Powiemy o książkach pisanych przez same osoby cierpiące na zaburzenia psychiczne, które pozwolą uchylić drzwi do ich doświadczeń. Podamy też przykłady książek dla tych, którzy mają chorych wśród bliskich osób i chcą im pomóc. Polecimy trzy książki-reportaże o zaburzeniach psychicznych oraz poradniki wskazujące konkretne sposoby, dzięki którym można oswoić swoje zaburzenia i żyć szczęśliwie mimo choroby. A na koniec – trzy opowieści o pięknych umysłach, czyli literatura piękna z motywami choroby psychicznej.

Oto dobre książki o zaburzeniach psychicznych:

  1. „Dzień, w którym umilkły głosy. Moja walka ze schizofrenią” Claire Bergman, Ken Steele
  2. „Artystka przetrwania. O życiu z chorobą psychiczną” Dorota K. Stolarska
  3. „Z anoreksją na pokładzie. Wyznanie stewardesy” Katarzyna Zachacz
  4. „Bulimia. Moja historia choroby” Aleksandra Dejewska
  5. „Kochając osobę z zaburzeniami afektywnymi dwubiegunowymi. Poradnik dla bliskich” John Preston, Julie Fast
  6. „Nie jestem chory. Nie potrzebuję pomocy! Jak pomóc komuś z chorobą psychiczną zaakceptować leczenie” Xavier Amador
  7. „Głodne” Klaudia Stabach
  8. „Człowiek, który nie mógł przestać. Opowieści o nerwicach natręctw” David Adam
  9. „W ciemnej dolinie. Rodzinna tragedia i tajemnica schizofrenii” Robert Kolker
  10. „Śpiące królewny. Tajemnicze przypadki ze świata neurologii” Suzanne O'Sullivan
  11. „Jem, aby żyć. Jak poradzić sobie z zaburzeniami odżywiania” Ania Kolasińska
  12. „Pokonać lęki i fobie. Jak radzić sobie z niepokojem i napadami panik” Judith Bemis, Amr Barrada
  13. „Pokonać OCD czyli zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne. Praktyczny przewodnik” Bruce Hymann, Cherry Pedrick

Ja – książki o chorobach psychicznych pisane w pierwszej osobie

Nic tak nie otwiera serca i umysłu na drugą osobę, jak poznanie jej. Dla tych, którzy chcą wejść w świat osoby chorej, a także dla chorych, którzy dzięki temu przekonają się, że nie są w swoim cierpieniu osamotnieni, polecamy książkę o zaburzeniach psychicznych Claire Bergman i Kena Steele’a pt. „Dzień, w którym umilkły głosy. Moja walka ze schizofrenią”. Ken Steele przedstawia w niej swoją drogę ciężkich zmagań z chorobą psychiczną i daje nadzieję, że pomimo trudności można znaleźć swoją cząstkę szczęścia. „Artystka przetrwania. O życiu z chorobą psychiczną” Doroty Stolarskiej zabiera czytelnika w podróż do swoich doświadczeń. Dwa kolejne tytuły to książki o zaburzeniach odżywiania – chorobach bardzo groźnych, czasem, niestety, śmiertelnych. Katarzyna Zachacz w książce „Z anoreksją na pokładzie. Wyznanie stewardesy” zaprasza nas w podróż-opowieść o swoim – okupionym latami cierpienia – zwycięstwie nad anoreksją. Aleksandra Dejewska opowiada o sobie w książce pt. „Bulimia. Moja historia choroby”. To ważna opowieść początkach choroby, sygnałach ostrzegawczych i o tym, jak pomóc sobie lub innym w walce o zdrowie i życie.

 

artystka przetrwania o zyciu z choroba

 

Ty – poradniki dla rodzin i przyjaciół

Nawet, jeśli to nie ty nie chorujesz, ale bliska ci osoba – mąż, żona, dziecko, rodzic czy przyjaciel – jej choroba może wywrzeć duży wpływ na twoje życie. Książka „Kochając osobę z zaburzeniami afektywnymi dwubiegunowymi. Poradnik dla bliskich” Johna Prestona i Julie Fast to poradnik dla osób towarzyszących cierpiącym na chorobę dwubiegunową. Ta książka pozwala lepiej zrozumieć chorego i daje praktyczne wskazówki, jak zachęcać do leczenia i wspólne życie uczynić łatwiejszym.

 Choć osoby zmagające się z chorobami cierpią, to często nie szukają pomocy lekarskiej. Dlaczego? Czasem nie zdają sobie sprawy, że są chore i że mogą się leczyć. Czasem wiedzą to, ale boją się przypięcia łatki przez społeczeństwo. Boją się, że leki mogą im zaszkodzić, że lekarz czy psycholog ich nie zrozumie, że ludzie ich wyśmieją. Jak pomóc takim osobom? O tym właśnie mówi książka Xaviera Amadora „Nie jestem chory. Nie potrzebuję pomocy! Jak pomóc komuś z chorobą psychiczną zaakceptować leczenie”.

 

Kochajac osobe z zaburzeniami afektywnymi dwubiegunowymi

 

On, ona, oni – książki o zaburzeniach psychicznych

Temat zaburzeń psychicznych bywa podejmowany nie tylko przez chorych, lekarzy i ich rodziny, ale przez ciekawych świata dziennikarzy. Taką dziennikarką jest Klaudia Stabach, która napisała książkę „Głodne”, o (przede wszystkim) dziewczętach i kobietach chorych na anoreksję i bulimię. To poruszająca lektura ukazująca chore, ich rodziny i codzienną walkę o przetrwanie, leczenie i normalne życie. Książką nieco lżejszą w wymowie, choć również traktującą o poważnych zagadnieniach jest „Człowiek, który nie mógł przestać. Opowieści o nerwicach natręctw” Davida Paula. Dzięki niej można lepiej zrozumieć, jak i dlaczego dzieje się tak, że niektórzy ludzie są zmuszeni robić rzeczy, które w efekcie mogą poważnie zaburzyć ich życie. Książka Roberta Kolkera pt. „W ciemnej dolinie. Rodzinna tragedia i tajemnica schizofrenii” ukazuje historię amerykańskiej rodziny Galvinów. Mieli dwanaścioro dzieci, z których pierwsze urodziło się w 1945 roku. Sześciu synów zachorowało na schizofrenię. Pozostałe dzieci, choć zdrowe, także pozostały naznaczone trudnym doświadczeniem choroby rodzeństwa. Galvinowie byli też obiektem badań nad genetycznymi uwarunkowaniami schizofrenii. Książka Ukazuje ich losy z perspektywy zwykłych ludzi, którzy marzą, cierpią i próbują odnaleźć się w świecie, który gotuje im trudne niespodzianki. Ciekawą i nieco lżejszą w odbiorze lekturą będą "Śpiące królewny. Tajemnicze przypadki ze świata neurologii" - gdzie znana pisarka i neurolożka Suzanne O'Sullivan przygląda się przypadkom wyjątkowo tajemniczych chorób i relacjom między ciałem a umysłem. 

 

Śpiące królewny książki o zaburzeniach psychicznych

 

Jest nadzieja! – poradniki o tym, jak żyć i walczyć z zaburzeniem psychicznym

Światełko nadziei niesie cierpiącym na zaburzenia odżywiania książka Ani Kolasińskiej „Jem, aby żyć. Jak poradzić sobie z zaburzeniami odżywiania”. Porady zawarte w książce są oparte m.in. na własnych doświadczeniach autorki. Judith Bemis i Amr Barrada napisali książkę „Pokonać lęki i fobie. Jak radzić sobie z niepokojem i napadami panik”, wartościowy, praktyczny poradnik dla osób cierpiących na zaburzenia lękowe. Bruce Hymann, Cherry Pedrick stworzyli podobne dziełko, ale poświęcone innej chorobie, czyli „Pokonać OCD czyli zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne. Praktyczny przewodnik”. OCD, dawniej zwane nerwicą natręctw, to bardzo dokuczliwa choroba, która może zmienić życie w prawdziwe piekło udręki. Dlatego solidna dawka wiedzy o zaburzeniach obsesyjno-kompulsywnych i fachowe rady o tym, jak radzić sobie z objawami, są dla chorych bezcenne.

 

pokonac leki i fobie

 

Więcej artykułów znajdziesz na Empik Pasje w dziale Czytam.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com