W ofercie możemy znaleźć dwa rodzaje uchwytów do selfie. Pierwsze oferują jedynie mocowanie na telefon i rozsuwane ramię. Głównie służą one do filmowania, ale z pomocą samowyzwalacza w telefonie też pomogą wykonać selfie. Drugi rodzaj posiada wbudowane sterowanie migawką aparatu czy to pod postacią zintegrowanego panelu, czy też odłączanego pilota. Pozostaje jedynie pytanie, jak sparować selfie stick z telefonem?  Postaramy się na nie odpowiedzieć.

 

Wozinsky Selfie Stick Tripod teleskopowy statyw kijek do zdjęć + pilot Bluetooth czarny (WSSTK-01-BK)

 

Jak podłączyć selfie stick do telefonu?

Pierwszą kwestią jest podłączenie selfie sticka do telefonu. W zależności od modelu znajdziemy w uchwycie mocowanie, które podczas wkładania smartfona samoczynnie się rozszerza do rozmiaru urządzenia lub wymaga rozkręcenia i po włożeniu telefonu skręcenia w odpowiedniej pozycji. Po umieszczeniu smartfona w uchwycie jest on gotowy do działania. Z punktu widzenia montażowego nie jest wymagane żadne dalsze działanie. W przypadku selfie sticka ze sterowaniem konieczne będzie wcześniejsze sparowanie z telefonem.

 

Monopod OMEGA OMMPKO Selfie Stick Marka:OMEGA

 

Jak połączyć selfie stick z telefonem przez Bluetooth?

Uchwyty do selfie wykorzystują łączność Bluetooth do współpracy z telefonami i zazwyczaj są urządzeniami typu plug and play, co oznacza, że po sparowaniu natychmiast są gotowe do działania. W celu sparowania selfie stick z telefonem należy wykonać następujące czynności:

1. Uruchom selfie stick odpowiednim przyciskiem. (Najczęściej „On”) Dioda na kijku powinna zacząć migać, co oznacza uruchomienie wyszukiwania w trybie Bluetooth.

2. Na telefonie rozwiń menu opcji i wejdź w funkcję Bluetooth. Włącz łączność i odśwież listę dostępnych urządzeń.

3. Wybierz z listy selfie stick. Często te akcesoria do telefonu są rozpoznawane jako klawiatura BT lub urządzenie zawierające w nazwie jedynie numer seryjny.

4. Po kliknięciu parowania na telefonie urządzenia się połączą i będą gotowe do działania.

Po połączeniu selfie stick powinien od razu działać tak, jak należy. Teraz wystarczy włączyć aplikację aparatu, ustawić przednią kamerę i umieścić telefon w uchwycie do selfie. Przyciśnięcie na akcesorium przycisku migawki spowoduje wykonanie zdjęcia. Niektóre modele mogą też być wyposażone w przyciski zoomu, które pozwalają przybliżać i oddalać ujęcie, co ułatwia kadrowanie.

 

Insta360, Invisible Selfie Stick 114Cm

 

Telefon nie wykrywa selfie stick – co robić?

Jeżeli telefon nie może wykryć selfie stick, należy w pierwszej kolejności sprawdzić, czy łączność Bluetooth została włączona na obu urządzeniach. Kontrolka na kijku powinna migać, co oznacza tryb parowania. Tylko wtedy akcesorium daje się odnaleźć innym urządzeniom. Jeżeli kontrolka świeci światłem ciągłym to selfie stick może być sparowany z innym telefonem i należy go najpierw rozparować z drugim urządzeniem.

Istnieje również możliwość, że z listy dostępnych urządzeń wybieramy inny sprzęt. Bardzo często selfie stick wyświetlają się na liście pod nieoczywistymi nazwami lub ciągami cyfr będących oznaczeniami producenta. W takiej sytuacji omyłkowo możemy próbować sparować telefon z innym sprzętem w pobliżu. Należy też pamiętać, że maksymalny zasięg dla łączności Bluetooth wynosi 10 metrów, więc oba urządzenia powinny być blisko siebie.

 

Mcdodo Double Shot Kijek Selfie Stick Tripod Bluetooth Statyw Czarny

 

Dlaczego selfie stick nie działa?

Większość uchwytów do selfie łączących się za pośrednictwem Bluetooth to uniwersalne urządzenia obsługiwane przez Androida i iOS. Na rynku występują jednak modele przeznaczone pod współpracę z telefonami pracującymi pod konkretnym systemem. Przykładowo może dojść do sytuacji, że próbujemy zmusić do współpracy selfie stick pod iOS z Androidem i vice versa.

Czasami mimo sparowania urządzeń przycisk migawki może nie inicjować wykonania fotografii. W takim przypadku należy sprawdzić, czy telefon ma zaktualizowany system do wersji współpracującej z danym akcesorium. Jeżeli aktualizacja nie pomaga może być konieczne ręczne przypisanie przycisku z selfie stick do migawki aparatu. Wykonuje się to po wejściu w ustawienia aplikacji aparatu. Nie wszystkie fabryczne aplikacje posiadają taką opcję, dlatego może być konieczne pobranie apki fotograficznej dedykowanej zdjęciom selfie. Niestety czasami także to nie pomaga i dany uchwyt do selfie nie jest kompatybilny. Dotyczy to przede wszystkim akcesoriów nierenomowanych marek oraz rzadziej dziś spotykanych kijków łączących się przewodowo przez gniazdo słuchawkowe.

Ostatnie powody niedziałania selfie sticka są bardzo prozaiczne. Zwyczajnie można nie zauważyć, że jego bateria się rozładowała i przestał działać nim wykonaliśmy zdjęcie. Ewentualnie po włączeniu lampka świeciła światłem ciągłym, ale uchwyt pozostawał sparowany z telefonem innej osoby w towarzystwie.

 

Mcdodo Kijek Selfie Stick Tripod Bluetooth Statyw

 

Teraz już wiecie jak połączyć selfie stick z telefonem i co może pójść nie tak. Mamy nadzieję, że nasz poradnik okazał się pomocny i pozwolił wam strzelić niejedną świetną fotkę.

Więcej poradników znajdziecie na Empik Pasje w dziale Elektronika.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com