Zorganizuj przestrzeń do pracy w domu

Jak sprawić, żeby praca zdalna była wygodna i efektywna? Pierwszym krokiem do sukcesu jest dobre przygotowanie miejsca, w którym będziemy tę pracę wykonywać. Zastanówmy się, jak wyposażyć domowe biuro, żeby mieć pod ręką wszystkie najważniejsze sprzęty i jednocześnie czuć się w nim komfortowo. Odpowiedzmy sobie na pytanie: „jakich przedmiotów najczęściej używamy będąc w stacjonarnym biurze?” i „w jakich warunkach najlepiej jest się nam skupić?”. Posiadając tę wiedzę, będzie nam dużo łatwiej zorganizować przestrzeń roboczą: wybrać niezbędne meble biurowe i przygotować się do pracy z domu.

Tego blatu jest pół światu! Jak wybrać biurko do pracy w domu?

Podstawowym elementem wystroju każdego domowego gabinetu (niezależnie od rozmiaru) jest oczywiście biurko. Najlepsze biurko do gabinetu domowego to takie, które pomieści wszystkie niezbędne rzeczy na płaszczyźnie blatu, ale nie zabierze zbyt dużo miejsca w pomieszczeniu.

 

Biurko z regałem dąb, wotan jasny/biały 154x156x35 cm

 

Modele narożne najczęściej zajmują niewielką powierzchnię i posiadają dodatkowe regały, na których można poustawiać drobne sprzęty lub dokumenty. Zwolennicy minimalistycznego wystroju mogą natomiast postawić swój służbowy komputer na prostym stoliku zbudowanym jedynie z blatu i nóg. Jeśli jednak konieczność lub chęć poustawiania na biurku komputerowym wielu sprzętów idzie w parze z dużą ilością miejsca w domowym gabinecie to warto pomyśleć o szerokim, solidnym blacie podpartym dużymi szafkami z obu stron i dobraniu do niego pozostałych mebli biurowych z tej samej kolekcji. Ciekawym rozwiązaniem jest również biurko z funkcją regulacji wysokości i kąta nachylenia blatu – to bardzo wygodny mebel, który sprawdzi się nie tylko w przypadku pracy nad rysunkiem, ale także umożliwi zmianę pozycji z siedzącej na stojącą, czyli pozwoli chwilowo odciążyć kręgosłup.

Jakie krzesło biurowe jest najlepsze?

Praca w domu oznacza tyle samo godzin siedzenia, co w biurze. Najlepszym rozwiązaniem w przypadku długotrwałej pracy zdalnej jest zakup fotela obrotowego wyposażonego w zagłówek oraz podłokietniki. Wygodne krzesło biurowe zapewni nam komfort pracy i nie będzie powodowało bólu pleców czy barków. Ważne jest również to, jakie funkcje powinien posiadać nasz wymarzony fotel biurowy. Do tych najistotniejszych należą:

 • możliwość regulacji wysokości krzesła oraz podłokietników,
 • możliwość regulacji głębokości siedziska,
 • możliwość regulacji kąta odchylenia oparcia oraz zagłówka,
 • sprawny system jezdny, który umożliwi swobodne poruszanie się w pozycji siedzącej,
 • możliwość swobodnego kołysania się podczas siedzenia,
 • opcje blokady każdego z ruchów fotela.

 

Fotel biurowy HUZARO  czarny 133x60x53 cm

 

Jaki sprzęt komputerowy przyda się w domowym biurze?

Domowy gabinet nie różni się zbytnio od tego, w którym pracujecie stacjonarnie. A przynajmniej nie powinien się różnić, zwłaszcza jeśli chodzi o wyposażenie. Czego zatem nie może zabraknąć podczas pracy z domu? Oczywiście wszystkich podstawowych sprzętów elektronicznych, takich jak:

 

Laptop LENOVO IdeaPad Windows 10

 

Warto pamiętać, że komputer, którego będziemy używać do pracy zdalnej nie musi mieć bardzo wysokich parametrów. Niezależenie od tego, czy wolimy pracować na laptopie czy też preferujemy komputery stacjonare, skupiejmy się tylko na tych funkcjach urządzenia, które są nam niezbędne do codziennej pracy. W większości przypadków komputerów służbowych, wystarczy, że sprzęt będzie wyposażony w pakiet MS Office umożliwiający swobodne tworzenie i otwieranie plików, a także obsługę podstawowych aplikacji. Jeśli nasz wybór padnie na PC to szukając odpowiedniego modelu, warto jednak zwrócić uwagę na następujące parametry:

 • twardy dysk typu SSD – do codziennych obowiązków wystarczy taki o pojemności 512 GB,
 • pamięć RAM 8 GB to optymalna ilość, która pozwoli na płynne korzystanie i przechodzenie między aplikacjami,
 • procesor – wystarczy sprzęt z serii INTEL Core i5 lub Ryzen 5, wielordzeniowe urządzenia zwykle są wykorzystywane przez grafików lub montażystów,
 • karta graficzna – o ile nie zajmujemy się projektowaniem gier lub obrabianiem zdjęć, w zupełności wystarczy nam karta pokroju GIGABYTE GeForce GT 710, nVidia GeForce GTX 1030 lub GIGABYTE Radeon RX 550 GV.

Jeśli planujemy dokupić większy monitor, dopilnujmy, by miał on funkcje dostosowywania jasności obrazu do warunków w pomieszczeniu oraz wejście HDMI pasujące do posiadanego modelu komputera służbowego. W pracy biurowe dobrze sprawdzają się monitory o matowej matrycy TN i częstotliwości odświeżania na poziomie 60Hz. Możemy też dobrać odpowiednią proporcję ekranu, w zalezności od tego, jakie obowiązki wykonujemy na co dzień:

 • ekran 16:9 – jest to standardowy wymiar, zatem monitor o takiej proporcji to najczęściej spotykany sprzęt,
 • ekran 21:9 – zwany również panoramicznym, powala na wyświetalniu dwóch pełnowymiarowych okien przeglądarki bez konieczności posiadania drugiego monitora. Oznacza to tyle samo przestrzeni do pracy, ale dwa razy mniej kabli,
 • ekran 16:10  – ten rodzaj monitora szczególnie mocno polecam grafikom, projektantom lub informatykom. Dlaczego? Ponieważ ekran o zwiększonych w pionie proporcjach umożliwia spojrzenie na projekt niemalże "od góry do dołu".

Decydując się na laptop, pamiętajmy o wybraniu takiej rozdzielczości ekranu, która pozwoli nam na swobodne obsługiwanie niezbędnych aplikacji i oglądanie w jakości full HD. Minimalna szerokość to 15,6 cala, a jeśli chodzi o górną granicę, warto kierować się tym, czy będziemy często z tym komputerem się przemieszczać. Jeśli tak to być może lepiej będzie nie wybierać tego największego. Pamięć RAM w laptopie ze średniej półki cenowej to zwykle 4 GB, ale warto pomyśleć o zwiększeniu tego parametru do 8 GB. 

Drobne gadżety, które ułatwią pracę w domu

Zaaranżowanie przestrzeni domowej pod kątem pracy zdalnej to nie tylko zakup mebli do gabinetu czy dobór odpowiedniego sprzętu komputerowego. To przede wszystkim stworzenie atmosfery pracy i skupienia. By osiągnąć taki stan rzeczy, warto pomyśleć również o mniej oczywistych aspektach pracy w domowym biurze. Jeśli mamy zwyczaj notowania różnych informacji i lubimy móc do tych zapisków wracać, zastanówmy się nad zakupem tablicy i powieszeniem jej w widocznym miejscu.

 

Tablica magnetyczna 120x90 cm

 

Jeśli natomiast zależy nam na zachowaniu porządku w naszym domowym gabinecie i łatwości w oddzieleniu służbowych dokumentów od prywatnych z pomocą przyjdzie nam organizer na biurko.

Kolejna sprawa to… kawa! Picie porannej kawy w towarzystwie kolegi czy koleżanki to niemalże rytuał w środowisku biurowym. Tak rozpoczęty dzień to gwarancja produktywności. Pracując zdalnie, nie mamy możliwości cieszenia się obecnością znajomych twarzy, ale możemy za to zawalczyć o pyszną kawę. Poszukajmy ekspresu przelewowego, który zapewni nam dostatek zapażonej, aromatycznej kawy. O wszystkich typach ekspresów do kawy możecie więcej przeczytać w nasztym artykule „Ciśnieniowy, przelewowy, na kapsułki? – jaki ekspres będzie dla Ciebie najlepszy?”.

 

Ekspres kapsułkowy TCHIBO Cafissimo Mini

 

Ważną funkcję na biurku pełni również lampka. Korzystanie z punktowego źródła światła w trakcie pracy w domu i w biurze, ma dobry wpływ na nasz wzrok i kondycję oczu. W źle doświetlonych przestrzeniach nasz nerw wzrokowy ma utrudnione zadanie, a ciągłe jego nadwyrężanie może skutkować wadą wzroku. Dlatego szukając lampki na biurko, kierujmy się nie tylko względami estetycznymi, ale również praktyczną kwestią. Jak wybrać najlepszą lampkę na biurko? Zadbajmy aby barwa światła z naszej nowej lampki nie była ani zbyt biała, ani zbyt żółta – najlepsza będzie taka między 3000 K a 4000 K. Ważne jest również to, by móc swobodnie przenosić lampkę – nie może zatem nagrzewać się i być bardzo ciężka. Regulowana wysokość również będzie dużą zaletą.

 

Lampka na biurko, ATMOSPHERA, 36x32x12,5 cm

 

Wiecie już, jak wyposażyć domowe biuro by praca na „zdalny etat” była prosta i wygodna. Jeśli szukacie sposobu na zorganizowanie pokoju ucznia na podobnych zasadach, zajrzyjcie do artykułu „Jak zorganizować naukę w domu?”.