„Smerfy” najbardziej są znane jako belgijsko-amerykański serial animowany. Powstał on na podstawie komiksów o tym samym tytule autorstwa belgijskiego ilustratora – Pierre’a Culliforda, działającego pod pseudonimem Peyo. Swoją światową premierę bajka miała w 1981 roku, a w Polsce jest wyświetlana od 1987 roku. Warto wiedzieć, że niebieskie stworki zadebiutowały jeszcze przed serialem, w animowanym filmie pełnometrażowym „Smerfowy flet”. Była to adaptacja pierwszego komiksu o Smerfach.

 

Smerfy. 3 bajeczki przed snem Autor:Opracowanie zbiorowe

 

O czym opowiada bajka?

Smerfy to przyjazne stworki, zamieszkujące smerfową wioskę z domkami z grzybów. Na co dzień mieszkańcy zajmują się budowaniem i naprawianiem tamy, która chroni ich przed wodami strumienia. Smerfy każdego dnia przeżywają przygody, głównie związane z ich największym wrogiem – złym czarnoksiężnikiem Gargamelem i jego kotem Klakierem.

Jak wyglądają Smerfy?

Choć wszystkie stworki wyglądają tak samo – są niebieskie, „wzrostu trzech jabłek” i noszą białe czapki oraz spodenki połączone z butami – to jednak da się je całkiem łatwo rozpoznać. W jaki sposób?


Czy wiesz, że…

Choć z założenia Smerfy wyglądają tak samo, to są pewne wyjątki, np. Papa Smerf ubrany na czerwono, Smerfetka w białej sukience i szpilkach oraz niektóre nowe postacie, pojawiające się z biegiem lat, np. Sasetka w różowych ogrodniczkach.


Oprócz charakterystycznych imion, Smerfy posiadają pewne atrybuty, z którymi się nie rozstają. Ważniak nosi okulary, Laluś wszędzie chodzi z lusterkiem w ręku, a za uszami ma różowe kwiatki, Poeta nie rozstaje się z piórem i pergaminem, z kolei Osiłek ma tatuaż na ramieniu. Niektóre Smerfy można też rozpoznać po wyglądzie – Smerfetka ma długie blond włosy i nosi szpilki, a jej młodsza koleżanka Sasetka jest rudowłosa.


Czy wiesz, że…

Smerfy osiągają pełnoletność w wieku 100-150 lat.

Smerfy-dzieci to Smerfiki.


Wymieniać można długo, bo Smerfów obecnie jest już ponad setka w wiosce, a każdy z nich czymś się wyróżnia.

 

Smerfy: Misja Złoliść Edycja Smerfastyczna Producent:Microids

 

Smerfy – imiona najważniejszych postaci

A teraz do rzeczy – poznajmy imiona wszystkich najważniejszych Smerfów! Co ciekawe, nawiązują one do cech charakteru każdego niebieskiego stworka.

  • Papa Smerf – najstarszy i najmądrzejszy Smerf, który może pochwalić się sporym doświadczeniem życiowym. Ma 542 lata i to do niego pozostałe Smerfy udają się po radę. Wyróżnia się wyglądem – jako jedyny nosi czerwoną czapkę i spodnie, a także ma długą siwą brodę. Oficjalnie jest przywódcą wioski.
  • Ważniak – zarozumiały Smerf, przez co jest mało lubiany przez pozostałych. Uważa, że wszystko wie najlepiej. Często powołuje się na autorytet Papy Smerfa. Cecha charakterystyczna Smerfa Ważniaka to okulary.
  • Smerfetka – blond piękność, do której wzdychają dorosłe Smerfy. Co ciekawe, Smerfetka została stworzona przez Gargamela przy użyciu magii, by szpiegować w wiosce. Jednak szybko przesiąkła dobrocią jej niebieskich mieszkańców i została z nimi na stałe.
  • Osiłek – można go łatwo rozpoznać po tatuażu na ramieniu – czerwonym sercu przebitym strzałą. Regularnie ćwiczy w domowej siłowni, przez co jest najsilniejszym, ale też najodważniejszym Smerfem.

 

Smerfy 3: Poszukiwacze zaginionej wioski (wydanie książkowe) Reżyser:Asbury Kelly

 

  • Łasuch – wioskowy kucharz i wielki łakomczuch, fan słodkich ciast, które stale sam piecze. Nosi czapkę kucharską, a na szyi ma zawiązaną chustkę.
  • Harmoniusz – jego atrybutem jest trąbka, na której często gra, choć zupełnie nie potrafi tego robić.
  • Maruda – ma minę wiecznie niezadowolonego Smerfa, jest negatywnie nastawiony do każdej propozycji. Większość wypowiedzi rozpoczyna od słów: „Nie cierpię…”.
  • Zgrywus – Smerf uwielbiający żarty. Jego popisowym numerem jest dowcip z wybuchającym prezentem.
  • Laluś – to Smerf z lusterkiem. Jest typowym narcyzem zakochanym w swoim wyglądzie. Stale się przegląda i wzdycha do swojego odbicia. Za uszy ma wetknięte różowe kwiatki.
  • Ciamajda – jest niezwykle sympatyczny i przyjacielski, ale też flegmatyczny i gapowaty. Często się potyka, nie zawsze rozumie, co się do niego mówi. Można go rozpoznać po czapce lekko opadającej na oczy.
  • Śpioch – nie rozstaje się z poduszką. Gdy tylko przyłoży do czegoś głowę, zaraz zasypia.
  • Malarz – to jeden z tych Smerfów, który odróżnia się ubiorem, ponieważ nosi czerwoną marynarkę i czarną muszkę. Często jest widziany przy sztaludze, jak maluje. Jego ulubione motywy malarskie to krajobrazy i … Smerfetka.
  • Pracuś – wioskowy wynalazca i złota rączka, jednak zbudowane przez niego urządzenia nie zawsze działają tak, jak powinny. Nosi czapkę z daszkiem i szelki, a za ucho ma wetknięty ołówek.
  • Sasetka – pojawia się w 5. serii animowanego serialu. Ma rude warkocze i nosi różowe ogrodniczki. To smerfowe dziecko, jedyna dziewczynka wśród Smerfików. Sasetka to bardzo pozytywna postać, która w każdym szuka dobrych cech, nawet w Gargamelu, którego nazywa Papciem Gargamelem!

 

Clementoni, puzzle, Smerfy, 2x20 el.

 

Smerfy – pozostałe postacie

Do grona ważnych postaci w „Smerfach”, bez których bajka by nie istniała, należą:

  • Gargamel – czarnoksiężnik, który nienawidzi Smerfów i stale z nimi walczy, czarny charakter;
  • Klakier – niezdarny kot Gargamela, tak jak jego pan, nie znosi Smerfów;
  • Pasibrzuch – olbrzym, przyjaciel Smerfów, choć początkowo chciał je zjeść (teraz je kamienie);
  • Matka Natura – pomaga Smerfom w kłopotach;
  • Ojciec Czas – zmienia pory roku;
  • Hogata – zła czarownica, która czyha na Smerfy.

Imiona pozostałych Smerfów, które nierzadko pojawiają się na ekranie, to m.in.: Farmer, Krawiec, Drwal, Górnik, Nat, Gapik, Architekt, Reporter, Kochaś, Tchórz, Jubiler, Sportowiec czy Śmiałek.

 

Smerfetka jest takim samym Smerfem jak inne. Smerfy i świat emocji Autor:Dalena Antonello Culliford Thierry Falzar

 

„Smerfy” na ekranie

W latach 1981-1989 powstało 9 serii i 258 odcinków animowanego serialu telewizyjnego, ale na tym nie koniec. Od 2011 powstały 3 animowane filmy pełnometrażowe: „Smerfy” (2011), „Smerfy 2” (2013) i „Smerfy: Poszukiwacze zaginionej wioski” (2017). Najnowszą, niemiecką produkcją jest telewizyjny serial animowany „Smerfowe przedszkole”.

 

   MST Toys, tornister szkolny, Smerfy Producent:MST Toys

 

I jak twoja znajomość „Smerfów”? Znałeś wszystkie wymienione postacie z bajki? Która jest twoją ulubioną? Daj znać w komentarzu! Więcej podobnych artykułów znajdziesz w dziale Pasje dziecka.