Remigiusz Mróz, „Światła w popiołach”
A skoro mówimy o najgorętszych premierach, nie można nie zacząć od najnowszej książki niekwestionowanego mistrza polskiej literatury sensacyjnej – Remigiusza Mroza. Do tego lubiany autor powraca z 5 już tomem kultowego cyklu o Zaorskim i Burzyńskiej. W „Światłach w popiołach” mistrzowsko łączy ze sobą wątki typowo śledcze z nieco bardziej obyczajowym podejściem, skupionym wokół sekretów i tajemnic wypełniających zarówno życie „Burzy”, jak i wydawałoby się sennego miasteczka, w którym pracuje. Jesień 2023 to świetna okazja, by wrócić do cyklu o Zaorskim albo odkryć go zupełnie od początku – nie bez powodu cieszy się tak ogromnym uznaniem pośród rodzimych miłośników kryminałów.
Wojciech Chmielarz, „Zwykła przyzwoitość”
I jak Remigiusz Mróz postanowił wrócić do Zaorskiego i Burzyńskiej, tak Wojciech Chmielarz również odwraca wzrok w stronę jednego ze swoich najbardziej kultowych bohaterów. Cykl o Bezimiennym – najnowsza z serii autora „Żmijowiska” – wreszcie zmienił się w pełnoprawną trylogię. Autor zabiera nas w prawdziwą czytelniczą podróż, gdzie niewielka wydawałoby się intryga rozrasta się z rozdziału na rozdział, a stawka staje się coraz wyższa. Cała historia zaczyna się od pobicia staruszka, by przemienić się w pełną zwrotów akcji opowieść o wpływowych i bogatych ludziach grających w wyjątkowo niebezpieczną grę. Co sprawiło, że Bezimienny zdecydował się w nią wkroczyć i narazić się na ich gniew? Właśnie tytułowa „zwykła przyzwoitość”. Nowy tom cyklu to fenomenalna literatura rozrywkowa, fantastycznie łącząca w sobie tropy znane z klasycznych kryminałów i wypełnione adrenaliną sceny akcji.
Harlan Coben, „Za wszelką cenę”
Zaczęliśmy od powrotów polskich autorów kryminałów, czas na gwiazdę z zagranicy. A nie oszukujmy się – trudno znaleźć większe nazwisko literatury sensacyjnej od Harlana Cobena. Amerykański pisarz od niemal trzech dekad serwuje fanom wciągające i pełne napięcia powieści, które kradną z ich żyć po kilka wieczorów. Pomimo tak długiego doświadczenia „Za wszelką cenę” pokazuje, że autor nie spoczął na laurach i wciąż jest w stanie zaserwować miłośnikom swojej twórczości pełnokrwistą powieść akcji z pogranicza thrillera i kryminału. Do tego fabuła wychodzi od niezwykle pobudzającego wyobraźnię założenia: główny bohater zostaje skazany na dożywocie za zabójstwo swojego syna. Sam nie pamięta momentu zbrodni, ani całej nocy, gdy miało miejsce to straszne wydarzenie. A wszystko komplikuje się, gdy jego siostra pokazuje mu zdjęcie, na którym widać jego dziecko – starsze i wciąż żywe. Coben jak nikt umie przyciągnąć uwagę czytelnika – od tej książki nie sposób się oderwać.
Vincent V. Severski, „Dystopia”
Kolejne głośne nazwisko i kolejny powrót. Fani prozy Vincenta V. Severskiego dobrze wiedzą, czego można się spodziewać. Autor, który przez lata był oficerem służb wywiadowczych, od ponad dekady serwuje nam kolejne powieści wypełnione akcją, wielką polityką i intrygami na skale globalną. W „Dystopii” Sara, Monika i Maria muszą uwolnić swoich aresztowanych przyjaciół oraz zmierzyć się z pajęczyną sekretów oplatających najwyższe szczeble władzy. A w tle dostajemy jeszcze kampanię medialną przygotowywaną na zlecenie Moskwy oraz postępujący polityczny chaos. Severski z właściwym sobie znawstwem rozpisuje emocjonującą historię rozgrywającą się na kilku frontach – mocna, sensacyjna literatura, idealna na jesień.|
Ruth Ware, „Kobieta z kabiny dziesiątej”
Jedna z najlepszych brytyjskich autorek thrillerów psychologicznych przedstawia nam kolejną opowieść, w której udowadnia swoje niesamowite umiejętności działania w tym trudnym przecież gatunku literackim. Ruth Ware wychodzi od tak dobrze znanego wszystkim fanom kryminałów założenia – grupa osób znajduje się w odciętym od świata miejscu, gdzie zaczyna dziać się coś strasznego. W „Kobiecie z kabiny dziesiątej” tym miejscem jest luksusowy statek wycieczkowy, a tragedią – kobieta wyrzucona za burtę. Pisarce udało się stworzyć duszny, klimatyczny tytuł o niesamowitej, pełnej napięcia atmosferze. Trzyma za gardło do ostatniego rozdziału.
Piotr Kościelny, „Szymek”
Inteligentna literatura sensacyjna na dodatek osadzona w bardzo wyrazistych dekoracjach – Polsce początku lat 90. Policjant Piotr Żmigrodzki musi sprostać sprawie dwóch nastolatków, którzy po kolei popełniają samobójstwa: a wszystko wskazuje na to, że do tych przerażających czynów popchnęli ich inni ludzie. Do tego śledczy musi stale mierzyć się z demonami własnej przeszłości i nie wiadomo, czy będzie w stanie wyjść z tej bitwy zwycięsko. Świetnie osadzona w specyficznych dekoracjach opowieść, idealna dla osób, które wychowały się na „Psach” Pasikowskiego. Warto dać szansę!
A już 11 października w ramach Targów Książki Empiku zapraszamy na spotkanie z Remigiuszem Mrozem. Rozmowę poprowadzi Weronika Wawrzkowicz. W trakcie wydarzenia możliwe będzie zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem. Transmisja ze spotkania będzie dostępna na oficjalnym facebookowym profilu Empiku. Więcej informacji znajdziecie klikając w poniższą grafikę!
A wy na jakie premiery kryminalne najbardziej czekacie? Dajcie znać! Więcej artykułów znajdziecie na Empik Pasje w dziale Czytam.
Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com
Komentarze (0)