Nominowanych do nagrody Odkrycia Empiku 2019 wybiera pięcioro jurorów. Znaleźli się wśród nich dziennikarze i pisarze: Max Cegielski, Anna Dziewit-Meller, Magdalena Grzebałkowska oraz specjaliści od książki i pasjonaci literatury z Empiku: Marcin Maćkiewicz, Ewa Sołek. Mieli przed sobą trudne zadanie.

 

 

Z wielu wydanych 2019 roku książek musieli wybrać te, których autorzy są na początku drogi twórczej (to niekoniecznie debiutanci), ale w minionym roku zaznaczyli swoją obecność wyjątkowym, zaskakującym dziełem literackim.


Z pierwszych zgłoszeń wyłoniła się finałowa piątka autorów. Znaleźli się wśród nich: Joanna Gierak-Onoszko, Olga Gitkiewicz, Jakub Małecki, Adam Robiński oraz Dominika Słowik. W środę 8 stycznia jurorzy spotkali się w Czytelni Empiku w Warszawie przy ul. Marszałkowskiej, by porozmawiać o dziełach finalistów i wybrać tę osobę, która otrzyma statuetkę.


Dyskutując nad książkami jurorzy zgodzili się co do tego, że w Polsce nie ma problemu braku dobrej literatury; wskazywali trafne decyzje wydawnicze i dużą różnorodność rynkowych propozycji księgarskich. Paradoks, na który zwrócili uwagę, polega jednak na tym, że zbyt mało jest przestrzeni medialnej na omawianie dobrych książek i wskazywanie ich czytelnikom.

 

– Nagrody Odkrycia Empiku mogą być reflektorem, wskazywać pewne zjawiska, które są nieco bardziej schowane, ale warte tego, by większa liczba czytelników je odkryła – Marcin Maćkiewicz podpowiedział. A Anna Dziewit-Meller dodała, że to szansa dla czytelników na poznanie literatury, która być może „przeszłaby obok”, gdyby nie takie zwracanie uwagi poprzez nagrodę na autorki i autorów mniej popularnych.

Wymiana myśli i konfrontacja zdań na temat książek twórców, którzy znaleźli się w finale szybko doprowadziła jurorów do wskazania dwóch nazwisk i gorącej dyskusji nad wyłonieniem zwycięzcy. Magdalena Grzebałkowska zwróciła uwagę na to, że nie tylko te dwie, ale wszystkie nominowane książki są ciekawe, warte polecenia, warte wypromowania i przeczytania.
Po ponad godzinnej rozmowie wybrano laureata. Jego nazwisko poznamy 4 lutego podczas gali rozdania Bestsellerów Empiku, która będzie transmitowana od 20.15 w TVN.


Co dziś możemy zdradzić? Na co zwracali uwagę jurorzy podejmując ostateczną decyzję? - Ważne było dla nas to, żeby nie nagradzać twórcy mocno osadzonego na rynku, z dość dużym dorobkiem. Chodziło nam o wskazanie nowych rzeczy, niekoniecznie może rewolucyjnych, ale takich, które coś zmieniają w swoim gatunku oraz kogoś, kto coś ciekawego i nowego jeszcze w literaturze zrobi. I mimo, że w wielu momentach nie zgadzałem się z moimi koleżankami i kolegą w jury, to jednak udało się nam wybrać osobę, która może dobrze wykorzystać tę nagrodę – mówi Max Cegielski.

 

 

Odkrycia Empiku 2019 nagrodzą artystów z trzech dziedzin: książki, muzyki i filmu. Relacje z kolejnych posiedzeń jury już wkrótce. 
Szczegółowe informacje o nominacjach znajdziecie na: https://www.empik.com/bestselleryempiku