Co zrobić przed wyborem konkretnych elementów oświetlenia? 

Aranżacja balkonu zależy od jego rozmiaru. W przypadku oświetlenia malutkiego miejsca w miejskiej zabudowie wystarczy tylko jedna żarówka o niewielkiej mocy. Inaczej jest w wypadku sporo większych przestrzeni szczególnie wśród licznych przydrożnych lamp. Dodatkowym czynnikiem jest oczywiście styl preferowany przez domowników i oczekiwany efekt. Lampki na balkonie bowiem bmogą jedynie rozświetlać go nocą lub nadawać również romantycznego i przytulnego nastroju.

Nie mniej ważne od pozostałych czynników jest wybranie rodzaju oświetlenia zewnętrznego. Wybór może paść na ekologiczne lampy solarne, girlandy zasilane z gniazdka, bambusowe lampiony lub szklane egzemplarze ze świecami woskowymi w środku.

 

Lampa solarna LED SASKA GARDEN Szklana kula, 6 cm

 

Jakie lampy nadają się do montażu na balkonie? 

Światełka na balkon różnią się od tych wewnętrznych m.in. materiałami, z których zostały wykonane. Przede wszystkim powinny być stworzone z wytrzymałych i odpornych na czynniki atmosferyczne tworzyw, takich jak aluminium, stal, czy odpowiednio zabezpieczone drewno. Szklane elementy też będą odpowiednie, jednak należy wybierać tylko takie, które nie są zbyt lekkie, aby wiatr nie spowodował ich upadku lub przewrócenia.

Wybierając modele odporne na warunki zewnętrzne, warto sprawdzić współczynnik IP. Klasyfikuje on produkty do konkretnego zastosowania pod kątem wpływu czynników atmosferycznych na konstrukcję i funkcjonowanie akcesoriów. Do użytku zewnętrznego – w tym również na balkony – polecane są modele IP44 i więcej. Takie oświetlenie sprawdza się nawet podczas deszczu. Oczywiście parametr ten jest obecny jedynie przy produktach z zasilaniem elektrycznym.

Kwestie administracyjne przed aranżowaniem oświetlenia balkonowego 

Kwestia ta dotyczy w szczególności osób mieszkających na osiedlach, czy w kamienicach.  Za nieuzgodnienie z zarządcą budynku lub jego administratorem zmian wprowadzanych w elewacji np. podczas montażu oświetlenia, czy remontu balkonu, grozi kara finansowa. Proces aranżacji klimatycznego balkonu przeprowadzany bez stosownych zezwoleń może więc szybko przerodzić się w udrękę, a samowola zakończyć się demontażem ozdób lub grzywnami.

Solarne lampy przeznaczone na balkon 

Wykorzystanie tego sposobu oświetlenia balkonu ma wiele zalet. Przede wszystkim właściciele nie muszą szukać najbliższego gniazdka, czy wykorzystywać przedłużacze. Dodatkowo lampy solarne na balkon są ekologiczne, ponieważ wykorzystują energię słoneczną.

Warianty w formie girlandy są atrakcyjną ozdobą szczególnie przy poręczach, czy suficie. Dodają balkonowi uroku nie tylko w nocy, ale też za dnia. Dobrym przykładem jest girlanda solarna w formie lamp LED od POLUX. Nadaje się w szczególności na mniejsze balkony ze względu na swoją długość – 3,8 metra. 10 lampek nadaje przyjemny klimat w miejscu relaksu i stanowi niepowtarzalną ozdobę.

 

Lampki solarne LED POLUX Girlanda Edison, czarne, 3,8 m

 

Jednak girlandy to nie koniec propozycji solarnych na balkon. Szczególnie nieopodal kwietników i donic sprawdzą się ogrodowe lampy solarne, które można zastosować także na balkonie. Przykładem takiej propozycji jest szklana kula LED od Saska Garden. Wyposażona w czujnik zmierzchu i możliwość manualnego włączenia bądź wyłączenia bardzo dobrze podkreśla zieleń i kompozycje kwiatowe nadając im dodatkowego uroku po zmroku.

Projekt oświetlenia LED-owego na balkon 

W większości przypadków LED-owa girlanda świetlna na balkon zasilana jest sieciowo. Dlatego jej zawieszenie lub wykorzystanie innego oświetlenia ledowego powinno się przemyśleć na etapie projektowania, lub remontu mieszkania. Oczywiście można pominąć ten krok i przygotować przedłużacze w celu podłączenia lamp, jednak zatraca się w ten sposób jakąś część pieczołowicie przygotowywanej aranżacji, a także mogą one przeszkadzać w poruszaniu się, szczególnie po zmroku. Dlatego dla oświetlenia sieciowego najlepiej przygotować gniazdka na balkonie lub przeciągnąć podtynkowe instalacje elektryczne np. dla kinkietów.

Gdyby jednak taki pomysł nie był możliwy do zrealizowania, są też wersje na baterie. Przykładem jest niewielki klasyczny lampion LED marki Pigmejka. Stylizowany na lampę naftową świetnie podkreśli wybrany styl balkonu. Może być nie tylko ustawiany na parapecie, czy podłodze, ale również pełnić funkcję rozświetlającą i być zawieszony na suficie.

 

Lampion Led Klasyczny czarny 33x18x14 cm

 

Klasyczne sposoby aranżacji oświetlenia balkonu 

Oprócz oświetlenia LED-owego, czy solarnego warto wykorzystać także klasyczne lampiony na balkon ze świecami. Niektóre z nich tak jak trzy lampiony ze złotym uchwytem od Mia Home, można umieścić w różnych miejscach na podłodze lub zawiesić na suficie. Dobrze komponują się z aranżacją nie tylko wieczorami, ale też w dzień, gdy nie są zapalone.

Podczas obmyślania najlepszego sposobu na to, jak oświetlić balkon, należy pamiętać także o bezpieczeństwie. Ma to związek szczególnie z elementami posiadającymi tradycyjne świece woskowe. Pozostawianie ich zapalonych bez nadzoru może mieć tragiczne skutki. Silny wiatr lub nieproszony gość w postaci zwierzęcia może spowodować przewrócenie się lampionu i rozlanie gorącego wosku oraz zapalenie materiałów obecnych nieopodal.

 

Lampion 3 szt. ze złotym uchwytem

 

Lampiony, latarenki, czy girlandy ogrodowe pozwalają nie tylko oświetlić balkon, czy taras, ale jednocześnie stworzyć przytulny i urokliwy nastrój nawet na tak małym metrażu. Ponadto podkreślają i dopełniają styl, a także pozwalają uwidocznić wybrane elementy dekoracyjne. Sprawdź naszą ofertę i wybierz oświetlenie zewnętrzne na swój balkon.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock