jego składniki pobudzają naczynia krwionośne i redukują pomarańczową skórkę.

 

The Saem, Fresh Bamboo Soothing Gel 99%, żel bambusowy do twarzy, 260 ml

 

Żel bambusowy na włosy – jak stosować? 

Z uwagi na wysoką zawartość krzemionki i innych składników odżywczych, żel bambusowy świetnie sprawdzi się również w pielęgnacji włosów. Pokochają go szczególnie osoby o wysokoporowatych kosmykach, które ze względu na otwartą strukturę łusek potrzebują intensywniejszego nawilżania.

Żel bambusowy możesz stosować jako zamiennik odżywki czy maski, postępując podobnie jak z tymi produktami — czyli pozostawiając kosmetyk rozprowadzony na włosach przez kilka minut, a następnie spłukując. Możesz również wykorzystać żel do ploppingu — techniki stosowanej w pielęgnacji włosów kręconych celem wydobycia skrętu z loków. W tym przypadku żel bambusowy możesz zastosować przed nałożeniem kremu stylizującego i zawinięciem włosów w turban.

Bambus idealnie sprawdzi się również do olejowania na podkład. Wykorzystanie go pomoże ci w maksymalnym nawilżeniu włosów przed zastosowaniem oleju, który zamknie nawilżenie w strukturze włosa.

Żel bambusowy czy aloesowy — który wybrać? 

Oba żele świetnie sprawdzają się w nawilżaniu i odżywianiu cery, a ich lekka konsystencja ułatwia wchłanianie. Produkty przyjemnie koją skórę i odświeżają ją.

Jeśli zależy ci przede wszystkim na właściwościach przyspieszających gojenie i łagodzących, aloes będzie lepszym wyjściem. W przypadku gdy szukasz kosmetyku, który rozprawi się z celullitem i pomoże ci uregulować procesy wytwarzania sebum, żel z bambusa zda egzamin lepiej.

Aloes świetnie sprawdza się w nawilżaniu i odżywianiu, natomiast jeśli potrzebujesz odbudowy struktury włosów i paznokci, bambus będzie lepszym wyborem z uwagi na krzemionkę.

Jak wybrać dobry żel bambusowy? 

Przede wszystkim, wczytaj się uważnie w skład. Warto szukać produktów pozbawionych alkoholu, który może podrażniać skórę. Pamiętaj też o sprawdzeniu stężenia.

Jeśli zależy ci na maksymalnym stężeniu naturalnego wyciągu, wybierz żel bambusowy G Synergie, The Saem lub Beauty Kei, zawierające 99% bambusa.

Więcej podobnych tekstów znajdziesz na Empik Pasje w dziale Dbam o urodę!

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock