Rodzaje pił ręcznych – jaką wybrać? 

Klasyczne piły ręczne mają wbrew pozorom sporo zalet - nie potrzebują ani stałego podpięcia do prądu, ani ładowania akumulatora. I choć niewątpliwie wymagają większej cierpliwości i nakładów pracy od elektronarzędzi, to gwarantują bardzo dużą swobodę – nie ograniczy cię ani długość kabla, ani rozładowująca się bateria. Można podzielić je ze względu na przeznaczenie (rodzaj materiału, do którego cięcia się sprawdzą) albo typ konstrukcji. Przedstawimy obie kategorie, by maksymalnie ułatwić ci wybór i dopasowanie pilarki ręcznej do twoich potrzeb.

 

Piła ręczna ramkowa do metalu 300MM TOPEX

 

Rodzaje pił ręcznych: przeznaczenie 

  • Piła ręczna do metalu – jeśli wiesz, że w swoim przydomowym warsztacie będziesz ciąć przede wszystkim metal, na przykład przygotowując własne półki do szklarni czy blat stołu ogrodowego, to zwróć szczególną uwagę na modele ramowe z wymienialnym brzeszczotem oraz ramowe z brzeszczotem o regulowanym kącie nachylenia.  W tym pierwszym przypadku możesz wymienić ostrze po jego stępieniu czy uszkodzeniu, jednak jego układ w pile jest stały, nieruchomy. Z kolei przy brzeszczocie regulowanym zyskujesz możliwość ustawienia go pod różnymi kątami, tym samym dopasowując go do ułożenia ciętej powierzchni, co sprawdzi się szczególnie w przypadku trudnodostępnych miejsc.

W obu przypadkach piłę do metalu wyróżniają bardzo drobne ząbki na brzeszczocie, jej charakterystyczny kształt (w kształcie litery D) i wąskie ostrze. Przykładowym narzędziem tego rodzaju jest piła ramkowa TOPEX marki Top Tools.

  • Piła ręczna do drewna – wyróżniane są płatnice oraz otwornice. Ten pierwszy typ pił to narzędzia o kształcie trójkąta różnobocznego, z rękojeścią w kształcie litery D umiejscowioną na najkrótszym boku. Charakteryzują się bardzo drobnymi ząbkami na brzeszczocie. Poszczególne modele mogą być wyposażone w podziałkę znajdującą się na boku przeciwległym do tnącego – znajdziesz taki np. w ofercie marki Top Tools. Służą przede wszystkim do cięcia drewna na długości.

Otwornice z kolei przeznaczone są, jak sugeruje ich nazwa, do wycinania otworów w drewnie. Kształt piły jest taki sam, jak płatnicy, z tym że ostrze jest bardzo wąskie; szczególnie przy samej końcówce. Wizualnie może przypominać bardzo duży, ostro zakończony nóż. Tak, jak w przypadku płatnicy, można znaleźć model z podziałką (np. marki Yato 3133).

  • Uniwersalna piłą ręczna – odpowiednia do cięcia różnych materiałów. Przykładowy model znajdziesz w ofercie marki Irwin (EVO); jest łudząco podobna do płatnicy, jednak ma znacznie drobniejsze ząbki. Do różnych powierzchni wykorzystasz także piłę włosową, o kształcie zamkniętej litery U z bardzo rozległym brzuszkiem i brzeszczotem tak wąskim, że wizualnie przypominającym właśnie włos czy nitkę.

 

Piła ręczna płatnica Z PODZIAŁKĄ 400MM

 

Rodzaje pił ręcznych: konstrukcja 

  • Piły poprzeczne – o lekko zakrzywionym kształcie, stosunkowo długim brzeszczocie oraz dwóch rączkach znajdujących się po jej dwóch przeciwległych bokach. Wymaga obsługi przez dwie osoby (jedna ciągnie, druga pcha); taka konstrukcja znacznie ułatwia cięcie bardzo grubych kawałków drewna ze względu na wykorzystanie podwójnej siły. Sprawdza się szczególnie w przypadku ścinania drzew o pękatych pniach. Przykładowy model znajdziesz w ofercie marki GLOB.

  • Piły kabłąkowe – o kształcie litery „D”, z bardzo dużą liczbą blisko położonych obok siebie zębów na wyjątkowo wąskim ostrzu. Należą do nich wspomniane wcześniej piły ramowe.

  • Grzbietnice – wizualnie przypominająca tasak do mięsa; z szerokim, często idealnie prostokątnym ostrzem o bardzo drobnych, niemal niezauważalnych ząbkach. To najlepsza piła ręczna do drewna pod względem precyzyjnego docinania, wyrównywania boków i kątów; ząbki są pochylone do przodu, dzięki czemu przy ruchu w jedną stronę przycinają, a przy ruchu w drugą usuwają wióry. Pozwala to na znacznie dokładniejsze cięcie; drobne kawałki drewna nie będą go zakrywać. Należą one przy okazji do ręcznych pił kątowych; wyróżniających się właśnie określonym kątem nachylenia zębów ostrza.

 

Piła otwornica YATO 3133, 300 mm

 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie piły? 

Poza określeniem najbardziej potrzebnego rodzaju piły, należy pamiętać o weryfikacji kilku parametrów. To przede wszystkim:

  • Współczynnik TPI – określa liczbę zębów ostrza na konkretnym odcinku brzeszczotu; najczęściej na jeden cal. Im wyższy współczynnik, tym bardziej precyzyjnej, estetycznej pracy możesz się spodziewać; drewno będzie bowiem cięte milimetr po milimetrze, a nie szarpane z dużymi odstępami. I tak wspomniana wcześniej grzbietnica YATO 3130 o TPI 12 zapewnia naprawdę dokładne cięcie.

  • Zastosowanie powłoki PTFE (teflonu) na ostrzu – brzeszczot pokryty teflonem będzie bardziej odporny na korodowanie, wiórki drewna nie będą do niego przylegały, a opór podczas docinania znacznie się zmniejszy.

  • Materiał wykonania – na szczególną uwagę zasługuje stal hartowana, będąca wyjątkowo odporną na uszkodzenia, o wysokim stopniu twardości.

  • Rodzaj rękojeści – bardzo zdecydować się na rączkę z powłoką antypoślizgową, która zapewni pewny chwyt ze znacznie zmniejszonym ryzykiem omsknięcia się palców. Warto przetestować rozwiązanie SoftGrip (miękka rękojeść) stosowane w piłach ręcznych Fiskars, które zapewnia nie tylko solidne umiejscowienie narzędzia w dłoni, ale również chroni przed pojawianiem się bolesnych odcisków.

 

IRWIN PIŁA UNIWERSALNA EVO 425mm 10T/11P

 

Wybór pił ręcznych jest naprawdę duży; z całą pewnością warto skompletować ich co najmniej kilka. Im większy będziesz mieć wybór, tym efektywniejszej pracy możesz się spodziewać! To narzędzia, które kosztują od kilku do kilkudziesięciu złotych, dzięki czemu łatwiej o zebranie całego zestawu. Uzupełnij swój domowy warsztat i rozpocznij majsterkowanie!

 

Piła poprzeczna GLOB, 1000 mm

 

Więcej poradników znajdziesz na Empik Pasje w dziale Dom i Ogród.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock