Ogrodnictwo to hobby wielu osób i każdy pasjonata wie, że pielęgnacja kawałka ziemi łączy przyjemne z pożytecznym. Czasem trzeba się mocno napracować, aby ogród był powodem do dumy i miejscem, zachęcającym do odpoczynku. Niezbędne do tego są odpowiednie narzędzia. Większość z nich wykorzystasz wielokrotnie do różnych prac. Co więcej, niektóre gadżety świetnie sprawdzą się w roli prezentu dla działkowicza. Zobacz, co sprawi, że pielęgnacja ogrodu stanie się prostsza i przyjemniejsza, a efekty Twojej pracy każdego zachwycą. 

Sprzęt do zakładania i pielęgnowania trawnika 

Trawnik to oczko w głowie niejednego ogrodnika. Jednak bez odpowiednich narzędzi szybko stanie się prawdziwym utrapieniem. Nie jest łatwo go założyć i utrzymać, zwłaszcza gdy pod ziemią regularnie pojawiają się nieproszeni goście, np. krety i nornice, które rozkopują murawę, tworząc na jej powierzchni kopce ziemi. Trzeba się więc solidnie napracować, aby móc pochwalić się pięknym, zielonym trawnikiem. Jeśli dopiero planujesz go założyć, przyda Ci się glebogryzarka spalinowa, która spulchni glebę i przygotuje ją do siania trawy. 

 

Glebogryzarka spalinowa HECHT 746 R, 5 KM

 

Do równomiernego wysiewu nasion, ale i do późniejszego nawożenia, świetnie sprawdza się siewnik na kółkach. Poszczególne modele różnią się pojemnością, dlatego wybierz taki, który będzie dla Ciebie optymalny. Jeśli masz mały teren do zagospodarowania, możesz zdecydować się na ręczny siewnik. 

Kolejnym narzędziem jest walec ogrodowy, który służy do wyrównania ziemi podczas zakładania trawnika, zarówno sianego, jak i z rolki. Ale to nie wszystko! Walec wykorzystuje się sezonowo po każdej zimie. Nie jest to wiec narzędzie jednorazowego użytku.  

Oczywiście żaden ogrodnik nie obędzie się bez kosiarki. Dobierz ją do wielkości trawnika:

•    do ok. 50 m2 – ręczna kosiarka bębnowa
•    ok. 50-500 m2 – kosiarka elektryczna, która może być akumulatorowa lub wyposażona w kabel sieciowy
•    powyżej ok. 500 m2 – kosiarka spalinowa 

Bardzo wygodnym rozwiązaniem są automatyczne roboty koszące z wbudowaną sztuczną inteligencją, dzięki której urządzenie „uczy się” trawnika i nie kosi go chaotycznie. 

Co jeszcze Ci się przyda? Z pewnością aerator i wertykulator. Możesz kupić dwa oddzielne urządzenia lub zdecydować się na sprzęt typu 2w1. Dzięki niemu kompleksowo zadbasz o swój trawnik, napowietrzając go i nacinając. To niezbędne zabiegi pielęgnacyjne, aby trawa rosła zdrowa i gęsta. 

A gdy chcesz wyprosić uciążliwych gości ze swojego terytorium, wykorzystaj ultradźwiękowy odstraszacz. budowany sensor ruchu reaguje na ciepło zwierząt i wytwarza fale, które są niesłyszalne dla człowieka, a skutecznie odstraszają krety, nornice, myszy czy szczury. 

 

Odstraszacz ultradźwiękowy z sensorem ruchu GREENMIL

 

Narzędzia i akcesoria do podlewania 

Podlewanie to niezbędna czynność do tego, aby wszystko w ogrodzie rosło i kwitło. W okresie upałów i suszy, codziennie trzeba dostarczać roślinom odpowiednią ilość wody. Podstawowym sprzętem jest wąż ogrodowy. Możesz używać tradycyjnego, ale dla większej wygody skorzystaj z węża rozciągliwego, który zmienia swoją długość pod wpływem wody. Jego zaletą jest to, że nieużywany zajmuje niewiele miejsca. Pamiętaj tylko, aby wybrać odpowiednią długość, dostosowaną do wielkości działki, ewentualnie połącz ze sobą dwa węże za pomocą specjalnego łącznika. Dla jeszcze większego komfortu możesz wykorzystać zwijacz na wąż, dzięki któremu rozwiniesz tylko tyle węża, ile aktualnie potrzeba, a po zakończonym podlewaniu z łatwością go zwiniesz. To przydatny gadżet, który sprawdzi się na prezent dla znajomego ogrodnika. 

 

Zwijacz na wąż CELLFAST, 3/8, 10 m

 

Podlewanie to często długotrwałe zajęcie, dlatego, aby nie marnować czasu na stanie z wężem w ręku, przyda Ci się zraszacz, np. wahadłowy, którego zasięg to nawet ponad 200 metrów. Każdy doświadczony ogrodnik wie też, że różne rośliny wymagają różnego sposobu nawadniania. Jedne należy delikatnie zraszać mgiełką wodną, podczas gdy inne można podlać obfitym strumieniem. Aby regulować jego rodzaj, wystarczy założyć na węża pistolet zraszający. Te o najlepszych parametrach i z wyższej półki cenowej świetnie nadają się na prezent.

 

Pistolet zraszający wielofunkcyjny GARDENA Premium (18317-20)

 

Narzędzia do prac pielęgnacyjnych  

Każdy ogrodnik i działkowiec jednogłośnie przyzna, że jednym z najbardziej uciążliwych zajęć jest odchwaszczanie. To jak syzyfowa praca, ponieważ wypielony fragment grządki potrafi ponownie zarosnąć chwastami już po kilku dniach. Z tego powodu konieczne jest zaopatrzenie się w narzędzia, które ułatwią i przyspieszą tę niewdzięczną pracę. Wyrywacz chwastów to absolutny hit, który sprawdzi się do usuwania większych roślin np. z trawnika. Koniec z męczącym wyrywaniem chwastów na kolanach. Ten sprzęt zrobi to za Ciebie, praktycznie bez używania Twojej siły. Co ważne, taki wyrywacz usuwa roślinę wraz z długim korzeniem, uniemożliwiając jej ponowne odrośnięcie. A dla większego komfortu można regulować wysokość trzonka narzędzia, aby pracować w jak najwygodniejszej pozycji. 

Do ręcznego pielenia przyda się taboret ogrodowy. To świetny pomysł na prezent dla każdego ogrodnika. Na takim stołku można wygodnie usiąść albo uklęknąć tuż nad ziemią, aby oczyścić z chwastów teren wokół siebie. Niektóre taborety dodatkowo są wyposażone w boczną kieszonkę albo schowek na niewielkie narzędzia. 

 

Nature Taboret ogrodowy 2 w 1, 65,5 x 25 x 34 cm, zielony

 

Do drobnych prac pielęgnacyjnych przydadzą się elektryczne nożyce do przycinania trawy, krzewów i żywopłotów, a także sekator. Wato zainwestować w naprawdę dobrze wykonany, aby był ergonomiczny i ułatwiał cięcie nawet bardzo twardych gałęzi. To także świetny pomysł na prezent dla ogrodnika. 

Sprzęt do prac porządkowych  

Porządkowanie ogrodu między sezonami albo w trakcie prac pielęgnacyjnych to ważna sprawa. W domku ogrodnika nie może więc zabraknąć grabi do liści, trawy i innych odpadów. Powinny być lekkie i zaprojektowane w taki sposób, aby z ich użyciem łatwo i efektywnie można było wykonywać prace ogrodowe.

Niezwykle przydatnym sprzętem jest rozdrabniacz do gałęzi, który szybko i sprawnie pozbędzie się patyków i gałęzi po cięciu drzew, krzewów i żywopłotów. Powstałe w ten sposób zmielone odpadki można wykorzystać jako kompost lub podsypka pod rośliny. 

 

ROZDRABNIACZ ELEKTRYCZNY GTR 2400 HANDY

 

Warto mieć także uniwersalny kosz ogrodowy, który przyda się do zbierania skoszonej trawy, wyrwanych chwastów czy zgrabionych liści. Dzięki niemu codzienne prace porządkowe w ogrodzie pójdą znacznie szybciej. 

Co jeszcze może się przydać? 

Jest jeszcze szereg narzędzi, akcesoriów i sprzętów, które można szerzej wykorzystać i nie da się ich przypisać do jednej, konkretnej kategorii, a które bardzo przydają się do prac w ogrodzie. Co jeszcze warto mieć
•    taczka – tradycyjna lub jako wielofunkcyjny sprzęt: taczka, wózek i wywrotka w jednym. Przyda się do przewożenia ziemi np. podczas zakładania trawnika albo w trakcie prac porządkowych w ogrodzie,
•    szpadel – to niezastąpione narzędzie do mnóstwa prac na działce. Hartowana głowica z najwyższej jakości stali gwarantuje dłużą żywotność narzędzia,
•    motyka – może mieć długą rączkę lub być w formie małego, poręcznego narzędzia, w zależności od tego, w jakiej pozycji jest Ci wygodniej pracować. Motyka przyda się podczas pielenia i przygotowania podłoża przed sianiem oraz sadzeniem roślin,
•    pikownik – to niewielkie narzędzie służy do delikatnego sadzenia cebulek roślin i delikatnych sadzonek, a także siania nasion. Świetnie sprawdzi się w roli prezentu. Można podarować go z zestawem narzędzi ogrodowych np. w ozdobnej płóciennej torbie,

 

Zestaw ogrodniczy 3w1, w torbie

 

•    rękawice ogrodowe – to podstawa, jeśli chcesz mieć czyste dłonie, które często trudno jest domyć po wykonanej pracy na działce. Kolorowe, np. ozdobione kwiatowym wzorem rękawice ogrodowe umilą każdą chwilę spędzoną na pielęgnacji roślin, a przy okazji ochronią Twoje ręce.

Niezbędnik działkowca i ogrodnika to wiele przydatnych narzędzi, akcesoriów i większych sprzętów. Warto dostosować je do swoich potrzeb i umiejętności, bo tylko wtedy zagwarantują ergonomiczną pracę w ogrodzie. 

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock