Natalia Fromuth, Monika Rutka, Marta Łabęcka, Katarzyna Barlińska, Monika Marszałek – oto kilka z ostatnich gorących nazwisk polskiej literatury YA. Ich powieści okupują najwyższe miejsca na listach sprzedaży i to właśnie do nich ustawiają się największe kolejki podczas wydarzeń literackich. Teraz na wszystkich fanów ich książek czeka prawdziwa gratka – Empik i wydawnictwo BeYA zapraszają na specjalne wydarzenie Young Power House, które odbędzie się 26 maja od godziny 13.00 do 19.00. W ramach eventu fani będą mogli spotkać się z ulubionymi autorkami w specjalnie zaaranżowanej na tę okazję kamienicę w centrum Warszawy. Każda z twórczyń będzie miała tam kawałek swojej przestrzeni oddający charakter jej powieści. Uczestnicy w towarzystwie przewodników będą w niewielkimi grupami przemieszczać się po kamienicy. Odwiedzą po kolei każdą z autorek i będą mieli szansę spędzić razem chwilę, zadać nurtujące pytanie, zrobić wspólne zdjęcia lub zdobyć autograf. Poznaj ukochane autorki książek młodzieżowych i sprawdź, jak elektryzują tłumy!

Sprzedaż biletów startuje 9 maja o godzinie 13.00 na Going.app. Więcej informacji znajdziesz klikając w poniższy obrazek!
 

Young Power House
 

Autorka na wyciągnięcie ręki, czyli moc social mediów

Ale z czego bierze się popularność młodych autorek? Jak to mawiali przed laty (tak!) boomerzy, jeśli nie ma cię na Facebooku, to znaczy, że nie istniejesz, W 2023 ta zasada sięga dużo dalej, a dyktatura mediów społecznościowych wymusza na twórcach nieprzerwany kontakt z fanami, najlepiej za pośrednictwem kilku różnych portali. Polska literatura młodzieżowa stoi Wattpadem, Twitterem, Instagramem i TikTokiem: to właśnie tam przeniosło się życie literackie młodego pokolenia i właśnie tam młodzież szuka książkowych nowinek. Dla młodych autorek social media to ważna część ich życia.  To tam dzielą się swoimi emocjami, tam poszukują inspiracji w kwestii dalszych losów bohaterów. Dodatkowa korzyść? Natychmiastowy feedback, czyli reakcje i odpowiedzi fanów, które dają młodym czytelnikom poczucie, że ich ukochany autor jest dosłownie jeden klik od nich.
 

Marta Łabęcka spotkanie
 

#rel

O młodzieży dla młodzieży trudno pisać komuś, kto jedyny kontakt z tą grupą społeczną miewa, mijając z oburzoną miną grupę siedemnastolatków popijających kawę ze sklepu z płazem w logo na parkowej ławce. A może raczej: pisać bywa i łatwo, gorzej z trafieniem do odbiorców. Tu zdecydowanie nie będzie #rel. Prędzej #okboomer.

Oto kolejna i być może największa siła autorek takich jak Łabęcka, Marszałek, Barlińska czy Rutka – brak dystansu społecznego od czytelników. Te autorki doskonale wiedzą, co trapi odbiorców literatury New Adult i z jakimi problemami, postawami i dylematami mogą się utożsamić (a te mogą naprawdę zaskoczyć „rodową starszyznę”), bez trudu kreują więc postaci wiarygodne i wielowymiarowe, w odpowiedzi dostając setki #rel – od angielskiego to relate, niezwykle pojemnego czasownika oznaczającego m.in. „przemawianie do kogoś”, „dotyczenie kogoś”, „znajdowanie wspólnego języka”.
 

Pizgacz spotkanie
 

Głos młodego pokolenia wybrzmiewa w powieściach Young Adult i New Adult niezwykle autentycznym tonem przede wszystkim dzięki zdolnościom autorek do obserwacji języka młodzieży i umiejętnego wplecenia go nawet w najbardziej poetyckie frazy, z którymi kojarzona jest m.in. Natalia Fromuth.
 

Natalia Fromuth spotkanie
 

Kultura współuczestnictwa – zróbmy sobie event!

Targi książki czy spotkania autorskie? Te formuły, choć dobrze znane współczesnym czytelnikom, powoli się przestają wystarczać. Pokolenie młodych czytelników chce komunikować się z autorami na zupełnie innym poziomie i współuczestniczyć w życiu literackim. Stąd też popularność „nowej jakości” eventów okołoliterackich takich jak Young Power House, czy obóz literacki beYA Book Camp, organizowanych przez Wydawnictwo BeYA. Dedykowane wydarzenia dla czytelników powieści młodzieżowych to kolejna szansa na doświadczenia w stylu YA, czyli zbliżenie się do ukochanych autorek, które pełnią kluczową rolę podczas eventów.
 

Monika Rutka spotkanie
 

Czy popularność autorek książek młodzieżowych to zasługa kreacji w social mediach i odpowiedniej promocji? Po części na pewno, jednak podejmowana tematyka i forma łapiąca młodzież za serce są równie ważne. Aktualne tematy, wątpliwości i bolączki opisane zgrabnym, naturalnym językiem – to właśnie tu czai się największa moc powieści z tego gatunku.

Więcej tekstów znajdziesz na Empik Pasje w dziale Czytam.