Powiedz mi, jaki rodzaj książek lubi twoje dziecko, a znajdę dla niego odpowiedni tytuł o ciele. Dla tego, które nie lubi książek popularnonaukowych też. I nawet dla dziecka, które w ogóle nie lubi czytać. Jak to możliwe? Wszystko dzięki ogromnemu wyborowi publikacji w tej tematyce.

Możemy sięgnąć po wiele książki o ciele dla dzieci w każdym wieku poczynając od pierwszych książeczek dla noworodków po albumy dla nastolatków. Mamy encyklopedie, zbiory, krótkie książki tematyczne np. tylko o zębach, albo o pępku. Są książki z okienkami, ruchomymi elementami, rozkładane, wielkoformatowe, z plakatami i dodatkami. Możemy sięgnąć po pełne opracowania dotyczące ciała i jego rozwoju, albo koncentrujące się tylko na jednym temacie. Do wyboru mamy formy popularnonaukowe, opowiadania a nawet wydania komiksowe z humorem.

Jak znaleźć najlepszą książkę o ciele dla dziecka? Przede wszystkim powinniśmy kierować się wiekiem czytelnika i jego poziomem wiedzy. Zadbajmy o to, by w domowej czytelni znalazła się dobra książka dla dzieci pokazująca ciało przekrojowo od urodzenia do końca życia. A do tego sięgajmy po bardziej urozmaicone formy, zwłaszcza te zabawne. Starajmy się korzystać z wydań najnowszych lub wznowionych i uzupełnionych. Cało ludzkie jest cały czas badane, wiedza o nim aktualizowana a co za tym idzie treści w książkach wymagają co jakiś czas odświeżenia.

Książki o ciele dla dzieci – nasza lista

  • Od stóp do głów. Ilustrowany elementarz ciała

Nowość wydawnicza - „Od stóp do głów" to z jednej strony kompendium wiedzy o róznym ciele, a z drugiej o wiele więcej. Młodzi czytelnicy znajdą tutaj informacje na temat starzenia się, niepełnosprawnośći, ale też różnorodności i pewności siebie. A wszystko to podlane dowcipnym, lekkim stylem i świetnymi ilustracjami. Mądra i dająca masę zabawy lektura. 
 

Od stóp do głów książka o ciele człowieka dla dzieci
 

  • „Krok po kroku. Ciało”

Kiedy kupić pierwszą książkę o ciele dla dziecka? Od razu, gdy tylko zaczynamy komponować biblioteczkę malucha. Dziecko już w pierwszym roku życia może przeglądać tytuły związane z anatomią i poznawać choćby nazwy części ciała. W takich tytułach podstawą są ilustracje, treść może być wręcz symboliczna.

 

Krok po Kroku. Ciało

 

  • „Pierwsza pomoc przy drobnych wypadkach”

Książki o ciele człowieka dla dzieci nie muszą być przekrojowe. Bardzo dobre są też publikacje, które szerzej rozwijają dany temat. Jak ten tytuł koncentrujący się na ważnej i rzadko opisywanej kwestii pierwszej pomocy. Dziecko, które przeczyta tę książkę, będzie nie tylko doinformowane ale i bezpieczniejsze.

 

Pierwsza pomoc przy drobnych wpadkach

 

  • „Pępek”

Czy można napisać książkę dla dzieci o samym pępku? Tak i to uwielbianą przez najmłodszych. „Pępek” jest jedną z części serii książek skupionych na konkretnej części ciała jak np. piersi, włosy, stopy. To pozwala na dokładniejsze poznanie danego tematu i łatwiejsze zapamiętanie informacji. Jeśli chodzi o ciało, jest to jedna z najbardziej lubianych przez kilkulatków serii popularnonaukowych.

 

Pępek

 

  • „Opowiem ci mamo, co robi moje ciało”

Ulubiona seria książek dla przedszkolaków też ma część o ciele. Kartonowe kartki, kolorowe ilustracje i interaktywne zadania spodobają się każdemu kilkulatkowi. W tej tytule dwójka bohaterów, Miłka i Staś dowiadują się, dlaczego każde ciało jest wyjątkowe, jak działa i w jaki sposób możemy o nie dbać.

 

Opowiem ci mamo co robi moje cialo

 

  • „Ciało, jak to działa?”

Bardzo przystępnie opisane funkcje i procesy zachodzące w ciele. I te zwyczajne i te z kategorii „obrzydliwe”. Kopalnia wiedzy przedstawionej w formie krótkich, rzeczowych opisów. Do tego coś, co doceni każdy rodzic: odpowiedzi na kłopotliwe pytania typu „Dlaczego nie mogę sam się połaskotać?” czy „Skąd ciało wie, kiedy ma przestać rosnąć?”.

 

Ciało jak to działa

 

  • „Narodziny”

„Początki życia człowieka na wyjątkowych ażurowych rycinach” – niespotykana forma książki o ciele dla dzieci, która jest prawdziwą ucztą dla oka. Znajdziemy tu ilustracje przygotowanie techniką wycinania ale też elementy ruchome. To chyba najpiękniej pokazany temat ciąży i narodzin, jaki znajdziemy w książkach dla dzieci. Oczywiście treść jest również na wysokim poziomie.

 

Narodziny

 

  • „Anatomicum. Muzeum anatomii”

A gdyby tak zwiedzić ludzkie ciało, jak muzeum? Z tą książką o ciele dla dzieci jest to możliwe. Piękne ilustracje, proste, uporządkowane opisy. Poznajemy nasz organizm, jego budowę i procesy, które w nim zachodzą. Jest też sporo ciekawostek, o których nie mówi się na lekcji biologii.

 

Anatomicum. Muzeum anatomii

 

  • „Gabinet anatomii”

Książka o anatomii człowieka która jest jednocześnie rewelacyjną zabawą. Podczas czytania tego wielkoformatowego atlasu dosłownie prześwietlamy ludzkie ciało. Ilustracje oglądamy wykorzystując kolorowe folie. W zależności od tego, przez jaki kolor patrzymy, obraz pokazuje nam inne warstwy, niewidoczne na pierwszy rzut oka. Oryginalna technika pozwala przyswajać wiedzę przez zabawę.

 

Gabinet anatomii

 

  • „Twoja Anatomia”

Gdyby ta książka była filmem, to była by komedią dla odbiorcy od lat 10. Polecam ją regularnie od kiedy się ukazała, ponieważ lubią ją nawet te dzieci, które nie chcą czytać. Dlaczego? Ponieważ jest niegrzeczna. Bo czy grzeczna książka o anatomii dla dzieci poruszałaby tematy w stylu: ile wiader krwi jest w człowieku albo ile czasu spędzasz siedząc na toalecie. Tej książki o ciele dla dzieci nie da się zapomnieć. A to akurat bardzo dobrze.

 

Twoja Anatomia

 

  • „Ciało. Ty i miliardy twoich mieszkańców”

Jedna z najlepszych książek popularnonaukowych dla starszych dzieci i młodzieży. Doskonale napisana: prosty język a jednocześnie merytoryczna treść. Czyta się prawie jak powieść, dzięki czemu wiele informacji zostaje w pamięci już po pierwszej lekturze. Smaczkiem są tu nawiązania historyczne czy kulturowe. Koniecznie pożyczcie od dziecka i przeczytajcie sami.

 

Ciało. Ty i miliardy twoich mieszkańców

 

A wy, po które książki o ciele dla dzieci sięgnęlibyście najchętniej? Więcej artykułów znajdziecie na Empik Pasje w dziale Pasje Dziecka.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com