Jakie szampony mocno oczyszczające polecamy?

  1. Szampon L'Oréal Professionnel Citramine Pure
  2. Szampon do włosów w kostce Mydlarnia Cztery Szpaki
  3. Szampon do włosów przetłuszczających się Yope Świeża Trawa
  4. Enzymatyczny szampon kawowy Anwen Wake It Up
  5. Szampon Joanna Naturia Pokrzywa i Zielona Herbata

Szampon L'Oréal Professionnel Citramine Pure

W składzie tego szamponu znajdziesz Sodium Laureth Sulfate – czyli mocny SLS. Kosmetyk bardzo dobrze się pieni i przede wszystkim intensywnie oczyszcza włosy. Dodatkowym atutem jest działanie zmiękczające wodę oraz wsparcie przeciwutleniającej witaminy E. Produkt nadaje włosom pięknego, zdrowego blasku i lekkości oraz bardzo dobrze radzi sobie z przetłuszczaniem się skóry głowy. Przeznaczony jest właśnie do włosów tłustych i skalpu łojotokowego.

loreal paris

Szampon do włosów w kostce Mydlarnia Cztery Szpaki

Jeśli cenisz sobie brak plastiku i życie less waste, to nie musisz rezygnować z zakupu rypacza! Doskonale oczyszczającym szamponem, który nie został zamknięty w plastikowej buteleczce, jest propozycja ekologicznej, wegańskiej i nietestowanej na zwierzętach, a do tego polskiej marki Cztery Szpaki. Zawiera składniki takie jak masło shea, masło kakaowe oraz roślinne oleje, które nadają oczyszczonym włosom miękkości. W składzie znajdziesz też czerwoną glinkę odpowiedzialną za dokładne oczyszczenie. Całości dopełniają olejki eteryczne o zapachu zielonej cytryny, dzięki którym poczujesz wyjątkową świeżość na skórze głowy oraz olejek geraniowy mający właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe.

szampon w kostce

Szampon do włosów przetłuszczających się Yope Świeża Trawa

Kolejny produkt odpowiedni dla wegan, osób wybierających kosmetyki cruelty-free – oraz ceniących marki, które stawiają na rozwiązania less waste. Choć szampon jest zamknięty w plastikowej butelce, to Yope umożliwia jego uzupełnianie w firmowych automatach znajdujących się w niektórych miastach.

Za działanie oczyszczające odpowiada w nim połączenie SCS z solą morską – ten drugi składnik nie tylko pozbywa się zanieczyszczeń, ale także złuszcza martwy naskórek. Dodatkowym atutem jest dodatek pantenolu – nawiżającego humektantu, który wspomaga składniki oczyszczające w walce z przetłuszczaniem się skóry głowy.

yope

Enzymatyczny szampon kawowy Anwen Wake It Up

To propozycja, która łączy w sobie cechy mocno oczyszczającego szamponu (dzięki SLES) z peelingiem enzymatycznym (z mocznika), który dodatkowo złuszcza martwy naskórek. Dodatkowym wparciem jest pochodna lukrecji, która chroni skórę głowy przed nadmiernym przetłuszczaniem się i redukuje stopień wydzielanego sebum, a dodatkowo łagodzi ewentualne podrażnienia wywołane peelingowaniem. Co więcej, produkt dodaje włosom objętości u samej nasady, poprawiając wygląd fryzury.

anwen

Szampon Joanna Naturia Pokrzywa i Zielona Herbata

Kosmetyk odpowiedni dla włosów przetłuszczających się. SLS dba o bardzo dokładne oczyszczenie skóry twarzy, a wyciąg z pokrzywy zapobiega nadprodukcji naturalnego sebum. Nie mniej istotny jest dodatek zielonej herbaty, która wykazuje właściwości przeciwzapalne oraz nadaje włosom zdrowego, pięknego połysku i sprężystości.  

joanna

Kiedy warto stosować szampon-rypacz?

Jak wspomnieliśmy we wstępie, rypacz to rodzaj szamponu, który zawiera w swoim składzie wyjątkowo mocne detergenty myjące – a dokładniej SLS, SLES i ALES. Jego dodatkową cechą charakterystyczną jest fakt, że zupełnie nie zawiera lub zawiera bardzo niewielką ilość składników podnoszących kondycję włosów: silikonów, olejów, protein wielkocząsteczkowych czy parafiny. Odpowiadają one bowiem za dociążenie włosów, ich odbudowę oraz stworzenie niewidzialnej nawilżającej warstwy ochronnej (filmu).

Jest niezastąpiony jako dodatek do każdej metody pielęgnacji włosów – włącznie z tymi najbardziej delikatnymi, jak wspomniana curly girl. Dlaczego? Ze względu na to, że bardzo silne oczyszczenie skóry głowy (i włosów po długości) jest dla nich pewnego rodzaju resetem.

Jak stosować szampony mocno oczyszczające?

Szampon mocno oczyszczający powinien być wstępem do nowego rodzaju pielęgnacji – by dokładnie usunąć z głowy pozostałości po poprzedniej (np. pozbyć się wszystkich silikonów przed przejściem na mycie kosmetykami bez nich), ale także regularnym restartem już w trakcie trwania tej nowej metody.

Co jakiś czas – średnio raz w miesiącu – należy używać go, by, po pierwsze, dokładnie oczyścić skórę głowy i włosy z wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń oraz mocniejszych środków do stylizacji (np. silnych żeli), a po drugie pozbyć się ewentualnych minerałów z twardej wody.

szampony do włosów

Dlaczego należy poprawiać za pomocą rypacza mycie włosów szamponem codziennym? Ze względu na to, że ten z czasem po prostu przestaje działać. Ma to związek z delikatniejszym składem. Włosy zaczynają się do niego przyzwyczajać, przez co po upływie tygodni coraz bardziej się przetłuszczają i zatrzymują więcej zanieczyszczeń. I wówczas nadchodzi czas na użycie mocno oczyszczającego szamponu – który „zresetuje ustawienia” twojej skóry!

Na rynku dostępnych jest naprawdę wiele bardzo dobrych szamponów-rypaczy. Bez wątpienia znajdziesz więc produkt, który odpowie idealnie na twoje potrzeby. Koniecznie przetestuj którąś z naszych propozycji!


Wybierz szampon z Empikiem:


Więcej porad dotyczących kosmetyków znajdziecie w dziale Dbam o urodę.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock