Jak dobrze umyć samochód? Jaką myjnię wybrać?

W ostatnich latach dostępność publicznych myjni samochodowych znacznie wzrosła. Szczególnie często spotkać możemy tzw. myjnie bezdotykowe, oferujące możliwość mycia nadwozia pojazdu za pomocą wody i detergentów pod wysokim ciśnieniem. Popularne są także myjnie automatyczne, nazywane także szczotkowymi. Choć wykorzystują one specjalne środki do mycia auta, swoją skuteczność opierają na kontakcie specjalnych szczotek z lakierem. Wśród kierowców samochodów spotkać można różne opinie na temat skuteczności obu rodzajów myjni. Prawda, jak to zwykle bywa, leży blisko środka, gdyż poszczególne myjnie różnią się od siebie nawet wewnątrz tego samego typu.
 

Gąbka do mycia samochodu
 

Myjnia bezdotykowa – jak nie uszkodzić lakieru?

Skuteczność i bezpieczeństwo mycia pojazdu na myjni bezdotykowej zależy od wielu kwestii. Podstawowa jest wysokość ciśnienia, dostępnego w lancy, za pomocą której myjemy auto. Jeżeli jest zbyt niskie, brud z nadwozia może nie być skutecznie spłukiwany. Jeżeli jednak jest za wysokie, w skrajnych przypadkach może uszkodzić zewnętrzną powierzchnię lakieru. Na tego rodzaju myjniach wiele zależy jednak od operatora, czyli od kierowcy. Powinien on przestrzegać instrukcji obsługi, dostępnej w widocznym miejscu każdej myjni, głównie w zakresie tego, w jakiej odległości od nadwozia powinna być trzymana lanca myjąca. Innym ważnym aspektem, decydującym o jakości myjni bezdotykowej jest rodzaj stosowanej nań chemii czyszczącej. Tu także mamy do czynienia z pewnym ryzykiem – zbyt słabej jakości chemia może nie być skuteczna w usuwaniu brudu, chemia o wysokiej skuteczności może z kolei – w skrajnych wypadkach – uszkadzać lakier ze względu na zbyt silne reagowanie z zanieczyszczeniami. Choć może brzmieć to zaskakująco, przed udaniem się na konkretną myjnię bezdotykową, warto sprawdzić opinie na jej temat, np. w Internecie.
 

wosk do lakieru k2
 

Myjnia automatyczna – czy jest bezpieczna?

Czy zatem lepszym pomysłem jest mycie samochodu na myjni automatycznej, czyli tzw. szczotkowej? To rozwiązanie także ma swoje plusy i minusy. Podstawową jego zaletą jest prostota obsługi z perspektywy kierowcy. Płacimy za mycie, wjeżdżamy w wyznaczone miejsce, zamykamy okna (niekiedy musimy także zdemontować antenę radiową) i czekamy aż urządzenia wykonają swoją pracę. Efekt mycia jest zazwyczaj lepszy niż po wizycie na myjni bezdotykowej, jednak także tutaj mamy do czynienia z pewnym niebezpieczeństwem. Choć producenci myjni szczotkowych dbają o to, by materiały, które mają kontakt z lakierem nie uszkadzały jego powierzchni, zawsze mamy ryzyko np. przedostania się rysującego lakier piasku pomiędzy materiał myjący a karoserię. Do tego dochodzi kwestia zużycia eksploatacyjnego szczotek – nie mamy gwarancji, że są one na czas wymieniane przez operatora myjni. Warto zaznaczyć również, że korzystanie z myjni szczotkowej jest droższe od standardowej wizyty na myjni dotykowej.
 

płyn do czyszczenia karoserii
 

Ręczne mycie samochodu – czy jest skuteczne?

Alternatywą dla wyżej wspomnianych metod mycia samochodu jest klasyczne mycie ręczne. Na rynku wciąż funkcjonują myjnie publiczne, oferujące tego typu usługę, acz jest ich coraz mniej. Szerokie grono kierowców decyduje się za to na samodzielne mycie samochodu – z użyciem dostępnych w powszechnej sprzedaży myjek ciśnieniowych lub zwykłego węża ogrodowego. Plusem takiego rozwiązania jest pełna kontrola nad procesem mycia i wysoka skuteczność (pod warunkiem wykorzystania odpowiednich środków czyszczących). Minusem zaś konieczność posiadania niezbędnego ekwipunku oraz miejsca, w którym można legalnie myć samochód (nie jest to dozwolone np. na osiedlowych parkingach).
 

Preparat czyszczący Karcher
 

Jak myć samochód ręcznie?

Kiedy decydujemy się na samodzielne mycie nadwozia samochodu, powinniśmy zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria i kosmetyki samochodowe. Najlepiej przygotować dwa pojemniki na wodę – jeden z detergentem oraz drugi z czystą wodą, w którym będziemy płukać gąbkę lub szczotkę. Ważne, by przedmiot, którym dotykamy lakieru był odpowiednio miękki. Sprawdzają się tu gąbki samochodowe, dostępne w różnych rozmiarach oraz specjalne szczotki z miękkim włosiem. W obecnych czasach nie warto myć auta tzw. domowymi sposobami – np. używając płyn do mycia naczyń. Warto kupić dobrej jakości szampon do mycia samochodu. Trudne zabrudzenia najlepiej usuwać przeznaczonymi do tego środkami chemicznymi – ślady po owadach, płynem do ich usuwania, pył hamulcowy i błoto z felg – płynem do czyszczenia felg. Po umyciu nadwozia warto osobno umyć szyby płynem do mycia szyb samochodowych. Po zakończeniu mycia można dodatkowo zakonserwować lakier za pomocą wosku samochodowego lub specjalnego środka ochronnego. Szeroki wybór takich produktów można znaleźć na stronie empik.com w zakładce pielęgnacja nadwozia - zabezpieczenie lakieru.
 

Preparat do usuwania owadów
 

Jak umyć (czarny) samochód bez zacieków?

Zacieki to jedna z podstawowych bolączek kierowców, myjących swoje auta w domowych warunkach. Problemem jest tutaj twardość wody wodociągowej, powodującej zacieki na świeżo umytej karoserii, które są widoczne szczególnie na autach w ciemnym kolorze – głównie czarnych. Tu uwidacznia się pewna przewaga myjni publicznych, gdzie najczęściej woda jest chemicznie zmiękczana. Po dokładnym spłukaniu auta taką wodą nie widać zacieków na karoserii. Co zrobić, by umyć czarne auto bez zacieków domowym sposobem? Warto wykonać końcowe płukanie… deszczówką! Woda pozyskana z opadów atmosferycznych przeważnie nie zawiera związków chemicznych, powodujących zacieki. Oczywiście zebranie takiej wody w odpowiedniej ilości bywa dość kłopotliwe.

Inną skuteczną metodą jest natychmiastowe osuszenie nadwozia auta po jego umyciu i spłukaniu. Najlepiej zrobić to za pomocą miękkiego ręcznika z mikrofibry, przeznaczonego do takich właśnie celów. Następnym krokiem może być nadanie lakierowi połysku, za pomocą dobrej jakości wosku w płynie. Wosk wcieramy miękką ściereczką, ruchami okrężnymi. Poprawne wykonanie tej czynności nie tylko pozwoli uniknąć zacieków, ale także zabezpieczy lakier auta. Jak myć auto po woskowaniu, by nie uszkodzić powłoki zabezpieczającej lakier? W takiej sytuacji warto pamiętać o użyciu specjalnego szamponu z neutralnym pH, który jest bezpieczny dla wosku.
 

Glinka do czyszczenia lakieru
 

Więcej artykułów znajdziesz na Empik Pasje w dziale Motoryzacja

Zdjęcie okładkowe: shuterstock.com