Spis treści:
  1. Dekodery DVB-T2 - ranking
  2. Na co zwracać uwagę wybierając dekoder DVB-T2?

Standard DVB-T był dostępny w Polsce od 2008 roku, ale w 2022 roku rozpoczął się proces zmiany na nowy. Jedynie kanały Telewizji Polskiej otrzymały specjalną zgodę UKE na nadawania w starym standardzie do 31 grudnia 2023 roku. Oznacza to, że od 1 stycznia 2024 dekodery DVB-T2 będą potrzebne wszystkim użytkownikom telewizji naziemnej. Szczęśliwie spora część nowych telewizorów posiada wbudowany dekoder DVB-T2. Natomiast osobom, które posiadają odbiornik pozbawiony tej technologii, podpowiadamy, na jakie urządzenia postawić.

Dekodery DVB-T2 - ranking

Wybraliśmy kilka interesujących dekoderów DVB-T2, na które warto zwrócić uwagę przy poszukiwaniu takich urządzeń. Zaprezentowane modele reprezentują różne półki cenowe, dzięki czemu każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

Ferguson Ariva T30 – prosty dekoder DVB-T2

Ferguson Ariva T30 jest urządzeniem dla osób szukających podstawowego modelu do dekodowania sygnału DVB-T2 HEVC. Urządzenie odbiera i przetwarza obraz w rozdzielczości Full HD i 30 kl./s. Złącze USB daje możliwość odtwarzania treści bezpośrednio z nośników danych w formacie plików FAT16, FAT32 i NTFS. Port umieszczono z przodu, co zapewnia łatwe użytkowanie. Dekoder obsługuje najważniejsze kodeki obrazu. Dodatkowo model ten pozwala na płynne skalowanie sygnału PAL do obrazu jakości HD i Full HD. W zestawie znajduje się rozbudowany pilot zdalnego sterowania.

 

Odbiornik telewizji naziemnej FERGUSON Ariva T30, DVB-T2, H.265, HEVC

 

TESLA TE-343 DVB-T2 HEVC – tuner z funkcjami multimedialnymi

TESLA TE-343 pozwala na obsługę rozdzielczości 576i, 576p, 720p, 1080i i 1080p. Urządzenie dekoduje transmisję DVB-T2 HEVC (H.265) i jest kompatybilne z większością popularnych plików multimedialnych. Dzięki złączu USB na przednim panelu pozwala na odtwarzanie zarówno plików filmowych, jak i plików audio i grafik. Co ważne, dekoder daje również możliwość nagrywania obrazu z odbieranych kanałów telewizyjnych na zewnętrzne nośniki. Oprócz wyjścia HDMI i antenowego w obudowie znalazło się także złącze SCART i LAN RJ45. Połączenie internetowe jest jednak wykorzystywane tylko do celów serwisowych.

 

TESLA TE-343 Tuner DVB-T2 HEVC

 

Technisat Terrabox T3 – dekoder z uniwersalnym pilotem

Technisat Terrabox T3 może się pochwalić niewielką obudową z dość estetycznym panelem frontowym, na którym umieszczono wejście USB. Port pozwala na podpięcie nośników, na które można nagrać materiały z kanałów telewizyjnych. Urządzenie może również odtwarzać materiały multimedialne z podłączonych nośników. W obudowie pojawił się zarówno port HDMI, jak i SCART (EURO), dzięki czemu urządzenie będzie mogło być podłączone do znacznie starszych odbiorników. W zestawie znalazł się pilot uniwersalny pozwalający na sterowanie zarówno dekoderem, jak i podłączonym telewizorem.

 

Tuner Dvb-T2 Technisat Terrabox T3 Led Pilot Marka:TechniSat

 

Blow 4625 – dekoder z WiFi

Blow 4625 jest nowoczesnym dekoderem DVB-T2 HEVC obsługującym obraz w jakości Full HD 1080p. Urządzenie daje możliwość odtwarzania plików multimedialnych bezpośrednio z podłączonych przez USB nośników danych. Użytkownicy docenią opcję wyświetlania napisów. Funkcja PVR z programowaniem nagrań umożliwi zapisanie na zewnętrznym dysku programów TV. Opcja TIMESHIFT pozwala na zatrzymywanie i przewijanie obrazu. W zestawie znajduje się pilot uniwersalny pozwalający na sterowanie telewizorem oraz zewnętrzna karta sieciowa WiFi. Tę podłącza się przez port USB w przednim panelu.

 

Tuner Dekoder Dvb-T2 Blow 4625 Fhd+Wifi

 

Opticum T-BOX DVB-T2 H.265 HEVC HbbTV – dekoder z obsługą telewizji hybrydowej

Ostatnie urządzenie w naszym zestawieniu to Opticum T-BOX. Jedną z największych zalet tego modelu jest dostęp do telewizji hybrydowej HbbTV. Użytkownicy mogą korzystać zarówno z kanałów dostępnych drogą naziemną, jak i z treści dystrybuowanych za pośrednictwem Internetu. Dekoder obsługuje internetowe telewizje oraz serwisy VOD. Dostęp do sieci umożliwia złącze Ethernet RJ45, a opcjonalnie można podłączyć zewnętrzną kartę sieciową WiFi. Oprócz tego dekoder odtwarza pliki multimedialne z dysków zewnętrznych i daje możliwość zapisywania materiałów w funkcji PVR. W obudowie znalazły się m.in. złącza HDMI, USB i SCART.

 

Tuner DVB-T2 HBBTV T-BOX Opticum HEVC

Na co zwracać uwagę wybierając dekoder DVB-T2?

Standard DVB-T2 HEVC pozwala przede wszystkim na odbiór kanałów w lepszej jakości, bo nawet 4K, a także ze znacznie bogatszym audio. Co więcej, w pojedynczych multipleksach MUX można zmieścić większą ilość stacji telewizyjnych. Oznacza to, że użytkownicy naziemnej telewizji cyfrowej będą mogli odbierać więcej kanałów. Zewnętrzne dekodery DVB-T2 pozwalają na odbiór nowego sygnału. Łączy się je z telewizorami zazwyczaj za pomocą złącza HDMI. Posiadacze starych telewizorów pozbawionych tych złącz muszą wyposażyć się w dekodery z interfejsem SCART (EURO).

Wybierając dekoder DVB-T2, należy zwrócić uwagę, aby posiadał obsługę HEVC. Istotna jest także maksymalna jakość obrazu, jaką może przetworzyć urządzenie. Minimalnie powinno to być Full HD 1080p. Dużą zaletą będą wyjścia audio i wsparcie dla rozbudowanych standardów jak np. dźwięk przestrzenny. Część modeli pozwala na połączenie z domową siecią WiFi lub z Internetem za pomocą przewodu. Ciekawym rozwiązaniem wydają się dekodery posiadające możliwość zapisu obrazu na zewnętrznym dysku. Komfort pracy z urządzeniami może podnieść dołączony pilot uniwersalny z funkcją obsługi telewizora. 

Sporadycznie można znaleźć tzw. media boxy, czyli przystawki multimedialne wyposażone w dekoder DVB-T2 oraz funkcje Smart TV. Takie rozwiązanie nie tylko daje dostęp do cyfrowej telewizji naziemnej w nowym standardzie, ale także rozszerza funkcjonalność telewizora o wiele aplikacji, jak platformy streamingowe pokroju Netflix, Disney+, czy HBO Max. Większość media boxów jest jednak pozbawiona wejść antenowych. 

Teraz już wiecie, jak wybrać dekoder DVB-T2. Większość modeli na rynku jest do siebie podobna, więc poszukiwania nie powinny być czasochłonne.

Więcej przydatnych porad znajdziesz w dziale Elektronika.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock