Palenisko, promiennik, parasol – jakie są różnice między rodzajami ogrzewaczy? 

Ogrzewacze ogrodowe mogą nieco różnić się sposobem emitowania ciepła. Wykorzystują one przede wszystkim promieniowanie podczerwone, odbierane przez ludzkie ciało jako ciepło. Rzadziej źródłem temperatury jest ogień. Są one zasilane butlą z gazem lub bezpośrednio poprzez energię elektryczną.

Sposób generowanego ciepła może wpływać na kształt ogrzewacza. Dosyć popularne są parasole grzewcze, które swoim wyglądem przypominają nieco lampę podłogową, bądź parasolkę. Ich wysokość oraz odpowiednia konstrukcja umożliwiają wydajne rozprowadzanie ciepła, nawet na odległość 3 metrów od źródła. Zasilane są zazwyczaj przez butlę z gazem lub wykorzystują promieniowanie czerwone. Skupiają się głównie na ogrzewaniu góry tułowia i głowy, dając optymalną temperaturę, zapewniającą komfort termiczny.

 

Parasol grzewczy gazowy LANDMANN Sirius 12047, 10 kW

 

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem są żeliwne paleniska wykorzystujące ogień jako źródło ciepła. To zazwyczaj niezbyt praktyczne rozwiązanie, ale wizualnie prezentuje się naprawdę świetnie! Dosyć duży problem stanowić tutaj może wydajność i regulacja temperatury, a raczej jej brak. Płomień pali się w sposób niekontrolowany, ciężko o dostosowanie jego wielkości do własnych potrzeb. Nie jest także trwały, wymaga regularnego doglądania i kontroli w celach bezpieczeństwa.

Niezwykle atrakcyjne wizualnie jest również palenisko gazowe lub ogrzewacz gazowy na taras w formie słupka czy lampy. Tego typu rozwiązania można najczęściej spotkać w ogródkach restauracyjnych czy hotelowym patio. W takich modelach stosowane jest zasilanie gazowe, które emituje nieszkodliwe dla organizmu promieniowanie podczerwone. Dodatkowym atutem są eleganckie przeszklenia, wewnątrz których płonie ogień generowany przez urządzenie – jest on kontrolowany i odizolowany od środowiska zewnętrznego specjalną obudową, chroniącą przed podpaleniem czy przypadkowym dotknięciem płomienia.

Prostym i zarazem praktycznym urządzeniem, chętnie wykorzystywanym w ogródkach czy na balkonach, jest mały i poręczny grzejnik zewnętrzny, zasilany energią elektryczną. Jego rozmiar, waga i mobilność sprawiają, że jest to szybkie i bezproblemowe rozwiązanie na dokuczliwy chłód na zewnątrz. Obudowa zabezpiecza wewnętrzne generatory ciepła przed wodą, jednak nie zaleca się korzystania ze sprzętu podczas deszczu – wilgoć może doprowadzić do zniszczenia urządzenia. Dosyć sporą wadę stanowi wygląd ogrzewacza, jednakże atrakcyjna cena zdecydowanie zachęca do zakupu.

 

Ogrzewacz ACTIVA Piramida Cheopsa, srebrny

 

Na co zwrócić uwagę przy kupnie ogrzewacza ogrodowego? 

Przed zakupem warto zastanowić się, gdzie docelowo umieścisz ogrzewacz – wybór urządzenia może być uzależniony od odległości najbliższego gniazdka. Sposób zasilania będzie więc kluczowym wykładnikiem, mającym wpływ na podjęcie ostatecznej decyzji.

Niezależnym, dosyć łatwym do przeniesienia urządzeniem będzie lampa grzewcza na gaz – nie będzie wymagała zewnętrznego podłączenia, ponieważ źródło zasilania w postaci butli umieszczane jest w bezpieczny sposób w środku obudowy ogrzewacza. Dzięki temu urządzenie będzie znajdować się zawsze tam, gdzie jest najbardziej potrzebne. To bardzo istotne przy dużych ogrodach czy tarasach z oddzielonymi od siebie strefami wypoczynku.

Kolejną ważną cechą, którą warto wziąć pod uwagę przy zakupie sprzętu grzewczego, jest jego zasięg. Dostępne na rynku urządzenia potrafią generować ciepło na 5 lub nawet 25 metrów! Oczywiście będzie to uzależnione od poboru mocy i wydajności. Na potrzeby ogrzewania balkonu czy niewielkiego ogródka wybór dużego ogrzewacza o sporym zasięgu będzie zwyczajnie nieopłacalny.

 

Ogrzewacz tarasowy ACTIVA Mexico

 

Ogrzewacze – niebagatelna ozdoba dla ogrodu 

Niektóre ogrzewacze tarasowe to prawdziwe wizualne perełki. Jeżeli zależy ci nie tylko na praktyczności, ale również na wyglądzie, zapewne zainteresują cię paleniska gazowe lub żeliwne piecyki wykorzystujące prawdziwy ogień. Płomienie i światło przez nie generowane, oprócz ciepła, dają też wrażenie przytulności i elegancji.

Przeróżne kształty lamp grzewczych można bezproblemowo dostosować do wystroju panującego w ogrodzie czy na tarasie. Trójkątne konstrukcje świetnie sprawdzą się na nowocześnie urządzonych przestrzeniach. Dość mocno skupiają one na sobie wzrok, pamiętaj więc o ustawieniu ich w miejscu neutralnym, by nie przytłoczyć wzroku nadmiarem elementów ozdobnych.

Klasyczne, prostokątne lampy to niezwykle efektowne, choć proste urządzenia grzewcze. Łatwo dopasować je do każdego stylu – zarówno eleganckiego, jak i rustykalnego, wystarczy tylko dobór odpowiedniego koloru podstawy.

Wiszące lub montowane naściennie promienniki zazwyczaj nie stanowią ozdoby samej w sobie, jednak ze względu na rodzaj montażu łatwo ukryć je poza zasięgiem wzroku. Nie zajmują też miejsca na ziemi, są więc odpowiednim rozwiązaniem w przypadku małych przestrzeni, szczególnie balkonów.

 

Promiennik grzewczy wiszący SUNRED Mushroom CE11L, 1500 W, limonkowy

 

Jakich należy spodziewać się przy zakupie ogrzewania zewnętrznego? 

Podgrzewacz na taras, czy ogród – koszt jego zakupu uzależniony jest od wydajności, mocy, sposobu zasilania i designu urządzenia. Ceny oscylują między 100 zł, a nawet kilkoma tysiącami złotych. Jest to jednak inwestycja w miło spędzony czas na zewnątrz, szczególnie gdy mamy do dyspozycji piękny balkon czy ogródek.

Ogrzewacze ogrodowe – sposób na przedłużenie lata

Przed podjęciem decyzji o rodzaju zakupionego urządzenia pamiętaj o ważnych elementach, takich jak potencjalne źródło zasilania, konieczność montażu czy dopasowanie do wystroju ogrodu lub balkonu. Zapoznaj się także z zasięgiem i mocą grzewczą – dostosuj ją do swoich potrzeb, by nie marnować prądu lub gazu na dogrzewanie zbędnych przestrzeni.

 

Thumb OGRZEWACZ GAZOWY WOLNOSTOJĄCY PATIO BASIC MINI STALOWY - STEROWANIE MANUALNE

 

Okres letni, oferujący długie i ciepłe wieczory jest niestety zdecydowanie za krótki na nacieszenie się nim w pełni. Ogrzewacze są w stanie wydłużyć znacznie ten czas, umożliwiając organizowanie przyjęć czy odpoczynek na zewnątrz przez większość roku. Sprawdź naszą ofertę i wybierz ogrzewacz ogrodowy dla siebie. 

Więcej podobnych tekstów znajdziesz na Empik Pasje w dziale Urządzam i dekoruję

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock