„Rodzina Monet. Perełka. Tom 3, część 1” Weronika Anna Marczak

Zaczynamy od najbardziej wyczekiwanego hitu –  wszyscy miłośnicy młodzieżówek dobrze wiedzą, że trendującym cyklem ostatnich miesięcy jest właśnie „Rodzina Monet”. Pierwszym tom wyszedł pod koniec poprzedniego roku i od tamtego czasu kolejne części sukcesywnie biją rekordy sprzedaży. Opowieść o Hailie, sierocie która musi zamieszkać w willi razem z nieznanymi sobie wcześniej braćmi, to świetnie napisana, pełna zwrotów akcji opowieść o relacjach rodzinnych, odnajdywaniu siebie, przywilejach i niebezpieczeństwach. Absolutny fenomen literacki, który po prostu trzeba poznać – nawet jeżeli wcześniej z Young Adult nie było nam po drodze.
 

 

„My beloved monster”, Marta Łabęcka

Kolejne niezwykle popularne nazwisko na polskiej scenie Young Adult i kolejna premiera, na którą warto było czekać. Marta Łabęcka z jej cyklem „Flaw(less)” podbiła serca czytelników i czytelniczek spragnionych dobrych młodzieżówek. W „My Beloved Monster” sięga po znane motywy gatunkowe, ale łączy je z tropami typowymi dla literatury sensacyjnej. Otrzymujemy opowieść o młodej dziewczynie, której chłopak otworzył ogień do najlepszych przyjaciół. Bohaterka chce zrozumieć co się stało, a jej poszukiwania doprowadzą ją do sekretów, które wstrząsną jej życiem. Literatura młodzieżowa z wątkiem kryminalnym, która trzyma za gardło aż do ostatniego rozdziału.
 

Marta łabęcka nowa książka
 

„I was born for this”, Alice Oseman

Majowa premiera książkowa kolejnej autorki, która odniosła gigantyczny sukces. Napisany przez Alice Oseman komiks „Heartstopper” to przepiękna opowieść o dwóch chłopakach, którzy zakochują się w sobie i próbują stworzyć związek wbrew wszelkim przeciwnościom losu. Dla współczesnych nastolatków „Heartstopper” jest doświadczeniem pokoleniowym i ważną historią o uczuciach i odkrywaniu własnej orientacji. W „I was born for this” autorka również skręca w stronę romansu – tym razem pomiędzy członkiem pop-rockowej kapeli a jego fanką. Nie zabrakło również mądrze i z empatią napisanych wątków dotyczących religijności, transpłciowości oraz budowaniu zgodnej ze sobą tożsamości. Mądra, dobrze napisana młodzieżówka, która ma szansę osiągnąć ten sam status kultowości, co „Heartstopper”.
 

I was born for this
 

„Happy Ever After. Tom 2”, Anna Szafrańska

Druga część serii „Fairy Tales”, na którą z niecierpliwością czekają wszyscy miłośnicy twórczości Anny Szafrańskiej. I trudno się dziwić – w końcu to tutaj poznamy ostateczne zakończenie romantycznej historii pomiędzy Majką a Kajetanem. Jakie decyzje podejmą bohaterowie? Czy uczucia wystarczą, żeby wywrócić swoje życia na drugą stronę? W końcu nikt nie powiedział, że w prawdziwym świecie wszystkie historie kończą się na „I żyli długo i szczęśliwie”. Anna Szafrańska tworzy kolejny romans dla młodzieży, zgrabnie łącząc w nim tropy typowo baśniowe z historiami, z którymi nastoletni czytelnicy mogą łatwo się utożsamić. Maj wydaje się doskonałą okazją, żeby nadrobić serię „Fairy Tales” – w przygotowaniu już jest kolejny tom, gdzie poznamy zupełnie nowych bohaterów!
 

Happy Ever After tom 2
 

„Jak uciec Houdiniemu. Stalking Jack the Ripper. Tom 3”, Kerri Maniscalco

„Stalking Jack the Ripper” to absolutnie wyjątkowa seria w całym bogatym wyborze współczesnych cykli Young Adult. Maniscalco w bardzo naturalny sposób łączy w swoich książkach wątki romantyczne z fabułą typową dla tytułów z pogranicza klasycznego kryminału – a to wszystko osadzone w klimatycznych realiach XIX-wiecznej Wielkiej Brytanii. W części trzeciej Thomas i Audrey lądują na pokładzie transatlantyku RMS Etruria. Luksusowy rejs szybko zamienia się w koszmar, gdy pasażerowie zaczynają ginąć z rąk niezidentyfikowanego mordercy – a na pełnym morzu nie ma drogi ucieczki! Bohaterowie muszą więc przeprowadzić śledztwo i zapewnić bezpieczeństwo innym podróżnikom za wszelką cenę. Pełna zwrotów akcji i napięcia fabuła, zaczepne, napisane świetnym stylem dialogi i intrygujące postacie – tego cyklu po prostu nie da się nie lubić!
 

Jak uciec Houdiniemu
 

„Waleczna”, Maggie Stiefvater

Kolejna nieoczywista pozycja z gatunku Young Adult, tym razem głęboko osadzona w szkockim folklorze i jednocześnie garściami czerpiąca z najlepszych elementów klasycznego fantasy. W „Walecznej” poznajemy historię Meridy z DunBroch – chętna do przygód królewna staje przed wyborem narzuconym na nią przez boginie Cailleach. Albo przekona rodzinę do wyrwania królestwa z monotonii, albo będzie mogła odejść w niepamięć. Królestwo zostanie uratowane lub unicestwione. Bohaterka wyrusza na wyprawę, dzięki której zawalczy o siebie i swoich najbliższych. Oparta na przemyślanej mitologii historia przygodowa, gdzie główny nacisk położony został na relacje rodzinne – doskonały wybór dla każdego czytelnika współczesnej literatury dla młodzieży.
 

Waleczna
 

„Pierwsza iskra. Szept ognia i popiołu”, Justeene Ruston

Idziemy o krok dalej – tym razem mamy już do czynienia z klasycznym fantasy – i to w najlepszym tego słowa znaczeniu. W dodatku mówimy o pierwszym tomie zupełnie nowej serii, więc to doskonała premiera majowa dla osób szukających nowych czytelniczych przygód. Justeene Ruston wprowadza nas do królestwa Lavenum i opowiada historię Aricii – młodej królewny, która musi wyjść za mąż za księcia z obcego państwa, dostosować się do jego norm, zwyczajów i religii. Ślub ma charakter handlowy i nijak nie wiąże się z prawdziwą miłością. Aricia szybko wpada w tarapaty, a przez nowych poddanych zaczyna być nazywana wiedźmą i heretyczką. Z czasem jednak pojawia się pomoc – i to z zupełnie niespodziewanej strony. Romans w stylu fantasy z motywem przewodnim walki o własną sprawczość i samostanowienie w świecie pełnym wymagań, konwenansów i intryg. Warto!
 

PIerwsza iskra szept ognia
 

A wy na jakie premiery Young Adult najbardziej czekacie? Dajcie znać! Więcej artykułów znajdziecie na Empik Pasje w dziale Czytam.

W maju, z okazji tegorocznych Targów Książki Empiku, na czytelniczki i czytelników „Rodziny Monet” czeka prawdziwa gratka. W dniach 17-30 maja na Pasażu Wiecha w Warszawie stanie odtworzony co do detalu pokój Hailie Monet. Fani będą mogli wejść do środka, poczuć się niczym główna bohaterka serii oraz zrobić sobie zdjęcia lub nagrać filmiki.

Pokój będzie otwarty w godzinach 12:00 – 20:00 (z wyłączeniem niedziel). Na miejscu będzie można kupić wszystkie tomy serii, a nawet w konkretnych dniach zdobyć autograf autorki. Weronika Marczak pojawi się w pokoju „Rodziny Monet” na otwarcie instalacji 17 maja od godz. 16:00 oraz w sobotę 27 maja od godz. 12:00. 

Więcej szczegółów znajdziecie klikając w obrazek poniżej.
 

Rodzina Monet pokój
 

A już 17 maja zapraszamy na spotkanie z Weroniką Anną Marczak. Rozmowę poprowadzi Weronika Wawrzkowicz. W trakcie wydarzenia możliwe będzie zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem. Transmisja ze spotkania będzie dostępna na facebookowym profilu Empiku. Więcej informacji znajdziesz klikając niżej! 

Weronika Marczak spotkanie online