Spis treści:

  1. Najlepsze szampony do włosów wysokoporowatych
  2. Szampony bez SLS i SLES
  3. Szampony z humektantami i emolientami
  4. Składniki szamponów do włosów falowanych i kręconych

5 najlepszych szamponów do włosów wysokoporowatych

Twoim lokom najlepiej przysłuży się delikatny szampon bez SLS i SLES. Wszystkie poniżej proponowane produkty nie zawierają tych składników, a ich składy dostosowane są do potrzeb włosów kręconych i falowanych.

1. Benecos, szampon do włosów z morelą i kwiatem czarnego bzu

Propozycja dla osób, które szukają produktów wegańskich i ekologicznych. Szampon Benecos nie zawiera SLS i SLES ani parabenów, syntetycznych substancji zapachowych i barwiących i surowców pochodzenia zwierzęcego. To kosmetyk nietestowany na zwierzętach. Zawarty w nim wyciąg z czarnego bzu wspaniale nawilża, a olej z moreli zabezpiecza włosy.

 

Szampon do włosów  z morelą i kwiatem czarnego bzu  Benecos  200 ml

 

2. Schwarzkopf Professional, BC Color Freeze, szampon bez siarczanów

Idealna propozycja do włosów wysokoporowatych farbowanych. Ochrania kolor dzięki zawartości kwasu mlekowego i wodorotlenku wapnia, a jednocześnie delikatnie oczyszcza.

 

Szampon bez siarczanów Schwarzkopf Professional BC Color Freeze  1000 ml

 

3. Morfose, Herbal Formula, szampon do włosów bez soli

Mocno nawilżająca formuła idealna dla wysuszonych kręconych włosów. Zawiera keratynę i proteiny pszeniczne — składniki, które odbudowują strukturę loków i nadają im miękkość.

 

Szampon do włosów bez soli Herbal Formula Morfose  1000 ml

 

4. Schwarzkopf Professional, Mad About Waves, szampon bez siarczanów

Znakomita propozycja dla osób mających loki i fale. Szampon podkreśla skręt, nawilża i wzmacnia włosy, jednocześnie ich nie obciążając.

 

Szampon bez siarczanów Schwarzkopf  Professional  Mad About Waves  300 ml


5. BingoSpa, Szampon bez SLES/SLS z kolagenem

Idealny delikatny szampon do codziennego mycia. Prosty, naturalny skład gwarantuje lokom sprężystość i miękkość oraz nawilżenie.

Dlaczego należy unikać SLS i SLES w szamponach do włosów wysokoporowatych?

Substancje te figurują w składach kosmetyków bardzo często — zazwyczaj można znaleźć je na początku listy. SLS i SLES, czyli siarczany, wykorzystuje się najczęściej w szamponach, mydłach i żelach pod prysznic ze względu na właściwości mocno oczyszczające. Jednocześnie, SLES i SLS sprawiają, że kosmetyki znakomicie się pienią.

W przypadku szamponów substancje te nie są niebezpieczne, jeśli występują w małych dawkach, zwłaszcza że zazwyczaj od razu je zmywamy. Niemniej, ze względu na przesuszające i podrażniające działanie powinny unikać ich osoby z wrażliwą skórą głowy, w tym problemami dermatologicznymi takimi jak łojotokowe zapalenie skóry, łupież czy łuszczyca. Bardzo źle wpływają one również na stan włosów kręconych. Szampon do włosów wysokoporowatych nie powinien zawierać SLS i SLES, ponieważ loki z natury mają tendencję do przesuszania, a te substancje dodatkowo je wysuszają.

 

Strefa pięknych  włosów

 

Humektanty i emolienty w kosmetykach do włosów wysokoporowatych — jak znaleźć równowagę PEH?

Wysokoporowatość wiąże się z otwartą strukturą łusek włosa. Nie przylegają one do siebie, co sprawia, że wilgoć łatwo ucieka ze środka. Tym sposobem, takie włosy bardzo szybko tracą nawilżenie, co może prowadzić do przesuszenia. Czy to oznacza, że wystarczy zaserwować im terapię z solidną dozą humektantów — czyli substancji nawilżających? Zdecydowanie nie. Nawilżenie to jedno, ale włosy kręcone potrzebują też emolientów, które otoczą kosmyki delikatną tłustą otoczką.

To właśnie ona sprawia, że wilgoć pozostaje w środku, dzięki czemu loki nie przesuszają się tak szybko. Efekt? Włosy kręcone są nie tylko nawilżone, ale również mają podkreślony skręt, błyszczą, i łatwiej się je rozczesuje.

Szampon do włosów kręconych powinien zawierać przede wszystkim łagodne substancje oczyszczające i humektanty. Może również mieć w składzie pewną dozę emolientów, jednak nie jest to konieczne. W pielęgnacji włosów kręconych zaleca się bowiem codzienne stosowanie odżywek emolientowych, które domykają nawilżenie w strukturze włosa po myciu szamponem. Od czasu do czasu warto włączyć do pielęgnacji również proteiny, najlepiej w formie odżywek lub masek.

Jeśli nie masz doświadczenia w doborze składników zgodnie z równowagą PEH, polecamy zestawy gotowych odżywek. Przykładem może być stworzony z myślą o włosach wysokoporowatych zestaw Anwen, zawierający w składzie odżywki Proteinowa Orchidea, Emolientowa Róża i Nawilżający Beż.

 

Zestaw odżywek do włosów o wysokiej porowatości Anwen   3x100 ml

 

Jakie emolienty powinien zawierać szampon do włosów falowanych i kręconych?

Jeśli zdecydujesz się na łagodny szampon do włosów zawierający zarówno humektanty, jak i emolienty, szukaj w składzie olejów wielonienasyconych, czyli niewnikających. Wyjątkiem są delikatnie falowane włosy, o porowatości między średnią a wysoką, które polubią się również z olejami jednonienasyconymi.

Przykłady wielonienasyconych olejów:

  • olej z kiełków pszenicy,

  • olej z pestek winogron,

  • olej konopny,

  • olej słonecznikowy,

  • olej sojowy,

  • olej lniany,

  • olej sojowy,

  • olej z czarnuszki.


Wybierz szampon z Empikiem:


Więcej porad dotyczących kosmetyków znajdziecie w dziale Dbam o urodę.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock